ЕКСКЛУЗИВНО ЗА “НОВОСТИ”: Само Логин творац апликације Талкинг Том, о пословима у Србији - Игрицу пребацили сада и на њиву

Ј. Субин

02. 09. 2021. у 11:11

И ДОК је њихов јунак безуспешно покушавао да гаји кукуруз у гаражи, и неславно је завршио, творци "Талкинг Тома", међутим, врло успешно, на 4.000 хектара, гаје житарице, које ће од следеће године бити и органске.

ЕКСКЛУЗИВНО ЗА “НОВОСТИ”: Само Логин творац апликације Талкинг Том, о пословима у Србији - Игрицу пребацили сада и на њиву

Фото Приватна архива

Обогатили су се од апликације, али су решили да свет информационих технологија сада примене и на Банатској земљи. Породица Сама Логина из Словеније, од пре четири године, власник је и земље у Војводини.

Када почињеш од нуле, најтежи део је наћи довољно пољопривредне земље. За Банат смо се одлучили, јер се ту указала добра прилика. Сада ми није жао што смо одабрали тај део, јер смо баш ту нашли много сарадника, који за наш пројекат раде свим срцем.

Овако, ексклузивно за "Новости" прича Само Логин, оснивач фондације "Логин5" из Словеније, који у Србији поседује оранице, у околини Зрењанина и Новог Кнежевца, на којој започиње органску производњу. Иначе, брачни пар Логин, Иза и Само, освојили су свет, али и стекли богатство, када су кинеској фирми продали свој удео у компанији "Оутфит7". Њихов најпознатији производ је апликација за мобилне телефоне "Talking Tom".

- У Србији тренутно запошљавамо 65 људи - каже нам Логин. - Почели смо пре четири године, али нам у фокусу није била промоција, већ развој. Сада смо завршили са трогодишњим прелазним периодом и следећа жетва, на нашим њивама, биће већ жетва органских житарица. Желимо је да произведемо здраву храну за све. То је данас привилегија, коју не могу сви приуштити. Желимо то да променимо. Почели смо са ратарским културама, јер су неопходне за исхрану људи. У будућности хоћемо да се проширимо на повртарство и воћарство. Већ сада смо највећа мирољубива фарма на свету - што значи да не користимо животињске производе.

Фото Приватна архива

Органска производња, међутим, није била прва жеља овог словеначког брачног пара. Како нам је Логин испричао, још 2007. године, када је продао претраживач "Најди.си", одлучио је да ће се бавити непрофитним пројектима, који ће допринети одрживом животу човечанства на нашој планети.

- Паре које сам примио од те продаје нису биле довољне за тако велике планове - рекао је Само Логин. - За људе из Источне Европе било је и немогуће добити неке донације. Због тога сам одлучио да то урадим тако што ћу да зарадим новац, како би га уложио у одрживе пројекте. У ту сврху сам са супругом и шесторо других оснивача направио фирму "Оутфит7", познату по апликацији "Talking Tom". План је био да је продамо за седам година и то за 100 милиона евра. Продали смо је скоро на дан тачно, али за милион долара.

Током тог периода, наставља Логин, посматрали смо шта представља највеће изазове за човечанство. У почетку смо веровали да је то енергетика, али смо касније увидели да је реч о производњи хране.

- Пољопривреда је ниско профитабилан посао - закључује Логин. - Управо у томе смо видели огроман потенцијал за развој технологије, која би омогућила одрживу производњу. Јер ако упоредимо пољопривреду са другим индустријама, она још није у 21. веку. Наш најбитнији производ је знање. И сво знање ћемо поделити са свима бесплатно. Пољопривреда је највећи загађивач и има велики утицај на смањење биодиверзитета у свету. Државе би могле са законима доста да направе за њено унапређење. Технологију за бољу производњу немамо, али ћемо тај део ми решити.

Према речима Логина, у органској производњи је најбитнији стајњак. Теоретски је, међутим, немогуће, искористити га за производњу све хране у свету.

- Због тога радимо на технологији која ће омогућити да органска храна буде доступна свима - објашњава Логин. - Приморани смо да развијемо технологију зеленог ђубрења, где ће га пољопривредници сами произвести. Сматрам да је то једини начин одрживог ђубрења и није немогућ, само није било још довољно инвестирано у његов развој. У нашој визији је промена целог ланца производње хране. Већ сада, у Словенији, радимо на развоју прототипних производа. Надам се да ћемо заинтересовати произвођаче хране, да употребе наше производне протоколе, које ћемо исто поделити бесплатно. Нама, свакако, није битан профит, него да се резултати нашег развоја и практично употребљавају. Али ћемо бити приморани да неке прве фазе прераде покријемо сами.

Фото: Приватна архива

 

Како нам је испричао Логин, постоји огромна разлика између бављења органском пољопривредом и посла са чувеном видео игрицом "Talking Tom".

- Нисмо приступили пољопривреди као послу - јасан је Логин. - Због улагања у развој, цео пројекат сигурно никада неће бити профитабилан. Али, ако гледамо на мањем нивоу, њиве које обрађујемо у смислу производње, морају бити профитабилне. Иначе, наша технологија никоме неће користити.
 

НАЈВЕЋИ ПРОИЗВОЂАЧИ


ЗНАЊЕ из ИТ области је био највећи мотив за улазак у овај посао. Видим у каквом је стању технологија и какве могућности нуди модерни развој, вођен подацима, који се примећује у свим индустријама осим у овој. Због тога смо почели са развојем властитих алата за ИТ подршку. Половина "ЛогинЕКО" тима ради на томе. Наша предност је што имамо своју фирму и сопствени развој ИТ технологија, каже Логин.

- Како је аграр нископрофитабилан бизнис, пољопривредници су пажљиви и релативно спори у употреби непроверених технологија - објшањава наш саговорник. - Ми смо, међутим, највећи произвођач пољопривредних ИТ технологија на свету, са сопственом фармом, и то нам обезбеђује брз развој.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.

14. 11. 2024. у 17:17

Коментари (1)

ТЕНИСКО ПРАВИЛО СЕ УВОДИ У ФУДБАЛ! Историјска одлука ФИФА