ПЛАТЕ БРЖЕ ОД ПРИВРЕДЕ: Држава наредних година очекује веће приходе од пореза на добит, али зато мање од акциза
ДРЖАВА наредних година очекује мање јавне приходе, када се мере у односу на бруто домаћи производ.
Очекује се да ће они ове године чинити 41,8 одсто БДП, а на истеку 2024. године - 40,6 одсто. Истовремено се предвиђа да ће БДП расти, и то шест одсто ове и по четири одсто наредне три године.
Како се види из Фискалне стратегије, највећи пад се очекује од пореза - 0,7 одсто. Надлежни верују да ће порасти једино приход од пореза на добит правних лица. Овај намет би са садашњих 1,8 одсто БДП, могао да достигне 2,1 одсто. Са друге стране, акцизе ће пасти са 5,4 на 4,9 одсто БДП.
И Фискални савет верује да средњорочне пројекције јавних прихода генерално одговарају очекиваним макроекономским кретањима.
- Приближно половина овог смањења последица је враћања пореских прихода на структурне нивое након економске кризе - оцењује Фискални савет.
- Наиме, у овој години очекује се виша наплата прихода услед пренетих пореских обавеза, и то за око 0,6 одсто БДП, док се, с друге стране, због пада привредне активности предвиђа да ће порез на добит ове године бити нижи од својих уобичајених нивоа. Други део смањења пореских прихода резултат је очекиваних макроекономских трендова, споријег раста приватне потрошње, стабилне потрошње нафтних деривата, смањења прихода од акциза, ПДВ и осталих пореских прихода.
Пројекције прихода од пореза на доходак и доприноса претпостављају бржи раст масе зарада од БДП, што је, имајући у виду постојеће трендове на тржишту рада, највероватније оствариво, процењује Фискални савет. Након што се средњорочне фискалне пројекције прилагоде за једнократне наплате пренетих пореских обавеза из 2020. године, долази се до тога да Министарство предвиђа међугодишњи раст масе зарада у просеку од око осам одсто у наредне три године.
Очекује се и да ће акцизе смањити учешће у БДП за око пола процента. Има се на уму да се тржиште дуванских производа смањује око три одсто годишње, премда намети на њих расту.
- За разлику од дуванских производа, ситуација на тржишту нафтних деривата је знатно мање промењива - стоји у стратегији.
- Боља контрола и ефекти маркирања нафтних деривата смањили су могућност и исплативост нелегалних активности. У наредним годинама, услед опрезности, није претпостављен наставак раста потрошње нафтних деривата, иако се може очекивати да ће убрзање економске активности допринети расту потрошње.
ВАНРЕДНЕ УПЛАТЕ, ДИВИДЕНДЕ...
НАДЛЕЖНИ очекују да ће пасти учешће непореских прихода - са 4,6 одсто у 2020. на 3,5 одсто у 2024. години. Искључују се из базе сви прихода који се не сматрају трајним. То се првенствено односи на једнократне, у одређеној мери неизвесне приходе - ванредне уплате добити јавних предузећа и агенција, дивиденде, приходи по основу наплаћених потраживања...
Препоручујемо
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)