СИГУРНО СНАБДЕВАЊЕ СРБИЈЕ: Сукоб Русије и Украјине, највећих извозника пшенице и кукуруза, подигао цене, грађани не треба да праве залихе
ГРАЂАНИ Србије не треба да брину за снабдевање основним животним намирницама и да праве залихе, јер је наша земља озбиљан произвођач хране. Конфликт Русије и Украјине подигао је цене житарица на светским берзама, јер су ове земље највећи извозници пшенице и кукуруза. Глобално тржиште је већ оптерећено инфлацијом због околности које прате пандемију, а украјинска криза је само долила уље на ватру.
Александар Богуновић из Привредне коморе Србије истиче да у Србији неће бити несташица хране, нити проблема са снабдевањем основним намирницама. Ипак, инфлација са глобалног нивоа ће се преливати на наше тржиште, и цене ће наставити раст.
- Русија и Украјина заједно учествују са 29 одсто у светском извозу пшенице, у испорукама кукуруза 19 процената, а уља 80 одсто - наводи Богуновић за "Новости". - Цене житарица се формирају на берзама које се, као и у целом свету, прате и код нас.
Колико ће још поскупљивати, како наводи, зависи од више фактора који утичу на приносе, а поред осталих, то су раст цена транспорта и азотног ђубрива које се производи из гаса. Агроекономиста Милан Простран сматра да ће поремећај на тржишту много више да осете друге државе него ми, јер Србија није купац основних животних намирница.
- Становништво не треба да брине и да прави залихе, као аграрна земља имамо довољно прехрамбених производа - наводи Простран. - На више од 800.0000 хектара је засејано пшенице, уљане репице, ражи, крмног биља и сада је најважније да се прихрани и изнегује. То значи да се обезбеди довољно ђубива, а има и јефтинијег горива, јер су ограничене цене.
Наши саговорници указују и да поскупљење житарица одговора српским произвођачима. Простран истиче да не би било добро да се велике количине "одлију" у друге земље и да би држава требало да контролише извоз. Према Богуновићевим речима, уколико дође до неког поремећаја на нашем тржишту у том смислу, Влада има неколико мера на располагању, а међу њима су квоте или таксе, као и забрана извоза.
И РОБНЕ РЕЗЕРВЕ ЧУВАЈУ ТРЖИШТЕ
АГРОЕКОНОМИСТА Милан Простран оцењује као добру одлуку државе да повећа залихе робних резерви тако да могу да задовоље тромесечне потребе становништва у случају да дође до несташица или неког поремећаја на тржишту.
- Резерве појединих производа требало би да буду и веће - сматра Простран. - То су пшеницу, кукуруз, уље, млеко у праху и једна врста меса, пре свега, свињског, а из увоза пиринач, со и пасуљ.
Препоручујемо
СРБИЈА ИМА ДОВОЉНО РЕЗЕРВИ Вучић: Много смо урадили да обезбедимо све за нашу земљу
25. 02. 2022. у 18:57
СЈАЈНЕ ВЕСТИ ЗА ПОЉОПРИВРЕДНИКЕ: Држава удвостручује давања по хектару!
25. 02. 2022. у 16:19
ПРОСЕЧНА ДЕЦЕМБАРСКА НЕТО ПЛАТА 74.629 ДИНАРА: Номинално већа 12,9 одсто
25. 02. 2022. у 12:36
ВУЧИЋ НА СВЕЧАНОСТИ У НЕСТЛЕУ: У време када нема стабилности у свету, у могућности смо да отварамо фабрике (ВИДЕО)
25. 02. 2022. у 08:33 >> 10:07
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
БИЉАНА О РАЗВОДУ: Боље болан крај, него бол без краја
БИЉАНА је недавно прокоментарисала епидемију развода на домаћој естради.
27. 12. 2024. у 22:26
Коментари (0)