МЕСО МОЖЕ ЈОШ ДА ПОСКУПЉУЈЕ: Процене стручњака у вези са даљим кретањем цена основне животне намирнице нису охрабрујуће за потрошаче
НЕ очекује се појефтињење меса у наредном периоду, а поскупљење хране за животиње због суше и мањи број товљеника упућују да би реално било да цене наставе да расту.
То кажу произвођачи и истичу да је прецизнију процену од ове тешко дати, због неизвесних кретања на тржишту. У трговинским ланцима наглашавају да цене неће падати.
Од јуна ове године највише су поскупели пилетина и свињетина, од 50 до 150 динара. У августу цене меса достижу врхунац и тренутно се ситуација стабилизовала. Потрошаче је посебно изненадило велико поскупљење пилећег меса. У јуну је у малопродаји килограм целог пилета коштало од 150 до 170 динара, а сада је у мегамаркетима, углавном од 200 до 300 динара, а у појединим месарама иде и до 350. Килограм пилећег филеа достиже цифру од, чак, 740 динара.
Уобичајено је да купци више пазаре ово месо када остале врсте поскупе, али овога пута то није случај због високих цена. У малопродаји, килограм свињског бута тренутно кошта углавном од 450 до 570 динара, а у појединим месарама иде и до 690. Цена јунетине је мало коригована и сада се креће од 780 до 900 динара за килограм.
Ипак, и поред овог, произвођачи и даље тешко налазе своју рачуницу. Они објашњавају да на то утиче велики увоз месних прерађевина и да у трговинским ланцима имају нелојалну конкуренцију, јер они дампингују цене.
- Произвођачи су дуго бележили губитак, била је ниска цена и одустали су од това, зато се сада појавио недостатак, што је условило и скок цене пилетине - објашњава Зоран Матијевић, произвођач.
На поскупљење меса највише су утицали повећана потражња с обзиром на туристичку сезону, мали број товљеника који је ушао у циклус због лоших услова на почетку године и поскупљење хране за животиње - објашњава Ненад Будимовић из ПКС. - Када се уђе у тов свиња, који траје 130 дана, постоје озбиљне осцилације, на почетку је једна цена, а на крају друга, што може проузроковати губитке. Фармери одустају од производње, немамо довољно товљеника и сировине, а треба да не зависимо од увоза.
МАЊИ ТОВ СВИЊА У СРБИЈИ
ЖИВА вага свињетине стабилизовала се на 160 динара без ПДВ. Потражња за овим месом је као и лане у овом периоду, али се није вратила на ниво из 2019. године.
- Разлог је што произвођачи одустају од това и не купују прасад, јер се боје великих трошкова, због скока цена хране за животиње - објашњава Матијевић. - Јесење културе бележе раст због суше. Кукуруз је, у односу на исти период прошле године, скупљи за, чак, 80 одсто. Када се реално сагледа стање на тржишту и суша, требало би очекивати даље поскупљење.
Препоручујемо
ПРАВЕ ЧАЈНУ ОД ПРАВОГ МЕСА: На Факултету ветеринмрске медицине пракса је изузетно важна
30. 07. 2021. у 13:34
НАЈСКУПЉА ПИЛЕТИНА У УЖИЦУ: Цене меса разликују се од града до града
26. 07. 2021. у 17:13
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (1)