ЦЕНА БЕНЗИНА НЕ ПОСУСТАЈЕ: Светска вредност сирове нафте, па и горива, у успону, а тај тренд ће се наставити
УЗ дневна одступања, цене сирове нафте на светским берзама расту.
Прошле недеље су обориле вишегодишње рекорде. Процене међународних стручњака говоре да ће се овај тренд наставити, јер су уверени да ће потрошња и даље премашивати производњу. Домаћи нафташи поручују да свакако наглих и великих измена ценовника сигурно неће бити.
Износ по коме се продаје гориво већ више од деценију у Србији се, као и у већини земаља, слободно формира. И то према трошковима произвођача или дистрибутера деривата нафте.
- Већ годину и по је тренд раста цена сирове нафте, па самим тим и цена горива - објашњава Томислав Мићовић, генерални секретар Удружења нафтних компанија Србије.
- То траје од средине 2020. године. Србија дели судбину свих земаља Европе, јер су и друге државе у мањој или већој мери зависне од увоза. Поремећаји на глобалном тржишту се преносе на национално тржиште. Брент је поскупео прошле недеље, а сад се стабилизовао на 87 до 88 долара по барелу. Возачи су већ навикли на такву ситуацију на тржишту. Извесно је да наглих и већих промена цене неће бити. То увек иде постепено.
Србија, како објашњава Мићовић, на већину фактора не може да утиче и у истој је ситуацији као и земље окружења. Од њих се, међутим, разликује по висини дажбина на дизел и течни нафтни гас, које су код нас веће.
- Ми смо 1. децембра прошле године предложили Министарству финансија иницијативу за измену политике акцизног оптерећења енергената - објашњава Мићовић.
- При овако високим ценама, дажбине на крају имају негативан утицај на буџет. Гориво је скупо и већи је ризик да ће се повећати црно тржиште, да ће расти куповина горива у окружењу.
Предложили смо краткорочне, средњорочне и дугорочне мере. Битна ствар је усаглашавање међусобних паритета оптерећења са неким уобичајеним паритетима између енергената. Смањење општег нивоа акциза у дужем периоду, али и увођење акцизног оптерећења за различите категорије потрошача. Да не буде иста за пољопривреду, транспорт, јавни превоз и путничке аутомобиле. Више 55 одсто цене бензина су државна захватања.
ВАРИЈАЦИЈЕ
ПРОСЕЧНА цена бензина у Србији је сада око 170 динара. Подаци показују да је у октобру била пет динара мања. У децембру је скочила на око 167 динара, па је крајем новембра опет пала на нешто испод 165 динара. Од краја децембра до данас - расте. У Удружењу нафтних компанија Србије кажу да је литар горива током 2020. године појефтинио око 30 динара, али је исто толико поскупео лане.
Препоручујемо
НАГЛИ СКОК НА БЕРЗИ: Нафта Брент достигла 90 долара по барелу први пут од 2014.
26. 01. 2022. у 18:41
НАФТА СКУПЉА НА ДУЖИ РОК: УНКС - Постоји простор да се смање акцизе
21. 01. 2022. у 10:01
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (2)