МОРАЈУ ДА ВРАТЕ ПАРЕ БАНКАМА: Неколико десетина клијената који су добили банке на суду треба поново да плате спорне провизије
ГРАЂАНИ који су вероватно потрошили новац добијен у спору са банкама, поводом накнада за обраду кредита - мораће ипак да га врате.
Прети им да ће уз то морати да подмире и судске трошкове. Последњих дана увелико стижу ревизије тих пресуда које су уложиле банке и захтеви да у року од осам дана врате износ који су раније добили!
Како у Удружењу банака Србије кажу, ради се о ревизијама које су банке уложиле пре 17. септембра 2021. године, односно пре допуњеног става Врховног касационог суда од када се однос снага клијената и банака потпуно обрнуо, у корист банака.
Према речима Владана Васића, генералног секретара УБС, процењује се да су банке до тог датума уложиле између 5.000 и 9.000 ревизија, а окончано их је неколико десетина. Ови грађани ће морати да врате новац банкама, јер више не постоји ниједан правни лек који могу да употребе. Васић, ипак, саветује све клијенте који то још нису урадили, да повуку своје тужбе, као и да оду у правне службе својих експозитура и договоре се.
- Врховни касациони суд је у септембру прошле године променио став тако да је банкама дозвољено да наплаћују накнаду ако су о свим трошковима унапред обавестили клијента - објашњава Васић за "Новости".
- Зато смо тада позвали грађане да повуку тужбе и да им се у том случају неће наплаћивати никакви трошкови, али се не односи на оне који нису одустали од тужби. Позив и даље траје. Према нашим подацима, око 30.000 грађана је повукло тужбе. Од јуче, када је обелодањено да су стигле прве ревизије у корист банака, та бројка све више расте.
Према подацима адвоката, било је укупно око 250.000 тужби, које су дословно "плануле" након првог става ВКС који је ишао у корист клијената који су тужили банке. После пресуда које су добијали грађани, банке су у неким случајевима, према процени, користиле правни лек, улагале ревизије. Прве такве пресуде стигле су претходних дана.
- Постоје ревизијске пресуде и у корист грађана, али претпоставка је да ће након става ВКС, велики број грађана изгубити пресуде - каже Јасмина Милутиновић, председница Адвокстеке коморе Србије. - Свака банка има своју политику и још има времена за договор са њима. Сви који су, међутим, наставили да туже, мораће да врате новац банкама и нема другог лека. Хаос који је настао и огроман број тужби изазвало је претходно мишљење ВКС, након ког су три и по године пресуђивани спорови у корист грађана. Сматрам да није у реду њихово објашњење да је све то време погрешно примењиван став.
Како каже, у овом случају обрукале су се и банке које су наплаћивале накнаде, адвокати који су кршили правила када су прибављали на десетине хиљада клијената, као и суд.
Према наводу Вишег суда у Новом Саду, и даље постоје случајеви када се доносе пресуде у корист грађана. Ништавост одредаба уговора о трошковима обраде кредитних захтева постоји у случају када кориснику кредита у уговорној фази није достављена писана понуда са означеном висином трошкова кредита, затим када му је писана понуда достављена, али тако да опредељени трошкови кредита нису истовремено приказани и кроз ефективну каматну стопу и када се утврди да је плаћањем овог трошка дошло до двоструке наплате.
ВРАЋАЈУ И СУДСКЕ ТРОШКОВЕ
ДО овог обрта је дошло након промењеног става Врховног касационог суда, односно његове допуне из септембра прошле године - каже Дејан Гавриловић, из једног удружења потрошача. - У овим случајевима се више ништа не може урадити, а права на жалбу нема.
Грађани ће осим враћања новца који су добили од банака на основу ранијих пресуда, морати да плате и трошкове судског поступка. Засада стижу само ревизије пресуда везаних за трошкове обраде кредита, а питање је дана када ће почети и оне везане за плаћање премије осигурања код Националне корпорације за осигурање стамбених кредита.
ОБРАДОВИЋ: ЛОБИРАЛИ ПО СРБИЈИ
ПОВОДОМ ревизија пресуда у споровима грађана са банкама огласио се и Српски покрет Двери и његов председник Бошко Обрадовић. Оценио је да су пре притиска банкарског лобија грађани добијали поврат незаконито наплаћеног новца а да се ситуација сада променила. Према његовим речима банке су, када су схватиле да имају на стотине хиљада тужби грађана против себе, кренуле да лобирају по Србији, што за резултат има да је Врховни касациони суд увео другачију судску праксу.
Препоручујемо
БУМ КЕШ КРЕДИТА Драстични скок готовинских и потрошачких позајмица
27. 01. 2022. у 12:39
КРЕДИТНЕ КАРТИЦЕ ИЗЛАЗЕ ИЗ МОДЕ: Последња статистика Удружења банака Србије
25. 01. 2022. у 15:49
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
ЛУКАС ЖЕСТОКО О СЕВЕРИНИ ПОСЛЕ ИЗЈАВЕ О ЈАСЕНОВЦУ: "Она је будала, прича бљувотине о Србији, а син јој Србин"
У НОВОМ издању емисије "Четири и по жене", код водитељки Зине Ал Саттаф, Катарине Одаловић, Јадранке Јевтић и Маје Мојсовски Рашевић, гост је био певач Аца Лукас.
27. 12. 2024. у 09:30
Коментари (5)