"НАФТАШИ" НЕ СМЕЈУ ДА КРАТЕ ИСПОРУКЕ: Уредба о ограничењу цена нафтних деривата ступа данас на снагу

Е. БОЖИЋ ТАЛИЈАН

12. 02. 2022. у 09:11

УРЕДБА о ограничењу малопродајних цена нафтних деривата донета је ради очувања животног стандарда становништва и спречавања већих поремећаја на тржишту.

НАФТАШИ НЕ СМЕЈУ ДА КРАТЕ ИСПОРУКЕ: Уредба о ограничењу цена нафтних деривата ступа данас на снагу

Фото И. Маринковић

Ову су саопштили у петак из Министарства трговине и навели да та мера ступа на снагу данас, након објављивања у "Службеном гласнику", а важиће 30 дана. Уредбом, коју је Влада усвојила у четвртак, прописано је да максимална малопродајна цена за литар бензина европремијум БМБ 95 износи 171 динар, а за евродизел 179 динара.

- Ради спречавања евентуалних несташица дефинисано је да трговци нафтним дериватима не смеју да испоручују ове две врсте горива у количинама које су мање од просечних за последњих годину дана - објаснила је министарка Татјана Матић. - Изузев евродизела и европремијума БМБ 95, цене осталих деривата нису ограничене и слободно се формирају на тржишту.

Стручњаци, у разговору за "Новости", истичу да до проблема и негативног утицаја на малопродавце може доћи уколико сирова нафта настави скок на светском тржишту. Министарка Матић објашњава да је разлог за доношење Уредбе континуирани раст цена горива у претходном периоду, што је директно утицало на поскупљење осталих врста робе и услуга.

- Осим тога, на основу значајних индикатора и непредвидиве ситуације на светским берзама, очекује се даљи раст цена нафте и њених деривата - наводи Матићева. - Циљ је, осим спречавања даљег неконтролисаног поскупљења појединих врста горива, и очување животног стандарда становништва и спречавање већих поремећаја на домаћем тржишту.

Бора Татић, заменик председника Удружења приватних бензинских станица, каже да овог тренутка пумпаџије имају интереса да послују по овим ценама.

- Засад нико не ради са губитком, а како ће бити зависи од даљег кретања црног злата на берзама - објашњава Татић. - Ако сирова нафта поскупи онда ће морати да дође до неког договора између прерађивача, увозника трговаца на велико и мало.

И у Унији послодаваца Србије сматрају да до кризе снабдевања може доћи ако се настави скок цена црног злата на светском тржишту.

- Уколико поскупи нафта, рафинерије ће подићи цене, а пумпе не могу више да смањују марже, јер већ послују на минимуму и неће моћи да купују скупље гориво - објашњава Небојша Атанацковић, почасни председник УПС. - Њима би у тој ситуацији било исплативије да не раде. Ако цена нафте настави да расте, а ограничавају се само малопродајне цене, без фиксирања велепродајних, може доћи до кризе снабдевања.

Поједине земље у региону, како наводи, ограничавају цене деривата. У Европи има примера земаља које проблем високих цена горива решавају смањењем ПДВ или акциза. На српском тржишту, удео ових дажбина већи је од половине у малопродајној цени дизела и бензина. Србија има највеће укупне намете од свих земаља у региону за дизел и течни нафтни гас.

УПС решење проблема са високим ценама горива види у нижим акцизама уместо у ограничавању цена. Предложили су да се овај намет смањи на евродизел за транспортна предузећа. Удружење нафтних компанија Србије се залаже за снижавање акциза за нафтне деривате.

НЕ МОГУ ГРАЂАНИ ДА СНОСЕ ТРОШКОВЕ

ПОМОЋНИК министра трговине Јасмин Хоџић рекао је да то министарство није улазило у корекцију акциза или структуру цена, јер то није надлежност овог ресора. Он је подсетио да је Влада претходно ограничила цене шест основних животних намирница са циљем да се инфлаторни притисак, који је увезен, прерасподели на све актере у друштву.

- Не могу само грађани да сносе трошкове раста цена - навео је Хоџић.

НАЈСКУПЉИ

НА појединим пумпама широм наше земље, у петак је за евродизел требало издвојити углавном од 182,4 до 182,9 динара. Бензин БМБ 95 се у петак продавао од 172,9 до 173,9 динара. Потрошачи у Србији су прошле седмице евродизел плаћали за 9,41 одсто више него што је његова просечна цена у региону. Тај дериват је био најскупљи у Грчкој и Албанији, а најјефтинији у Северној Македонији и БиХ.

ОПТЕРЕЋЕЊЕ ЗА ПРИВРЕДУ

БОЈАН Станић, из Привредне коморе Србије, оцењује да је ограничавање цена социјална мера и подршка потрошачима, али да представља оптерећење за привреду.

- Цена нафте иде горе и какав ће утицај ове Уредбе бити, зависи од односа малопродаваца и снабдевача горивом - објашњава Станић. - Генерално, ако се се цена финалног производа ограничава, а сировина се набавља на тржишту, то доводи до губитака у пословању.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.

20. 01. 2025. у 11:29

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

ДА ЛИ СТЕ ЗНАЛИ? Енди Мареј се уопште не зове тако