МИНИСТАР МАЛИ ОДГОВОРИО РАДОСАВЉЕВИЋУ И МАЏАРУ: Имамо потребу, могућност и вољу да се бавимо својим грађанима

Новости онлајн

08. 02. 2022. у 15:30

МИНИСТАР финансија у Влади Републике Србије и потпредседник Српске напредне странке Синиша Мали данас је реаговао на изјаву економиста Горана Радосављевића и Љубомира Маџара и нагласио да они 100 евра за младе злобно називају куповином гласова и корупцијом, иако део пријављених за ту врсту помоћи уопште и нема право гласа, и подсетио да је држава помагала и привреди и грађанима отпочетка пандемије, и то континуирано.

МИНИСТАР МАЛИ ОДГОВОРИО РАДОСАВЉЕВИЋУ И МАЏАРУ: Имамо потребу, могућност и вољу да се бавимо својим грађанима

Фото: Принтсцреен/Хепи

 Он је упитао „експерте“ да објасне ако је континуирана помоћ корупција, како се онда зове бесомучна крађа и коришћење јавних ресурса ради пљачке, што је евидентно био фокус политике док је Радосављевић био у власти.

- Подсетићу Радосављевића да је његов нови шеф Драган Ђилас опљачкао грађане Србије док је био градоначелник Београда за 619 милиона евра. Зато се на његове сумануте коментаре нужно намеће питање да ли је давање новца из буџета младима који су будућност наше земље лошија мера у односу на бруталну крађу његовог налагодавца. Последице такве политике су тајни рачуни са покраденим новцем на више локација, од Маурицијуса, преко Швајцарске до Хонгконга. Тужно је што појединци, очигледно ангажовани од стране оних који би на власт чак и силом, не презају од бруталних лажи и конструкција којима мисле да би могли да унизе фантастичне економске резултате коју ова власт постиже. Драга господо, није тачно да се помоћ исплаћује само пред изборе, јер држава помаже и привреду и грађане две године узастопно, од када је проглашена пандемија вируса корона. Новац који дајемо привреди и грађанима, логично је, враћа се у наш буџет. Реч је о потреби, могућност и вољи државе да се бави својим грађанима. Сасвим је извесно да ова мера, као и остале врсте помоћи ради спречавања последица пандемије вируса корона имају позитиван исход како по питању грађења позитивне друштвене атмосфере, тако и када је реч о очувању радних места и привреде. То је уједно и начин да покажемо да је наша држава јака и стабилна - навео је он.

Он је нагласио да Србија данас има новца, захваљујући вођењу домаћинске економске политике, као и тешким мерама фискалне консолидације, због које смо четири године заредом пре избијања пандемије имали суфицит у буџету.

- Прошле године имали смо привредни раст од 7,5 одсто. Ако посматрамо и 2020. гоидину, у којој смо имали пад од само -0,9 процената, кумулативно смо остварили раст од 6,5 одсто, што је један од најбољих резултата у Европи. Такође, јавни дуг је стабилан и тренутно је на нивоу од 52,1 одсто (централни ниво), док је незапосленост на крају трећег квартала била 10,5 процената. Остварили смо и успех када је у питању просечна зарада, која је у децембру износила 610 евра. Можемо да се похвалимо и висином страних директних инвестиција (СДИ), јер смо према прелиминарним подацима прошлу годину завршили са 3,9 милијарди евра, што је више него у рекордној 2019. години, када смо имали 3,6 милијарди евра СДИ - навео је он.

На ове резултате, понајвише су утицале мере помоћи које је држава определила током две године, у укупном износу од 8,7 милијарди евра, што чини око 18 одсто нашег БДП-а.

- У оквиру ових мера помоћи исплаћивали смо минималне зараде, сви пунолетни грађани добили су по стотину евра, увели смо гарантне шеме да обезбедимо ликвидност за нашу привреду. Помогли смо незапослене, прошле године смо свим грађанима исплатили 30+30+20 евра, пензионерима додатно 50 евра... Пре неколико дана исплаћено је 100 евра младима старости од 16 до 30 година, а већ у четвртак на рачуне пензионера у Србији држава ће уплатити помоћ од 20.000 динара - рекао је он.

Како је истакао, свако обећање је испуњено у дан и у динар, за разлику од некадашњих креатора пропасти у Србији, јер у њихово време не да није било речи о помоћи грађанима, него управо супротно.

- Подсетићу и да је стопа незапослености 2012. године била 25,9 процената, односно сваки четврти грађанин није имао посао. Ми се за разлику од таквих, који су бринули како да што више пара стрпају у своје џепове, боримо за сваког грађанина, за свако радно место, и то у условима највеће економске и здравствене кризе икада. Ово је била прилика да се покаже како треба да се води економска политика, као и грађанима да су они најважнији. Зато поред помоћи, улажемо огроман новац у изградњу Србије, како бисмо створили још лепше место за живот. У Србији се тренутно пројектује или гради више од 1.200 километара ауто-путева и брзих саобраћајница, градимо клиничке центре, реконструишемо болнице, нове и модерне пруге. Буџетом је за капиталне инвестиције издвојено 406,7 милијарди динара, односно 6,1% БДП, док је на нивоу опште државе та бројка око 485,8  милијарди динара, односно 7,3% БДП. То је заправо основа за даља улагања, како би растао квалитет живота у нашој земљи. За то се боримо - навео је Мали и нагласио да се у Србији пре 2012. године није чак ни размишљало о улагањима, јер су тадашњи политичари учинили све како би покрали што више новца на уштрб грађана и земље коју су дотерали до банкрота.  

Он је рекао да је отужно што је некадашњи државни секретар у Министарству финансија, Горан Радосављевић постао један од дежурних критичара, највероватније верујући да је његова заоставштина заборављена.

- На његову жалост, грађани се и те како сећају времена када су и он и његови другари чинили власт у овој земљи. Ево кратког подсећања – курс евра је 2008. године био 83 динара, па је 2011, 2012. године отишао на 113 динара. БДП је 2012. године износио око 33 милијарде, док је прошле године он био 53 милијарде евра. Још један од брилијантно нестручног примера је прескупо задуживање по каматној стопи од 7,25 одсто 2011. године, док ми емитујемо обвезницу по стопи од око један одсто. Више пута сам поновио, није  само питање задужености, већ за шта се новац троши. Они нису имали пара у буџету да исплате пензије... - закључио је Мали.

БОНУС ВИДЕО: 

МАРШ НА ДРИНУ СЕ ОРИ КОНГОМ: Послушајте како локални хор изводи српске песме

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт

ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт

НОВИ технолошки напредак током ратног времена спречиће озбиљније пробијање фронта дуж украјинско-руске границе до око 2027. године, изјавио је Валериј Залужни, бивши врховни командант Украјине и садашњи амбасадор у Уједињеном Краљевству, за „Украјинску правду“ у интервјуу објављеном 23. новембра.

23. 11. 2024. у 18:55

ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти

ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти

БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.

22. 11. 2024. у 18:36

Коментари (1)

СРБИ ЋЕ БИТИ ПОНОСНИ: Ево како се зове син Николе Јокића (ФОТО)