МИНИСТАР ПОПОВИЋ ПОРУЧИО ИЗ ДУБАИЈА: Србији је потребна нуклеарна електрана
НА СВЕТСКОЈ изложби ЕКСПО2020 у Дубаију од 17. до 24. јануара одржава се Међународни самит о нуклеарним технологијама ”Росатом недеља” на којем учествују бројни државни званичници, руководиоци компанија и водећи светски стручњаци и научници из области нуклеарних технологија.
У свом обраћању на Међународном самиту о нуклеарним технологијама министар за иновације и технолошки развој Ненад Поповић поручио је да је нуклеарна енергија најпоузданији, најјефтинији и најчистији извор енергије. Јасна порука коју је министар послао са овог важног самита јесте и та да Србија треба да гради нуклеарну електрану.
- Нуклеарна енергија је најпоузданији, најјефтинији и најчистији извор енергије. Србија треба да гради нуклеарну електрану како би обезбедила стабилно снабдевање електричном енергијом у будућност - рекао је министар.
Поповић је такође навео да ће потребе за струјом у следећих 15 година порасти за чак 50 одсто.
- Стабилно снабдевање електричном енергијом је услов за сваку државу да се економски развија, да буде независна и слободна. Најефикаснији начин да обезбедимо стабилно и одрживо снабдевање је изградња нуклеарне електране - рекао је Поповић.
Он је истакао да ветар и сунце не могу да замене нуклеарну енергију, јер нуклеарне електране раде 365 дана у години обезбеђујући стабилно и јефтино снабдевање струјом за привреду и грађане. Изградња нуклеарне електране, према речима министра, значајно би допринела и повећању запошљавања, јер, како истиче, на једно радно место у нуклеарној електрани долази 10 до 15 радних места у повезаним индустријама.
- То су натпросечно плаћена радна места и прилика да наше младе инжењере задржимо у Србији - навео је Поповић.
Поповић је изразио очекивање да ће Србија у наредном периоду разговарати са потенцијалним партнерима у овом пројекту како би се постигла најбоља цена и у Србију привукле најбоље технологије.
Мирнодопска примена нуклеарних технологија
У свом обраћању на панелу у којем је учествовао са великим бројем реномираних стручњака из области нуклеарне енергије и нуклеарних технологија, министар Поповић је истакао да је Србија након деценија паузе на најбољем путу да обнови инфраструктурне потенцијале у области мирнодопске примене нуклеарних технологија.
- Захваљујући одличној сарадњи између наше две земље, подршци председника Руске федерације Владимира Путина и председника Србије Александра Вучића, и братским односима наша два народа, постигнут је договор о изградњи Центра за нуклеарне науке, технологије и иновације, на територији Републике Србије.
Мораторијум на градњу енергетских нуклеарних постројења
Министар је подсетио присутне на панелу и на то да је бивша Социјалистичка Федеративна Република Југославија још 1989. године прогласила мораторијум на градњу енергетских нуклеарних постројења, као и да је тај акт и данас на снази, јер га је Србија наследила и није га мењала. То је, како каже, у доброј мери успорило све активности везане за нуклеарну тематику, укључујући истраживање како у науци, тако и у примени иновативних нуклеарних технологија.
- Дугорочне последице те одлуке се осећају и данас, тако да постоји велики простор да се прилике у неким од значајних примена нуклеарних технологија, попут медицине, знатно поправе - навео је Поповић.
Почетак изградње Центра за нуклеарне технологије до краја године
Раније данас Поповић је одржао билатерални састанак са руководством руске државне корпорације Росатом на којем се разговарало о изградњи Центра за нуклеарне технологије у Србији. Министар је навео да се почетак изградње овог центра очекује до краја 2022. године.
Поповић је истакао да ће овај центар значајно допринети подизању капацитета Србије у области медицине, а посебно је значајан за онколошке пацијенте који ће када центар буде изграђен све потребне терапије, које су се до сада увозиле у Србију, моћи да имају у нашој земљи.
- Центар је значајан и за развој српских кадрова у области нуклеарних технологија у чему је Србија некада предњачила у Европи - рекао је Поповић.
Нуклеарна енергија може да спашава животе
У САЛИ за конференције на Руском павиљону одржан је панел под називом "Неенергетска употреба нуклеарних технологија за суочавање са глобалним изазовима".
Учесници панела дискутовали су о великој потреби за употребом нуклеарних технологија у неенергетске сврхе, пре света медицинске, како у време пандемије, па све до примене ових технологија у дијагностици најтежих онколошких обољења. Констатовано је да примена нуклеарне енергије може да спашава животе.
Такође, у другом сегменту панела, учесници су говорили о примени нуклеарне енергије и технологија у просецу складиштења хране и искорењивања проблема глади у свету.
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)
МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.
14. 11. 2024. у 17:17
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
ЧИТУЉА КОСТИЋУ ОД ДЕЦЕ: "Живиш кроз нас - настављамо с поносом"
МИОДРАГ Костић, оснивач и председник МК Групе, преминуо је у среду ујутру.
14. 11. 2024. у 12:46
Коментари (0)