ВЕЛИКО УПОЗОРЕЊЕ ЗА КУПЦЕ У СРБИЈИ: Нова услуга на друштвеним мрежама - пробају и купују одећу за вас, али послују на црно
УСЛУЖНА куповина одеће и обуће познатих брендова у продавницама тржних центара у Београду, судећи према оглашавању на фејсбук и инстаграм профилима, постаје све популарнији посао.
Међутим, ако те особе или фирме које пазаре робу у шопинг моловима за потрошаче и достављају им на кућну адресу, нису регистроване за обављање ове делатности, оне крше закон.
Управо су такви били сви профили ове врсте на друштвеним мрежама које су наши новинари погледали. Нису имали наведен назив фирме, адресу седишта, податаке о упису у регистар, ПИБ број, што показује да послују на црно и не плаћају порез за обављање те делатности. Услови пандемије су, вероватно, допринели да се број корисника ове услуге стално повећава. Понуда делује примамљиво. Уштеди се време, шопинг се обави без чекања у редовима, а за оне који живе ван Београда, овај начин куповине представља посебну погодност.
Особе које се баве услужном куповином у београдским тржним центрима, наплаћују провизију, углавном, 300 динара по нарученом артиклу. Необично је да оне знају и када трговци оглашавају снижења за познате брендове и то најављују и дан раније или "каче" слике артикала који су на акцији, док у самом продајном објекту нису успели још ни да измене цене на рафовима. Ови посредници нуде и могућност замене производа.
Услуга функционише тако што објављују фотографије одеће и обуће, наводе цену и величине у којима је доступна и оглашавају када је на попусту. Наручене производе углавном шаљу пост-експресом, а купац плаћа поузећем. Међутим, видели смо да поједини пружаоци ове услуге траже и да се артикли плате унапред. У таквим ситуацијама купци треба да буду посебно опрезни, јер би могли да остану и без новца и без робе.
У Националној организацији потрошача Србије (НОПС) објашњавају да нема ничег спорног у пружању такве врсте услуга уколико је фирма регистрована за обављање те делатности, а у супротном је то нелегално.
- Уколико се грађани, ипак, одлуче да купују преко посредника, треба да траже да им се достави фискални рачун, јер је то доказ о куповини на основу кога ће моћи да траже заштиту својих права ако дође до неких проблема - објашњава Марко Драгић из НОПС-а. -
На пример, уколико буду хтели да уложе рекламацију, јер се испоставило да је производ са неким фелером, или се обућа распала након неколико ношења.
Путем једне фејсбук-странице, на којој се оглашава услужна куповина, питали смо да ли ће нам бити достављен и рачун уз купљени производ. Одговорили су нам да хоће, али да онда замену робе, уколико буде потребно, можемо само ми да обавимо. С обзиром на велики број профила на друштвеним мрежама које нуде ову услугу и да углавном то раде на црно, потрошачи треба да буду опрезни уколико одлуче да им посредник пазари одећу и обућу.
СВИ ПОДАЦИ НА ВИДНОМ МЕСТУ
ПРЕМА Закону о електронској трговини, трговци и пружаоци услуга путем интернета обавезни су да на видном и доступном месту назначе пословно име, адресу седишта, контакт податке, матични и ПИБ број, као и детаљне податке о цени производа, који укључују и трошкове доставе и остале манипулативне трошкове.
Препоручујемо
ЕВО ЗБОГ ЧЕГА БАНКОМАТИ "КРАДУ" НОВАЦ: Ако аутомати одмах не избаце жељени износ пара, доказивање може да траје недељама
18. 11. 2021. у 19:24 >> 19:33
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (1)