ЦЕНА БЕНЗИНА НЕ ПОСУСТАЈЕ: Светска вредност сирове нафте, па и горива, у успону, а тај тренд ће се наставити
УЗ дневна одступања, цене сирове нафте на светским берзама расту.
Прошле недеље су обориле вишегодишње рекорде. Процене међународних стручњака говоре да ће се овај тренд наставити, јер су уверени да ће потрошња и даље премашивати производњу. Домаћи нафташи поручују да свакако наглих и великих измена ценовника сигурно неће бити.
Износ по коме се продаје гориво већ више од деценију у Србији се, као и у већини земаља, слободно формира. И то према трошковима произвођача или дистрибутера деривата нафте.
- Већ годину и по је тренд раста цена сирове нафте, па самим тим и цена горива - објашњава Томислав Мићовић, генерални секретар Удружења нафтних компанија Србије.
- То траје од средине 2020. године. Србија дели судбину свих земаља Европе, јер су и друге државе у мањој или већој мери зависне од увоза. Поремећаји на глобалном тржишту се преносе на национално тржиште. Брент је поскупео прошле недеље, а сад се стабилизовао на 87 до 88 долара по барелу. Возачи су већ навикли на такву ситуацију на тржишту. Извесно је да наглих и већих промена цене неће бити. То увек иде постепено.
Србија, како објашњава Мићовић, на већину фактора не може да утиче и у истој је ситуацији као и земље окружења. Од њих се, међутим, разликује по висини дажбина на дизел и течни нафтни гас, које су код нас веће.
- Ми смо 1. децембра прошле године предложили Министарству финансија иницијативу за измену политике акцизног оптерећења енергената - објашњава Мићовић.
- При овако високим ценама, дажбине на крају имају негативан утицај на буџет. Гориво је скупо и већи је ризик да ће се повећати црно тржиште, да ће расти куповина горива у окружењу.
Предложили смо краткорочне, средњорочне и дугорочне мере. Битна ствар је усаглашавање међусобних паритета оптерећења са неким уобичајеним паритетима између енергената. Смањење општег нивоа акциза у дужем периоду, али и увођење акцизног оптерећења за различите категорије потрошача. Да не буде иста за пољопривреду, транспорт, јавни превоз и путничке аутомобиле. Више 55 одсто цене бензина су државна захватања.
ВАРИЈАЦИЈЕ
ПРОСЕЧНА цена бензина у Србији је сада око 170 динара. Подаци показују да је у октобру била пет динара мања. У децембру је скочила на око 167 динара, па је крајем новембра опет пала на нешто испод 165 динара. Од краја децембра до данас - расте. У Удружењу нафтних компанија Србије кажу да је литар горива током 2020. године појефтинио око 30 динара, али је исто толико поскупео лане.
Препоручујемо
НАГЛИ СКОК НА БЕРЗИ: Нафта Брент достигла 90 долара по барелу први пут од 2014.
26. 01. 2022. у 18:41
НАФТА СКУПЉА НА ДУЖИ РОК: УНКС - Постоји простор да се смање акцизе
21. 01. 2022. у 10:01
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (2)