НОВА ОБАВЕЗА ЗА ПОЉОПРИВРЕДНИКЕ: Од 1. јануара чека их стручна обука

Ј. Субин

20. 12. 2021. у 10:05

СВИ пољопривредници који користе пестициде мораће од 1. јануара 2022. године прво на стручну обуку.

НОВА ОБАВЕЗА ЗА ПОЉОПРИВРЕДНИКЕ: Од 1. јануара чека их стручна обука

Фото Д. Дозет

Сертификат ће касније, у неком моменту, бити и услов за куповину средстава за заштиту биља у регистрованим пољопривредним апотекама. Новим правилима неће бити обухваћени само пољопривредници, већ сви они који користе ова средства, а раде у фирмама за путеве, железницу, озелењавање...

Чини се да држава, новим правилима, жели да уведе ред у ову област. Познато је да се пестициди и средства за биље, нарочито она набављена на црном тржишту, користе неконтролисано. Надлежни, уз то, очекују да ће на једнодневним обукама, пољопривредници научити и колико је важно да се поштује каренца - период од последњег прскања до конзумирања. Објасниће им се како да употребљавају лична заштитна средства, али и да чувају домаће и дивље животиње, првенствено пчеле.

- Нама је највећи фокус на пољопривредне произвођаче, јер се њихови производи стављају на тржиште - рекла нам је Лидија Ристић Матијевић, шеф Одсека за средства за заштиту и исхрану биља у Министарству пољопривреде.

- У неком периоду тај сертификат ће бити услов за куповину средстава, али сада то још не можемо да тражимо. Бар док добар део људи не буде прошао обуку. Стручњаци ће их упознати са правилним транспортом, складиштењем средстава, вођењем евиденција о третирању, као и због чега је важно да проверавају уређаје за примену пестицида и инсектицида.

Фото Н. Живановић

Како нам је испричала наша саговорница, пољопривредници најчешће купују средства за заштиту биља у објектима који за то нису намењени, као што су пијаце или интернет. На сивом тржишту могу да се набаве и они препарати који у нашој земљи нису дозвољени.

Многи од њих су јефтинији јер им је прошао рок трајања.

- Препарати који се купују за третирање биљака нису јефтини и то, на срећу, тера пољопривреднике да их примењују у прописаним дозама - говори Ристић Матијевић.

- Њих највише треба обучити да поштују каренцу. Очекујем да ће у првом налету да се јаве велики произвођачи, фирме, који имају озбиљну пољопривривредну производњу. Они, иначе, раде контролу уређаја, али имају и стручњаке за употребу средстава.

Обука за пољопривреднике биће обавезна и коштаће 2.740 динара. У свету, за овакав курс, каже Лидија Ристић Матијевић, треба издвојити много више новца.

Измене Закона о средствима за заштиту биља донете су 2019. године, с тим што одредбе које се односе на обуку пољопривредних корисника и обавезну проверу техничке исправности уређаја за њихову примену, почињу са применом од 1. јануара 2022. године.

Фото Н. Живановић

АФЛАТОКСИНА У МЛЕКУ ПЕТ ПУТА МАЊЕ

ОД 1. децембра 2022. године дозвољене количине афлатоксина у млеку неће смети да пређу границу од 0,050 микрограма по литру, што ће бити пет пута мање него што је тренутна вредност. Српским произвођачима и сточарима оставља се још годину дана могућност да се прилагоде новим прописима.

Иначе, већ годинама, дозвољене количине ове канцерогене супстанце, у Европској унији су 0,05, а код нас 0,25 микрограма по литру. Иначе, ова граница, често се у нашој земљи мењала, а ниске граничне вредности нису одговорале ни произвођачима млека, али ни сточарима.

До појаве афлатоксина у сточној храни, највише кукурузу, долази и због лоших агротехничких мера. Преко хране стиже и до крављих производа.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

ШТА СЕ ОВО ДОГОДИЛО: Незапамћени хаос у свлачионици Денвера након победе над Лејкерсима