ПРИВРЕДИ СТРУЈА ДУПЛО СКУПЉА: Цена електричне енергије за компаније које је купују на слободном тржишту у овој години константно расте
ЕЛЕКТРИЧНА енергија биће све већа ставка у трошковнику српске индустрије.
За разлику од домаћинстава, привреда киловате купује на слободном тржишту и њена вредност ове године стабилно расте у односу на лане - чак до 60 одсто.
Купци који тек сад закључују уговоре за 2022. годину, у овом тренутку не могу да добију киловат испод 105 евра по мегават-сату. То је регионална цена са тенденцијом раста до краја године.
Европска берза, а тим и цене на нашем тржишту, реагују на све већу накнаду за емисију угљен-диоксида приликом производње угља. Она је тренутно достигла ниво од 60 евра по тони. Ту цену нису успеле да издрже поједине термоелектране у окружењу и угашене су.
Истовремено је поскупео и гас, који учествује у производњи електричне енергије.
Компаније су у августу 2017. према подацима SEEPEX, лиценцираног оператора за организовано тржиште електричне енергије, плаћале 59,31 евро по мегават-сату. Овог августа иста јединица мере достигла је цену од чак - 108,68 евра.
- Цене електричне енергије из прошле године нису релевантне због утицаја пандемије ковида. Била је смањена потражња - објашњава Дејан Стојчевски, технички директор SEEPEX.
- У односу на период од 2017. до 2019. године, цена је порасла због великог пораста такса на емисију угљен-диоксида, са 25 на 61 евро по тони и највише се односи на електричну енергију из термоелектрана. Цена гаса је више од три пута већа цена у односу на почетак ове године. Док се не стабилизује цена гаса, не може се очекивати пад цене електричне енергије. Тренутно, индустрија плаћа цену по уговорима који су купци закључили са снабдевачима у 2020. години. Они не би требало да осете овај пораст цена, ако су уговори такви да снабдевач гарантује цену и испоруку електричне енергије. Такође, купци који су потписали уговор о снабдевању до априла ове године за наредну 2022. платиће благо повећање цена. У просеку око 60 евра по мегават-сату.
Електрична енергија у појединим гранама носи значајан трошак. Тако је и у хемијској индустрији.
- Произвођачи пластике, на пример, плаћају и до четири пута скупље сировине, а сада ће и скупљу струју - објашњава Драган Стевановић, председник Удружења за хемијску, гумарску и индустрију неметала Привредне коморе Србије.
- Постоје приватни произвођачи пластике који киловате месечно плаћају и 150.000 евра. Свако повећање цена утиче и на то колико кошта крајњи производ. Тако постајемо мање конкурентни у иностранству, а око 2.000 регистрованих произвођача је остварило извоз од 870 милиона евра.
ЕПС
ЕЛЕКТРОПРИВРЕДА Србије не плаћа накнаду за емисију угљен-диоксида и пословање није оптерећено овим наметом. Цене електричне енергије за привреду се формирају на слободном тржишту, па с обзиром на раст на берзи, расте и вредност киловата.
Запратите Нпортал на Фејсбук страници
Препоручујемо
ДАНСКА КУПУЈЕ ЗЕЛЕНУ СТРУЈУ ЕПС: Потписан уговор са амбасадорком Шајн
24. 09. 2021. у 20:41
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (1)