Представници НИС-а на скупу о родној равноправности у енергетском сектору
Компанија НИС, Координационо тело за родну равноправност и Агенција УН за родну равноправност и оснаживање жена (UN Women) организовали су данас у Ботаничкој башти „Јевремовац“ у Београду конференцију под називом “Енергетика, родна равноправност и одрживи развој”.
Циљ скупа био је да се укаже на значај родне равноправности, коју су Уједињене нације истакле као један од 17 глобалних циљева одрживог развоја, као и да се говори о положају жена у енергетском сектору Србије.
Отварајући конференцију, проф. др Зорана Михајловић, потпредседница Владе Србије, министарка рударства и енергетика и председница Координационог тела за родну равноправност, истакла је да „родна равноправност и родна перспектива морају да се нађу у свакој пори нашег друштва, како бисмо за неколико година могли да кажемо да смо успели да створимо једнаке услове за жене као и за мушкарце“.
„Ова година је кључна за развој енергетике, заштиту животне средине, али и родну равноправност, у којој смо покренули бројне процесе и препознати смо у свету по достигнућима. Ако говоримо о положају жена у енергетском сектору, међу запосленима их бројно има, али на руководећим местима на којима се доносе одлуке и одлучује о новцу и инвестицијама, које износе по неколико стотина милиона евра, готово да их нема. Жене више уписују и завршавају факултете, па и у овој области, хајде да им дамо шансу да на тржишту рада примене оно што су научиле”, рекла је Зорана Михајловић.
Кирил Тјурдењев, генерални директор НИС-а, истакао је да су за компанију највреднији ресурс њени запослени, као и да НИС ангажује више од 11.000 запослених, од којих су трећина жене.
„Родна равноправност за НИС није само лепа идеја коју треба остварити у будућности. За нас је равноправност свакодневна пракса коју вредно унапређујемо из дана у дан. Нашу различитост видимо као шансу да ујединимо најбоља искуства и унапредимо своје пословање у свим областима. Радно окружење у коме се безусловно поштује равноправност свих запослених је приоритет за НИС. Родна равноправност је један од темеља одрживог развоја компаније, који ћемо наставити да негујемо и развијамо уз подршку партнера, међу којима истакнуто место заузима Министарство рударства и енергетике“, навео је Тјурдењев.
Блерта Ћела, заменица регионалне директорке UN Women за Европу и централну Азију, истакла је да су жене кључни покретачи промена које могу обликовати навике целе породице када је реч о употреби енергије и других активности усмерених на заштиту животне средине.
“Не можемо развијати одржива енергетска решења ако не узмемо у обзир главне потрошаче енергије који се брину о домаћинству, а то су жене. Сва решења о енергетском сиромаштву морају осигурати да никога не оставимо иза себе, да дамо приоритет потребама и интересима жена, да се позабавимо енергетским сиромаштвом жена и ниским приходима”, рекла је Ћела.
Након уводних обраћања одржан је панел под називом «Родна равноправност и енергетика: изазови и потенцијали» којим је модерирала Маја Лалић, председница Удружења МИКСЕР.
На панелу су наступили Јованка Атанацковић и Зоран Лакићевић, државни секретари у Министарству рударства и енергетике, Јелена Попара, директорка Функције за интерну ревизију и управљање ризицима компаније НИС, Милана Рикановић, шефица Канцеларије UN Women у Србији и Данијела Исаиловић, менаџерка Удружења „Обновљиви извори енергије Србије“.
Јелена Попара је истакла да је НИС компанија која охрабрује жене да се баве занимањима која су традиционално перципирана као мушка, тако да међу 1.853 инжењера у компанији има више од 500 жена. Такође, НИС омогућава постепени повратак запослених са породиљског одсуства, омогућава слободан дан 1. септембра за колегинице чија деца полазе у основну школу, не прави разлике у зарадама на основу пола, те подстиче усавршавање и професионални развој запослених.
„Желимо да пружимо добар пример и потврду тога да родно сензитивне компаније постижу боље резултате. Али родна равноправност је комплексна област у којој се напредује кроз синергију државе, компанија, невладиног сектора. Због тога је за НИС од велике важности подршка коју пружа заједници и кроз различите програме компанија је у те сврхе од 2009. године уложила више од 4 милијарде динара. Тим путем ћемо и да наставимо“, рекла је Јелена Попара.
Остали учесници панела заједнички су оценили да је у Србији остварен напредак по питању родне равноправности, као и да постоји простор за даља унапређења.
ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт
НОВИ технолошки напредак током ратног времена спречиће озбиљније пробијање фронта дуж украјинско-руске границе до око 2027. године, изјавио је Валериј Залужни, бивши врховни командант Украјине и садашњи амбасадор у Уједињеном Краљевству, за „Украјинску правду“ у интервјуу објављеном 23. новембра.
23. 11. 2024. у 18:55
БРИТАНЦИ ОБЈАВИЛИ ЗАСТРАШУЈУЋУ МАПУ: "Орешник" може да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута (МАПА)
БРИТАНСКИ лист "Дејли мејл" оценио је да би балистичка ракета "орешник" могла да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута.
23. 11. 2024. у 15:58
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (0)