"ФИШИНГОМ" ПЕЦАЈУ ПАРЕ И ПОДАТКЕ ЛАКОВЕРНИХ: Упозорење клијентима на ове фишинг криминалце послале Рајфајзен банка и Пошта Србије
ПОСЛЕДЊИХ дана електронску пошту суграђана широм Србије затрпале су лажне поруке јавних институција и банака.
Преваранти се довијају на разне начине, а слање порука са лажних домена, које изгледају као да су стигле са важећих адреса установа, нова је хакерска метода за изнуђивање корисних информација.
Последње у низу овакве ситуације имале су Рајфајзен банка и Пошта Србије.
Својим клијентима Рајфајзен банка је послала упозорење да буду обазриви, јер преваранти увелико шаљу поруке са лажних домена, извлачећи од њих податке који могу бити злоупотребљени, а њихов рачун "скраћен". На први поглед ови имејлови изгледају као да су регуларни, али се иза њих крију криминалци.
У имејлу који оставља утисак да га шаље филијала, клијентима се прети да ће им бити блокиран рачун, уколико не одговоре хитним уносом својих података. Из банака наглашавају да се од клијената никада не траже подаци имејлом, са непознатих адреса.
Преварантске поруке су, иначе, послате насумично, па је добијају и они који нису клијенти банака.
- Обавештавамо вас да је у току злонамерна активност слања имејл порука којима се грађани позивају, привидно у име ове банке, да потврде своје податке, уз констатацију да ће им, у супротном, рачун бити блокиран - упозорење је које је Рајфајзен банка послала својим клијентима. - Преварна порука садржи линк на којем је наводно потребно унети своје податке. Молимо вас да обратите пажњу уколико добијете поруку са оваквим садржајем, јер она није потекла од Рајфајзен банке нити је део активности које банка предузима према својим клијентима.
Како објашњавају, преварне поруке могу се препознати између осталог и по специфичном наслову "Верификација није завршена".
- Пошиљалац је наведен као "Рбб", док се као имејл адреса пошиљаоца појављују адресе у Бугарској, са домена - .бг, у Србији, са домена - рбб.рс, као и адреса info[@]rolraiffesenmoja.com - кажу у Рајфајзен банци. - Од примаоца се тражи да кликне на линк насловљен са "лог ин сада" или на линк "Можете деблокирати свој налог кликом овде!". Линк води на страницу која није на домену @raiffeisenbank.rs. У питању је покушај преваре и злоупотребе података које клијент достави, па вас молимо да не поступате како се сугерише у преварној поруци. Банка је предузела све расположиве мере у циљу решавања овог проблема.
Како из ове финансијске установе наглашавају, Рајфајзен банка никад неће захтевати податке нити њихово ажурирање путем имејл порука са непознатим линковима. Сви линкови у порукама које стижу од банке воде на домен raiffeisenbank.rs или сугеришу комуникацију преко неког од званичних канала банке.
Слично упозорење Пошта Србије је поставила недавно на свој сајт, јер од априла имају случај интернет преваре којом се злоупотребљавају име и обележје курирске службе "Пост експрес".
- У питању је фишинг превара, покушај крађе података грађана чија су мета корисници неких сајтова за купопродају - кажу у овој установи. - Преварне поруке које корисници добијају садрже линк ка лажној страници Post Expres услуге, која није у власништву ЈП "Пошта Србије", а на којој се тражи уплата новца путем платних картица. Истичемо да ни "Пошта Србије", ни "Пост експрес" не комуницирају са грађанима на овај начин и саветујемо им да буду додатно опрезни, да не отварају линкове у примљеним порукама и да не уносе своје податке. Обавестили смо МУП Србије - Одељење за високотехнолошки криминал како би предузели мере на откривању починилаца овог кривичног дела.
САВЕТИ
КАКО објашњава Зоран Живковић, председник Друштва за информациону безбедност Србије, фишинг је најчешћа врста претњи са којом је готово свакодневно суочен свако ко користи компјутер, таблет или мобилни телефон. Он стиже у имејлу или СМС-у и доводи примаоца у заблуду. Рецимо, обавештава га о добитку награде, приспећу наводне уплате из иностранства, симулира банковни извод и слично. Он саветује да се никако не отварају имејлови и поруке од пошиљалаца који им нису познати, да не попуњавају анкете, апликације, обрасце, поготово када су њима лично упућене.
НИКАД БРОЈ ЛИЧНЕ КАРТЕ
СТРУЧЊАЦИ за безбедност на интернету кажу да преваранти најчешће користе популарне банке и установе и упозоравају све који су мета да се не "пецају" на таква писма, да никада на интернету не остављају своје податке, бројеве картица и слично. Веома је важно да ни у интернет преписци са својим пријатељима, у отвореним писмима, не остављају личне податке - попут броја личне карте, рачуна, картица. Овакве податке не треба да износе ни када се обраћају државним институцијама.
Препоручујемо
ФЕЉТОН - ГОДЗИЛА ПРОТИВ КИНГ КОНГА: Прави хакери одлично познају полицијске системе
08. 09. 2021. у 18:00
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)
МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.
12. 11. 2024. у 15:47
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
НАЈВЕЋИ ЈАТАК "ЗЕМУНАЦА" Она је била последња линије одбране клана - у кући крила килограме кокаина, а онда им пресудила
ПОСЛЕ убиства Ђинђића, она се представљала као Зорица Весић и купила је салаш у месту Путинци, где се једно време скривао врх земунског клана.
13. 11. 2024. у 10:23
Коментари (0)