КЉУЧНА РЕЧ ЈЕ РАВНОТЕЖА: Стање привреде и очекивања у 2021. години
ОДРЖАТИ баланс између потреба здравственог система и економије је посебно важно током пандемије вируса корона - вакцинација грађана јесте имунизација привреде.
Према последњем опсежном истраживању ПКС, знатан број домаћих привредника очекује пад пословног промета у I кварталу 2021. у односу на последњи 2020. То је директна последица продужења економске кризе изазване новим таласом пандемије и споријег привредног опоравка у земљама Западне Европе, које су уједно и главни спољнотрговински партнери Србије.
Очекивани пад промета је последица неизвесности у погледу додатних мера затварања привреде (lockdown) посебно током марта, имајући у виду нагли скок броја новозаражених на дневном нивоу.
Ипак, већина аналитичара очекује да неизвесност буде кратког рока, односно да ће процес имунизације становништва дати резултате како би се вирус ставио под контролу и тиме престао да буде кључни фактор детерминисања привредне активности у другој половини 2021.
Почетком године, индустријска производња и извоз су врло добро стартовали. Генерално посматрано, захваљујући привредној структури као и Владиним мерама подршке, привреда је релативно добро поднела удар изазван пандемијом.
Спровођењем имунизације, видимо да на глобалном нивоу расте оптимизам да ће се ове године остварити значајан опоравак привредне активности, па тако и у Србији.
БРОЈКЕ
• Смањење БДП-а износило 1,1% у 2020.
• Смањење спољнотрговинске активности било
око 3%, боље од иницијалних очекивања,
сачуван је и извозни потенцијал
• Инфлација ниска и предвидива, а девизни курс
стабилан
• Настављен релативно повољан прилив страних
директних инвестиција, скоко три милијарде
евра у 2020.
• Задржана референтна каматна стопа НБС 1%,
посебно значајно и за очување ниских стопа на
кредите комерцијалних банака, привреди и
становништву
• Незапосленост на крају IV квартала 2020.
године од 9,9% је врло добар резултат
• Очувана ликвидност
• Очуван кредитни рејтинг земље „ББ+“ са
стабилним изгледом за унапређење у току 2021.
• Програм економске подршке износио око 6
милијарди евра у 2020.
• Овогодишњи (трећи по реду) износи око две
милијарде евра
• Нови пакету економске подршке обухватио и
велике компаније
• Према пројекцијама међународних
финансијских институција привредни раст
Србије би у овој години требало да буде око 5%
Према пројекцијама међународних финансијских институција привредни раст Србије би у овој години требало да буде око пет одсто. То је више него довољно да се покрију губици из 2020. и да се домаћа привреда поново врати на стопе експанзивног раста.
Остварење планиране стопе раста наше привреде у овој години биће детерминисано стављањем вируса под контролу, и опоравком у главним спољнотрговинским партнерима Србије.
Поједине привредне делатности (хотели, туристичке агенције, угоститељски објекти, индустрија забаве) и даље трпе последице пандемије, с обзиром на то да су на снази мере затварања привреде, посебно у градским срединама. Неопходно је у наредном периоду додатно подржати ове делатности како би опстале. Такође, неопходно је очувати макроекономску равнотежу, конкретно у делу фискалне политике и јавног дуга, с обзиром на то да је економска стабилност земље уједно и основа њеног кредитног рејтинга.
Препоручујемо
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)