У ТАЊИРУ ШНИЦЛЕ ИЗ ЕВРОПСКИХ ОБОРА: Наша земља прошле године увезла 25.000 тона свињског меса и 200.000 прасића

Ј. Субин

26. 01. 2022. у 09:46

СРБИЈА је прошле године увезла 25.000 тона свињског меса! Уз то "пазарили" смо из иностранства и 200.000 прасића. Део је отишао у тов, а неке су увезли и сами трговински ланци, да би имали за клање и продају свежег меса. Ове поражавајуће податке за нашу земљу само допуњује чињеница да смо у истом периоду извезли свега 1.100 тона свињског меса, у вредности од 2,5 милиона евра.

У ТАЊИРУ ШНИЦЛЕ ИЗ ЕВРОПСКИХ ОБОРА: Наша земља прошле године увезла 25.000 тона свињског меса и 200.000 прасића

Фото Д. Миловановић

И док је цена товљеника у Србији таква да је све више фарми које стављају катанац на врата, у продавницама свињски филе кошта 980, печеница 860, а чварци "иду" и до 2.500 динара за килограм!

- Месо смо извезли у Црну Гору, Босну и Херцеговину и Северну Македонију - рекао нам је Ненад Будимовић, секретар Удружења за сточарство Привредне коморе Србије. - Вредност увоза је била око 54 милиона евра. Свињско месо је стигло из Шпаније, Холандије, Белгије, Мађарске, Хрватске и Немачке. Прасиће од 25 до 30 килограма увезли смо из Немачке, Холандије и Белгије. Цена прасета је између 50 и 60 евра.

Свињарске фарме у Србији гасе се из дана у дан, а према неким незваничним проценама, "нестало" их је око 30 одсто. Углавном мање.

- Наша производња свиња одвија се на неких 200.000 фарми - објшњава Будимовић. - Вероватно су људи који имају газдинства престали да гаје свиње. Ипак, имамо и пример села у Јужном Банату, где су током новогодишњих празника продали више прасића него у Београду. Србија генерално не производи довољно свињског меса за сопствене потребе, па мора и да увози. Ту је и глобални проблем са афричком кугом свиња, која прави додатну муку сточарима. Нестао је и традиционални свињокољ, који је постојао осамдесетих и деведесетих година.

Према речима Степана Шарчевића, узгајивача из Старог Жедника, откупна цена је пала за неких 15 одсто и сада је око 150 динара по килограму. До пре неколико недеља била је 180 динара за килограм живе ваге.

- Цена хране за стоку не пада и само расте - говори Шарчевић, који има око 1.000 свиња. - Касне и подстицаји државе за товљенике и крмаче. Људи су у банкроту па затварају фирме. Ситуација је лоша. Како је почела корона, све је горе стање у овој грани сточарства. Прво се затварају најмање фарме, а после ће и веће. Остаће дуговања и не пише се добро. Товљачи су у најгорем положају. Они који праве премиксе и концентрате имају своју цену и ту нема погађања. Исто је и са месом.

ЧВАРЦИ ПАПРЕНИ

ЗА килограм чварака треба издвојити и 2.500 динара. Како нам је рекао Будимовић, Србија увози и масно ткиво од кога се праве чварци. Не може да се користи маст са трбушног дела, већ је то леђна и бутна сланина.

Поједини произвођачи у Србији за килограм наплаћују од 1.000 па и више динара. Уз то, чварци су постали последњих година "ексклузивна" намирница.

- Товљеници у нашој земљи имају 60 одсто меса и када је масно неће нико да купи - говори Будимовић. - Раније су се, међутим, другачије гајиле свиње. Сада је поента да се за што краће време постигне већа килажа. И то утиче да месо није квалитетно. Тако је и код пилетине. Напустили смо једну традиционално добру производњу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.

14. 11. 2024. у 17:17

Коментари (0)

НОВАК ЂОКОВИЋ НИЈЕ НАЈБОЉИ СВИХ ВРЕМЕНА! Стефанос Циципас забио нож у леђа Србину, ево и како (ВИДЕО)