ХРВАТИМА КАЗНА - НАМА УСЛУГА: Банке у Србији засада не намеравају да укину право на дозвољено прекорачење
ХРВАТСКИ медији последњих дана брује о најављеном укидању такозваног прећутног прекорачења по текућем рачуну, који користи око 800.000 комшија.
Суседи су како наводе у паници, јер их Филијале обавештавају да ће најкасније до почетка 2022. године остати без овог проширеног дозвољеног минуса, који ће морати да врате за годину дана кредитима.
У банкама које послују у Србији засада нема најаве укидања или смањивања минуса. Судећи по зеленашким каматама које им плаћају наши грађани за дозвољено прекорачење, троструко већим од најскупљих у Хрватској и десетоструко него у Аустрији, оваква одлука би нашим дужницима чак учинила услугу. С друге стране, тешко је очекивати да би се банке у Србији одрекле такве зараде.
Код нас хрватска варијанта "прећутног" прекорачења, који је заправо додатни дозвољени са већим каматама, не постоји. Ко прекорачи дозвољени минус у нашим банкама, силази у недозвољени, а у овој црвеној зони тренутно се налази 237.082 рачуна. Камате које за то следују иду и до 50,57 одсто! У просеку "казна" за недозвољени минус од 23 банке на нашем тржишту, износи 28,55 процената. За дозвољени минус је и већа -29,21 одсто. У исто време, камата на спорни прећутни хрватски минус чије је укидање као заштиту грађана иницирала Хрватска народна банка иде од 7,61 до 17 одсто.
Из наше Централне банке наглашавају да су позајмице по текућем рачуну свуда најскупљи банкарски производ - због неизвесности времена и обима њиховог коришћења и враћања.
- Увек упозоравамо грађане да би их требало користити само у крајњој нужди и у краћем временском периоду - кажу у НБС.
- Због дужег рока и ниже каматне стопе грађани у Србији много више користе готовинске кредите и кредите за рефинансирање постојећих обавеза, или куповину трајних добара.
Како кажу, од јануара 2014. до јула 2021. године, од када НБС објављује појединачне податке по банкама, просечна пондерисана каматна стопа на дозвољена прекорачења становништва смањена је са 33,6 одсто на садашњих 29,2 процента. Од 23 банке, 17 је смањило каматне стопе. Када су у питању недозвољена прекорачења становништву по текућем рачуну, у истом периоду просечна пондерисана каматна стопа је смањена за чак 15,6 процентних поена. Наглашавају да је тренутно учешће прекорачења по текућем рачуну у укупном стању кредита становништву на историјском минимуму и износи свега 1,5 одсто.
У Србији је 5,7 милиона корисника отворило 8,2 милиона текућих рачуна, а дозвољено прекорачење код нас у просеку износи 42.779 динара. Од 2,6 милиона текућих рачуна у хрватским банкама, око 1,8 милиона грађана има одобрена прекорачења, а око 65 процената је у прећутном. Према изјавама хрватских званичника, фокус укидања овог минуса је заштита потрошача, јер су банке по основу ових минуса наплаћивале камате изнад дозвољених законом, као и да чак 95 одсто укупних прекорачења чине управо та "прећутна".
КОРОНА-КРИЗА
ВИШЕ од 800.000 људи користи допуштене минусе које су банке масовно претвориле у прећутне, како би зарачунавале више камате - коментари су комшија на друштвеним мрежама. - Већина грађана то није ни знала, а банке су допуштене минусе смањивале јер су приходи због корона-кризе многима пали, па им је ово начин да надокнаде зараду. Плашимо се да ће нам сада банке тражити поврат минуса, па и кроз 12 месечних рата. Ако банке укину минусе, како год се звали, за већину грађана то би значило ново дужничко ропство, јер и сада грцамо у кредитима. Ј. К.
У СВЕТУ
У СРБИЈИ су камате на дозвољени минус међу најскупљим у Европи. Када је реч о чланицама еврозоне, највише су на Малти - 19,6. Следи Словачка са 12 процената, па Грчка и Португалија са 11 одсто. У Словенији су камате 5,77 одсто, у Немачкој 7,11, а најмање су у Аустрији 2,78 процената. Ј.К.
Препоручујемо
ДОЗВОЉЕНИ МИНУС ПРАЗНИ НАМ ЏЕПОВЕ: Банкарске услуге грађанима између глобе и помоћи
09. 08. 2021. у 12:08
ПАПРЕНЕ КАМАТЕ НА ДОЗВОЉЕНИ МИНУС Важно упозорење за клијенте банака
18. 06. 2021. у 19:52
УЗИМАЈУ НОВАЦ ИЗ ЏЕПОВА ГРАЂАНА СРБИЈЕ: Банке вам ово дају бесплатно, а онда вам наплате месечно
14. 10. 2020. у 13:26 >> 13:27
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (0)