ПРОПИСИ ЗАКОЧИЛИ "ПЕЧАТ" ЕУ: Зашто каска заштита порекла српских традиционалних прехрамбених производа
БЕЗ Закона о шемама квалитета за пољопривредне и прехрамбене артикле нема ни заштите српских традиционалних производа пред Европском унијом.
Најближи овом "печату" су фрушкогорски липов мед, ариљска малина и пиротски качкаваљ.
Пут до заштите је вишегодишњи, трошкове сертификације сносе сами произвођачи и удружења, али држава, кроз субвенције, даје повраћај до 65 одсто.
Ипак, Србија и даље каска за земљама у региону, јер су комшије у Хрватској заштитиле 30, а Словенија више од 50 производа. Колико је важна ова заштита, као и сертификат географског порекла, најбоље сведоче поједини произвођачи који кажу да им је продаја порасла за више од 20 одсто, колико и цена самог производа.
- Сам процес за заштиту пред ЕУ траје до 12 месеци, али је пут до сертификата порекла неког производа знатно дужи - каже Бранислав Ракетић из Министарства пољопривреде. - У Заводу за интелектуалну својину заштићено је 79 производа, од којих се 46 односи на прехрамбене и пољопривредне артикле.
Прича да су поједини странци заштитили производе користећи нека наша имена, попут "цара Лазара" или "Косова поља" није тачна, каже Ракетић.
Србија, без обзира што није члан ЕУ, има право да уложи приговор на покушај заштите одређених производа.
Србија не може да заштити ни име "ајвар", али може да добије географску идентификацију за њега.
Како објашњава Ракетић, ајвар је генерички назив, производи се у Србији, Македонији и Бугарској. Наша земља је заштитила "лесковачки ајвар".
Исто је и са ракијом шљивовицом.
Са произвођачима се ради на заштити за "шумадијску шљивовицу".
Ознака географског порекла
ПРАКСА у Србији показује да се за ознаку географског порекла чека око две, а за нашу националну листу до годину дана. Све би могло брже да иде, али је важно да држава определи људе који ће на томе да раде, сматра Виолета Јовановић, директор Националне алијансе за економски развој.
- Постоји утисак да нисмо препознали вредност аутентичних производа и исплативости малих мануфактура - каже Јовановићева. - Потребно је доста рада на терену, да се људима објасни због чега би требало тиме да се баве.
Препоручујемо
ПАРАДОКС У СРБИЈИ: Производимо довољно хране, а плаћамо као да ништа немамо
16. 10. 2021. у 17:22
МИНИСТАР НЕДИМОВИЋ: Очекујемо нових 700 трактора из конкурса Светске банке
08. 10. 2021. у 18:27
ПЛАСТЕНИЦИ ЗА СИГУРНИЈУ БУДУЋНОСТ: Помоћ женама у младеновачким селима
08. 10. 2021. у 16:59
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)