КРАЈ НАПЛАТЕ: Комуникација без граница велики корак напред за регион
КРАЈ наплате роминга на Западном Балкану од јула ове године односно комуникација без граница велики је корак напред у међурегионалној сарадњи и важан симбол напретка, с обзиром на скорашњу историју нашег региона, каже генерални директор Телеком Србија Владимир Лучић.
- Грађани широм региона сада могу да уживају у путовањима без потребе да гасе телефоне или да брину о трошковима на крају месеца - пише Лучић за амерички бизнис магазин Форбс.
Европска унија је направила преседан када је 2017. године увела сопствени оквир за роминг, рекао је Лучић, преноси Блиц.
Иако су наши пријатељи и колеге у Хрватској и Словенији имали користи од тога, створила је препреку за остатак Западног Балкана где су високи трошкови роминга и даље несрећна стварност, навео је Лучић.
- То је била једна од највећих препрека слободној прекограничној комуникацији у региону који треба да комуницира више, а не мање. Друштво то захтева, јер смо са доласком нових генерација све више вођени дигиталним технологијама, и они очекују да буду све време онлајн".
Како каже, оно што је добро за потрошаче је добро и за компаније у региону, које желе да изграде своје бизнисе и пронађу нова тржишта.
Корист коју смањење цене роминга могу да донесу су илустроване на примеру ЕУ, додаје Лучић.
Према анкети Еуробарометра, годину дана након што је уведен такав роминг, 82 одсто људи који су путовали у неку земљу ЕУ рекло је да је осетило бенефите нових правила.
Како је саопштено тада из ЕУ: "Роминг као код куће ради и постаје навика, потрошачи то цене, потрошња је повећана, а потражња за мобилним сервисима током путовања у ЕУ веома висока. То све користи и потрошачима и операторима", навео је Лучић.
- Ако је ово пример како креатори политике и регулатори заједничким снагама могу да побољшају живот грађана тако што ће им представити нешто што им и треба и желе јефтнијие, онда не постоји разлог зашто се ово не би имплементирало и на нашем тржишту на Балкану. Сигуран сам да све што видимо негде другде можемо да поновимо и овде, али све зависи од оператера и да ли ће они прихватити нова правила, као и од њиховог ефикасног спровођења.
Лучић истиче да та прекретница на Западном Балкану долази након три године пажљиве припреме и преговора.
Очекивања од власти била су велика, али су очекивања оператера и потрошача била још већа.
Лучић, такође, наводи да су на скупу у Београду 2019. године представници економија Западног Балкана потписали договор о снижавању цена услуга роминга у јавним мобилним комуникацијским мрежама у региону Западног Балкана.
На овај начин потписници су се договорили да до 1. јула 2021. године максималне малопродајне цене роминга доведу до нивоа цена у домаћем саобраћају сваког од њих, односно по правилима Европске уније.
- У свим фазама иницијативе да се укине роминг на Западном Балкану, моја компанија и друге су имплементирале одлуке и смернице које су доносили компетентни ауторитети. Све телекомуникационе компаније су имале опипљиву улогу смањењу цена прекограничне комуникације. Од потписивања договора оператери су кренули са фазним укидањем накнада за роминг, које су 1. јула биле од 83 до 96 одсто мање него пре самог договора.
Упркос губитку зараде, роминг може да буде рецепт за будуће успехе како се традиционални телекомуникациони и мобилни оператери буду све више трансформисали у мултимедијалне провајдере, поручио је Лучић.
Као што можемо да приметимо континуиране промене у понашању потрошача, додаје, тако ће бити потребно да се мењају и прилагођавају и бизнис модели.
- Као и свуда другде у свету, глас ће заменити подаци као главни извор прихода. Како сами подаци буду све више приступачни, телекомуникационе компаније ће убрзано моћи да диверзификују њихову комерцијалну понуду, од фиксне и мобилне телефоније ка широкопојасном интернету и дистрибуцији мултимедијалног садржаја, како буду инвестирали у инфраструктуру и повезаност. Путовање не престаје овде. Следеће постигнуће је уклањање цена роминга између Западног Балкана и ЕУ", нагласио је Лучић.
Напомиње да ништа конкретно још увек није речено, али да је то природна еволуција региона који све више жели да постане део европске породице.
Такође, остали који имају користи, наша дијаспора и даље остају кључни циљ за будући раст.
Телекоми широм земаља Западног Балкана могу да буду предводници у пружању нових услуга и производа другима, посебно у Аустрији, Немачкој и Швајцарској.
- То је следећи корак за регион чији сектор телекомуникација наставља да расте и сазрева. Амбиције не престају овде, јер Телекоми настављају да испоручују оно што муштерије желе по цени који могу да приуште", закључио је Лучић за Форбс.
БОНУС ВИДЕО:
ЧУВАР ЂЕРДАПСКЕ КЛИСУРЕ: Обновљена Голубачка тврђава - атракција коју вреди видети
Препоручујемо
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)
МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.
14. 11. 2024. у 17:17
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
ЧИТУЉА КОСТИЋУ ОД ДЕЦЕ: "Живиш кроз нас - настављамо с поносом"
МИОДРАГ Костић, оснивач и председник МК Групе, преминуо је у среду ујутру.
14. 11. 2024. у 12:46
Коментари (0)