ИМАМО ДОВОЉНО ХРАНЕ, ШТИТИЋЕМО ТРЖИШТЕ: Дирекција за робне резерве повећава количину свих производа за случај да дође до поремећаја

Е. БОЖИЋ ТАЛИЈАН

09. 02. 2022. у 10:00

РЕПУБЛИЧКА дирекција за робне резерве ће залихе свих производа да повећа тако да могу да задовоље тромесечне потребе становништва у случају да дође до неке непредвиђене ситуације или поремећаја на тржишту, сазнају "Новости". Поједина роба коју увозимо, биће обезбеђена у већим количинама од ових.

ИМАМО ДОВОЉНО ХРАНЕ,  ШТИТИЋЕМО ТРЖИШТЕ: Дирекција за робне резерве повећава количину свих производа за случај да дође до поремећаја

Фото А. Станковић

Председник Србије Александар Вучић казао је у понедељак да је дато наређење да се повећају наше робне резерве, и да ће се за ту намену обезбедити новац без угрожавања стопе јавног дуга. Он је указао да цене свих сировина на светском тржишту иду у небо. Ипак смо, како је додао, у предности над осталим земљама које још увек ништа нису почеле да купују. У Министарству трговине истичу да је Србија озбиљан произвођач хране, међу првих 10 у Европи, и да нам несташица не прети ни најмање.

- Републичка дирекција за робне резерве ће у наредном периоду да повећа ниво залиха за три месеца за све производе - кажу за наш лист у Министарству. - Ту пре свега мислимо на залихе енергената, затим пшенице, кукуруза, шећера, уља. За поједине производе које увозимо, попут пиринча, пасуља и соли, количине ће бити увећане за више од три месеца.

У случају поремећаја на глобалном нивоу, како истичу у Министарству, Србија као произвођач хране може својом царинском политиком да заштити домаће тржиште, односно, спречи извоз стратешких производа и тако обезбеди пуну снабдевеност основним животним намирницама. Они указују да су на одлуку о повећању робних резерви утицала дешавања на глобалном нивоу, а на првом месту су то стални инфлаторни притисци на цене основних животних производа.

- Други разлог је могућност избијања конфликта између Русије и Украјине, две земље које су озбиљни произвођачи хране и енергената, и због тога су многе државе повећале количине својих резерви - објашњавају у Министарству. - На пример, Кина је повећала своје залихе за годину и по дана.

Стручњаци оцењују да је повећање робних резерви изузетно важна мера у условима актуелних кретања у свету. Агроекономиста Милан Простран истиче да ће тренд раста цена хране да се настави сигурно до септембра, док се не види каква ће бити пољопривредна година.

- Без обзира на то што смо аграрна земља и имамо довољно хране за наше потребе, држава мора да повећа садашњи обим највиталнијих производа у робним резервама - каже Простран. - Нема разлога да стрепимо, али треба из сопствене производње да створимо највећи део својих резерви и на тај начин ћемо подржати и домаће пољопривреднике. Кина, која има велики развој и стопу раста, и највећи је произвођач хране, пре месец дана је купила за око 70 милијарди долара све вишкове основних прехрамбених производа.

Онда су се, како наводи, тргле и друге земље ЕУ, попут Француске, које су почеле уздржаније да продају своје производе, тако да увек могу да задрже одређене количине и повећају своје залихе. Жарко Малиновић, из Привредне коморе Србије, указује да су робне резерве један од алата за стабилизацију тржишта. У ситуацији глобалног раста тражње, када може да дође до поремећаја снабдевања, како оцењује, одлука да се повећају залихе је важна.

ДЕСЕТОГОДИШЊИ МАКСИМУМ

ОДЛУКА Србије о обезбеђивању већих количина робних резерви стиже у околностима када су светске цене хране опет забележиле раст у јануару и крећу се близу десетогодишњег максимума. Према анализи Организације за храну и пољопривреду УН (ФАО), највише су поскупела биљна уља. Скок цена хране, како наводе, доприноси општем порасту инфлације, која се повампирила с опоравком економије од кризе изазване вирусом корона. Истовремено, на глобалном тржишту дивљају и цене енергената, а вредности сирове нафте достижу седмогодишњи рекорд.

И ЗАМРЗНУТЕ ЦЕНЕ СТАБИЛИЗУЈУ

ВЛАДА је је замрзла цене шест основних животних намирница, а од 8. фебруара се продужва важење ове мере још 90 дана.

- И то је један до инструмената за стабилизацију тржишта, али није трајна мера, јер штети онима којима се ограничавају цене - каже агроекономиста Милан Простран. - Засада су сви у том ланцу дисциплиновани и поштују ову меру.

Удружење млинске, пекарске и тестеничарске индустрије Србије "Житоунија" јуче је изразило незадовољство због тога што њихови чланови, индустријски млинови, сносе сав трошак одлуке о замрзавању цене брашна у малим паковањима од једног до пет килограма, указујућу да у другим државама такве мере падају на терет Владе. Они наводе да су надлежним министарствима поднели предлоге за решавање проблема губитака.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).

24. 12. 2024. у 12:17

Коментари (0)

КАКВА ИГРА ЈОКИЋА: Никола уништио великог ривала, сви у чуду због овог потеза (ВИДЕО)