СТРУЈНИ УДАР НА ПРИВРЕДУ: Потрес на међународном тржишту енергената изазвао проблеме компанијама, грађани заштићени

Е. Б. ТАЛИЈАН

09. 10. 2021. у 11:00

ГРАЂАНИ и привреда Србије имаће сигурно снабдевање гасом и струјом упркос енергетској кризи која потреса европско и светско тржиште. Незапамћено поскупљење гаса се неће одразити на нашу земљу, бар до истека овогодишњег уговора.

СТРУЈНИ УДАР НА ПРИВРЕДУ: Потрес на међународном тржишту енергената изазвао проблеме компанијама, грађани заштићени

Фото Д. Миловановић

Цена струје је стабилна и фиксна за домаћинства, али је фирме купују на слободном тржишту. Зато би велико поскупљење електричне енергије могло да доведе у питање одрживост привреде. Држава треба да размотри могућности за превазилажење тих проблема. Ово је речено у петак, током расправе на седници скупштинског одбора о актуелној ситуацији на српском тржишту енергената.

Председник Александар Вучић је недавно рекао да грађани не треба да брину и да се цене струје и гаса за домаћинства неће мењати. Министарка енергетике Зорана Михајловић је у петак то поновила, истичући да ће Србија имати довољно енергената.

Државни секретар у том министарству Зоран Лакићевић рекао је током расправе на седници скупштинског одбора да је је тренутно у окружењу тржишна цена за 1.000 кубика плавог енергента око 1.200 долара, а да га Србија захваљујући годишњем уговору плаћа далеко јефтиније:

- Радићемо на продужењу уговора, уз могућност да се задржи нафтна формула у формирању цене гаса и да се и за 2022. годину обезбеди по тој, или нешто мало вишој цени. - Складиште "Банатски Двор" тренутно је попуњено 92-93 одсто, а очекује се да до 15. октобра буде пуно. Из та два извора, током грејне сезоне, биће задовољене потребе за плавим енергентом.

Он је истакао да је 80 одсто топлана на гас и да је за њих све обезбеђено за предстојећу грејну сезону. Говорећи о ценама електричне енергије, он је истакао да су осцилације огромне.

- Мегават-сат на домаћој берзи сада је 240 евра, у четвртак је био 327, а пре два дана 182 евра - навео је Лакићевић. - Цена струје за домаћинства је стабилна и фиксна. Према привреди је релативно стабилна била до августа, а сада фирме склапају уговоре по ценама са сатним флуктуацијама, које су и до 270 евра.

Председник Савета Агенције за енергетику Дејан Поповић истакао је да захваљујући гасоводу "Балкански ток" Србија у наредних 30 година неће имати проблема у снабдевању гасом. Он је истакао и да неће бити поремећаја у снабдевању струјом, и навео да ЕПС испоручује електричну енергију више од 98 одсто потрошача. Садашња ситуација у Европи, како истиче, најбоља је опомена колико значи чувати енергетску безбедност и сачувати ЕПС.

Директорка сектора у ПКС Кристина Ђурић истакла да је да од привредника стижу подаци да скок цена енергије негативно утиче на њихово пословање.

- Привреда купује струју на слободном тржишту, а од средине лета добијају понуде које су по ценама веће и до 150 одсто - навела је Ђурићева. - То може бити погубно за пословање, а заједно са растом цена сировина у реалном сектору, може довести у питање одрживост привреде.

Извршни директор ЕПС-а за трговину електричном енергијом Драган Влаисављевић објаснио је да је око 40 одсто привреде благовремено уговорило струју за наредну годину, а да је проблем код 60 процената оних који то нису учинили.

- Електрична енергија се у Србији за гарантовано снабдевање продаје по 32 евра за мегават-сат, у просеку, а 40 одсто потрошње за 2022. годину уговорено је за 60 евра у просеку - навео је Влаисављевић. - ЕПС ће тако остварити просечан приход од 45 евра.

Цена струје је кључна за ликвидност "Електропривреде Србије", односно од ње зависи колико ће ЕПС имати средстава за инвестиције. Влада има податке, како наводи, за читаву привреду, па би она требало да успостави равнотежу између потреба ЕПС-а и других привредних грана.

ПКС: ОГРАНИЧИТИ ЦЕНЕ

Раст цене струје повлачи поскупљење свега осталог. Прелазно решење за ову ситуацију могло би да буде у снабдевању привреде струјом из домаћих извора, по ограниченим ценама. Овај предлог је изнео председник ПКС, Марко Чадеж. Он је навео пример компанија из гумарске индустрије којима би трошкови по новим уговорима за набавку струје превазилазили фондове за плате запосленима.

- Компликовану ситуацију могло би привремено да разреши пролонгирање нових уговора компанијама између 60 и 120 дана, док се не види како ће тржиште да реагује, и снабдевање привреде из домаћих извора по цени која би била ограничена, а не би стварала губитке ЕПС-у - рекао је Чадеж.

АЛБАНИЈА У ВАНРЕДНОМ СТАЊУ

АЛБАНИЈА је у ванредном стању због снабдевања електричном енергијом, истакао је у петак премијер те земље Еди Рама.

- Имамо ситуацију са диктаторским растом цене струје на међународним тржиштима - казао је Рама. - Ова одлука даје држави могућност да интервенише финансијским или административним инструментима како би се носила са ситуацијом.

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: Две на страни Путина, две жестоко против Руса

НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"

СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.

22. 11. 2024. у 09:14

СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: Они су тотални кретени, рекао после повика да је Француска одговорна за крвопролиће

СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"

"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".

22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17

Коментари (0)

НЕ ПОСЕЋУЈЕ РОДНИ КОСМЕТ: Видео сам оно чега сам се бојао