ГОРИВО СКУПЉЕ СКОРО СВАКИ ДАН: Цена дизела и бензина у Србији само од почетка године порасла за 20 динара
ГОТОВО сваки пут када дођу на пумпу - чека нова цена горива. Ово је утисак већине возача који су своје негодовање последњих недеља поделили на друштвеним мрежама.
Цена бензина, дизела и плина скачу готово свакодневно, па је тренутна слика на тотемима поред пумпи за бензин (БМБ 95) 162,4 динара, евро дизела 164,4, док је цена дупло филтрираног дизела 170,4 динара. Квалитетнији бензин са адитивима продаје се и до 180,4 динара. Ауто-гас кошта на већини пумпи у Србији 86,9 динара.
Приказ ценовника на пумпама готово да се мења на дневном нивоу, а како статистика показује, само од Нове године цена је виша је за 20 динара.
- Почетком недеље цене су већ подигнуте за 50 пара, па од пре два дана за нових 50 пара и чини се да ће тако унедоглед - један је од коментара. - Почетком јула литар бензина коштао је 156 динара, а дизела 160. А оне су, опет у односу на априлске, веће за шест динара за бензин и за три динара за нафту, него у априлу.
Према речима Боре Татића из Приватног удружења бензинских станица, нема дилеме да на тржиште горива у Србији пре свега утиче раст цена сирове нафте на Светској берзи.
- Сваки поремећај на светском тржишту одражава се на наше цене - каже Татић. - Једино што се код појефтињења сирове нафте, то спорије преноси на цене на нашим пумпама, док се код поскупљења брже реагује. Осим светске берзе, која пре свега доктира домаћа цене, велики утицај на стање на тотемима имају и државни намети, кроз акцизе и порезе. Осим тога, у односу на већину земаља света, најмању рудну ренту за експлоатацију сирове нафте плаћа Компанија НИС, па би сходно томе, држава могла да размотри да цена горива буде нижа.
Како наш саговорник каже, ранијих година је готиво у Србији било знатно скупље него у земљама у окружењу. Последњих година цене су се приближиле, иако на домаћим пумпама, како вели, и даље предњаче. Како Татић објашњава, упадљиво јефтиније је гориво у Босни и Херцеговини, док је у Северној Македонији и Црној Гори приближно као код нас.
- На ниже цене горива у БиХ поред свега утичу ниже акцизе него код нас - каже Небојша Атанацковић, почасни председник Уније послодаваца Срије. - Тачно је да малопродајну цену одређује стање на светској берзи, али су други важан фактор државни намети, акцизе и пореско оптерећење. Само акцизе и таксе, да гориво добијемо џабе кошта 65 динара, а на ПДВ оде око 25 динара. Треба додати трошкове вађења нафте, бушења, прераде...
На светским тржиштима цене нафте су последњих недеља расле и, како стручњаци кажу, достигле нове највише нивое у више од неколико година уназад. На лондонском тржишту је барел северноморског брента, који представља међународну ценовну референцу за "црно злато", за уговорену испоруку у септембру, прошле недеље коштао 76,34 долара, нови највиши ниво од 2019. године. Јучерашња цена до затаврања берзе била је 70,33 долара. Упркос том благом паду, промене на тотемима, у рикверц, као и до сада, теже ће се догодити.
ВЕЛИКА ОЧЕКИВАЊА
ТРГОВЦИ су пре свега, захваљујући опоравку највећих светских привреда после короне, очекивали да ће пандемији доћи крај и да ће почети да се путује, па самим тим и потражња за нафтом наставити да расте - објашњава кретање на светској берзи нафте Атанацковић. - Зато је у односу на око 40 до 50 долара за барел прошле године, цена на берзи пре неколико дан била готово удвостручена, стигавши близу 80 долара. Уместо тога, последњи пад показује да су очекивања била превелика, па да ипак није објављаен крај ни корони ни пандемији.
НЕ ПРАТЕ ИСТО
ПРОБЛЕМ је што наше тржиште ипак не прати подједнако промене на светској берзи - коментар је купаца на ново поскупљење. - Чим брент скочи, аутоматски се мења ценовник на пумпама, а када је ситуација обрнута, после пада светске цене нафте, мора много да прође, да би се то одразило на наше тржиште. То је, пре свега јер у Србији нема конкуренције, па трговци могу како хоће.
Препоручујемо
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)
МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.
14. 11. 2024. у 17:17
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
ЧИТУЉА КОСТИЋУ ОД ДЕЦЕ: "Живиш кроз нас - настављамо с поносом"
МИОДРАГ Костић, оснивач и председник МК Групе, преминуо је у среду ујутру.
14. 11. 2024. у 12:46
Коментари (6)