Представници НИС-а на скупу о родној равноправности у енергетском сектору

Промо

09. 09. 2021. у 16:06

Компанија НИС, Координационо тело за родну равноправност и Агенција УН за родну равноправност и оснаживање жена (UN Women) организовали су данас у Ботаничкој башти „Јевремовац“ у Београду конференцију под називом “Енергетика, родна равноправност и одрживи развој”.

Представници НИС-а на скупу о родној равноправности у енергетском сектору

Фото: Нис

Циљ скупа био је да се укаже на значај родне равноправности, коју су Уједињене нације истакле као један од 17 глобалних циљева одрживог развоја, као и да се говори о положају жена у енергетском сектору Србије.

Отварајући конференцију, проф. др Зорана Михајловић, потпредседница Владе Србије, министарка рударства и енергетика и председница Координационог тела за родну равноправност, истакла је да „родна равноправност и родна перспектива морају да се нађу у свакој пори нашег друштва, како бисмо за неколико година могли да кажемо да смо успели да створимо једнаке услове за жене као и за мушкарце“.

„Ова година је кључна за развој енергетике, заштиту животне средине, али и родну равноправност, у којој смо покренули бројне процесе и препознати смо у свету по достигнућима. Ако говоримо о положају жена у енергетском сектору, међу запосленима их бројно има, али на руководећим местима на којима се доносе одлуке и одлучује о новцу и инвестицијама, које износе по неколико стотина милиона евра, готово да их нема. Жене више уписују и завршавају факултете, па и у овој области, хајде да им дамо шансу да на тржишту рада примене оно што су научиле”, рекла је Зорана Михајловић.

Кирил Тјурдењев, генерални директор НИС-а, истакао је да су за компанију највреднији ресурс њени запослени, као и да НИС ангажује више од 11.000 запослених, од којих су трећина жене.

Фото: Нис

 

„Родна равноправност за НИС није само лепа идеја коју треба остварити у будућности. За нас је равноправност свакодневна пракса коју вредно унапређујемо из дана у дан. Нашу различитост видимо као шансу да ујединимо најбоља искуства и унапредимо своје пословање у свим областима. Радно окружење у коме се безусловно поштује равноправност свих запослених је приоритет за НИС. Родна равноправност је један од темеља одрживог развоја компаније, који ћемо наставити да негујемо и развијамо уз подршку партнера, међу којима истакнуто место заузима Министарство рударства и енергетике“, навео је Тјурдењев.

Блерта Ћела, заменица регионалне директорке UN Women за Европу и централну Азију, истакла је да су жене кључни покретачи промена које могу обликовати навике целе породице када је реч о употреби енергије и других активности усмерених на заштиту животне средине.

“Не можемо развијати одржива енергетска решења ако не узмемо у обзир главне потрошаче енергије који се брину о домаћинству, а то су жене. Сва решења о енергетском сиромаштву морају осигурати да никога не оставимо иза себе, да дамо приоритет потребама и интересима жена, да се позабавимо енергетским сиромаштвом жена и ниским приходима”, рекла је Ћела.

Након уводних обраћања одржан је панел под називом «Родна равноправност и енергетика: изазови и потенцијали» којим је модерирала Маја Лалић, председница Удружења МИКСЕР.

На панелу су наступили Јованка Атанацковић и Зоран Лакићевић, државни секретари у Министарству рударства и енергетике, Јелена Попара, директорка Функције за интерну ревизију и управљање ризицима компаније НИС, Милана Рикановић, шефица Канцеларије UN Women у Србији и Данијела Исаиловић, менаџерка Удружења „Обновљиви извори енергије Србије“.

Фото: Нис

 

Јелена Попара је истакла да је НИС компанија која охрабрује жене да се баве занимањима која су традиционално перципирана као мушка, тако да међу 1.853 инжењера у компанији има више од 500 жена. Такође, НИС омогућава постепени повратак запослених са породиљског одсуства, омогућава слободан дан 1. септембра за колегинице чија деца полазе у основну школу, не прави разлике у зарадама на основу пола, те подстиче усавршавање и професионални развој запослених.

Фото: Нис

 

„Желимо да пружимо добар пример и потврду тога да родно сензитивне компаније постижу боље резултате. Али родна равноправност је комплексна област у којој се напредује кроз синергију државе, компанија, невладиног сектора. Због тога је за НИС од велике важности подршка коју пружа заједници и кроз различите програме компанија је у те сврхе од 2009. године уложила више од 4 милијарде динара. Тим путем ћемо и да наставимо“, рекла је Јелена Попара.

Остали учесници панела заједнички су оценили да је у Србији остварен напредак по питању родне равноправности, као и да постоји простор за даља унапређења.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

АЛБАНЦИ ХИСТЕРИШУ: Због песме уз коју је Србин ушао у ринг у Тирани - у лажној држави не могу да дођу себи! (ВИДЕО)