ПОРЕЗ ЧЕКА ОБРАЧУН: Градови и општине до јуче требало да утврде просечне цене квадрата
ГРАДОВИМА и општинама у Србији јуче је истекао рок да утврде просечне цене квадрата, на основу којих ће обрачунати порез на имовину у наредној години.
Тек неколико њих јуче је ове износе и објавило на својим порталима. Квадрати су ове године били и до 20 одсто скупљи него лане, па ће порезници многим власницима обрачунати већу обавезу.
Београд је утврдио за око десет одсто веће просечне цене квадрата, али је Скупштина града одлуку допунила одредбом да решење за порез на имовину за 2022. годину, за исти објекат, не сме бити веће од износа из ове године. Просечне цене некретнина у Вршцу, види се из одлуке, веће су за око шест одсто. Веће обавезе, према неким најавама, чекају и грађане Ниша и Крагујевца, и то од пет до десет одсто.
Порез на имовину била је тема и последње седнице скупштинског Одбора за финансије.
Посланик Михаило Јокић поручио је тада да би локалне самоуправе требало више да раде на већем обухвату непокретности на које се порез плаћа, уместо што се повећавају основице или пореске стопе. А да би у појединим општинама боља евиденција повећала приход, показује и швајцарски програм "Одговорне локалне финансије и грађанска партиципација".
- Наш програм већ скоро читаву деценију ради са нешто више од 50 локалних самоуправа у целој Србији на проширењу обухвата пореза на имовину, и према нашим проценама, у зависности од локалне самоуправе, од 10 до 30 одсто некретнина је ван пореске евиденције - каже порески стручњак са овог програма Јелена Холцингер.
- Програм помаже локалним самоуправама у ажурирању база непокретности, односно повећања обухвата. Како се показало, највећи проблем је нетачна, односно непријављена квадратура, као и нерегулисани имовинско-правни односи. Ово је препознато и код закона о легализацији по коме је сада обавезно подношење пореске пријаве када хоћете да легализујете некретнину.
Наша искуства показују и да неке општине, када прошире обухват пореза на имовину, смање пореске стопе. Такав смо пример имали у Неготину, а сада у Свилајнцу.
С друге стране, министар финансија Синиша Мали сматра, чуло се на Одбору за финансије, да ако је скочила цена квадрата у некој општини то значи да је она нешто инвестирала и добро урадила за те грађане.
- Чињеница јесте да цене квадрата расту у готово свим локалним самоуправама - рекао је Мали.
- Ако расту цене квадрата расте и ниво богатства у локалној самоуправи и онда и треба да платите већи порез на имовину, зато што је та општина нешто добро урадила за грађане, чим је порасла цена квадрата.
ПОДАЦИ ИЗ УГОВОРА
ПРОСЕЧНЕ цене по зонама утврђују се на основу цена остварених у промету непокретности из уговора о купопродајама.
- Уговори се сада системски достављају порезницима одмах након овере код нотара - објашњава Јелена Холцингер. - Податке о ценама у промету локална пореска администрација може да прибавља из свих расположивих извора. Цене на тржишту диктирају и висину пореских основица. Треба, ипак, нагласити да се за потребе пореза на имовину користе просечне цене из промета. И продаја непокретности од 1.200 евра по квадрату и она од 2.500 евра, обрачунаће се и упросечити.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)