ТРАЖИЋЕ ПОМОЋ ЗА НАЈУГРОЖЕНИЈЕ: Привредна комора Србије и у 2021. години пред надлежне износи низ захтева
ПРИВРЕДНА комора Србије у 2021. години, када су у питању иницијативе у корист привреде, заложиће се за даље одлагање пореза и доприноса за најосетљивије компаније, оне које остварују до 120 милиона динара годишњег прихода. Предлаже се рефундација дела трошкова за запослене којима током ванредних околности буде скраћено радно време, као и смањење ПДВ-а на храну и пиће хотелијерима и угоститељима са 20 на 10 процената.
Неопходан је наставак кредитирања привреде, посебно малих и средњих предузећа, по повољним условима у оквиру гарантне шеме, успостављање издавања јединствене радне и боравишне дозволе за раднике из региона, који улазе у Србију због радног ангажмана, као и додатна подршка за компаније у области путничког саобраћаја.
На предлог привреде, у 2020. покренуто је укупно 138 иницијатива из свих сектора, а позитивно је решено њих 68. Мењани су законски и подзаконских акти. Највећи проценат прихваћених предлога забележен је од почетка пандемије и ванредних околности, када су од 65 иницијатива прихваћене 42, са циљем убрзања промета роба, очувања трговинских токова, обезбеђивања редовног снабдевања становништва, ограничавања цена основних животних намирница, повећања капацитета производње дезинфекционих и средстава за личну хигијену, али и омогућавања извоза робе спремне за инотржишта.
- ПКС је помогла у стабилизацији ланца снабдевања, увозу дефицитарних лекова и медицинске опреме, информисању привредника о свим актуелностима, новим правилима понашања - наводи Бојан Станић из Сектора за стратешке анализе, услуге и интернационализацију ПКС. - Већина предлога које смо упутили Влади је прихваћена и ушла је у програм економских мера подршке. Ту пре свега мислимо на исплате минималних зарада, одлагања дела пореза и доприноса, повољније услове финансирања ликвидности и инвестиционе активности компанија - кроз гарантну шему коју је Влада уговорила са пословним банкама. Наравно, не треба заборавити ни мораторијум НБС за отплате кредитних обавеза, као и смањење референтне каматне стопе, али и додатну подршку за хотелијере.
Међу усвојеним иницијативама по ефекту се истичу укидање царина на увоз основних сировина, пре свега због остварених уштеда у износу од око милион евра за кондиторску индустрију, произвођаче сладоледа, дечје хране, воћних сокова и безалкохолних пића. То је остварено кроз укидање или снижавање царина на увоз основних сировина које се не производе у земљи (какао у зрну, млеко у праху, маслац, воћни концентрат), а процена уштеда у 2019. години је била око 700.000 евра. За млинско-пекарску индустрију донете су интервентне мере за бесцарински увоз меркантилне пшенице до априла због појаве ДОН токсина у домаћој сировини, без којег производња не би била могућа.
Веома конкретан, мерљиви допринос за индустрију има и иницијатива за несметан увоз опреме, без царина. Смањени су административни трошкови компанија, машине и опрема за производњу које су чекале у царинским складиштима су увезене и заустављено је нагомилавање трошкова лежарине робе у царинским складиштима.
На предлог привреде, поједностављена је процедура за прераду и обраду дувана, оцену усаглашености медицинских средстава, допуњени су услови за давање у закуп пољопривредног земљишта за гајење пољопривредних култура за исхрану животиња. На захтев ПКС, прерасподељене су и постојеће квоте за увоз вина из Европске уније, због поремећаја на тржишту вина у 2020. години, јер је годишња царинска квота за увоз вина искоришћена већ у јулу, са већинским учешћем само једног увозника. Укупна царинска квота, захваљујући промени прописа, дели се на кварталне у висини од 625.000 литара, а максимална количина коју може да увезе једно предузеће у оквиру сваког од прва три квартала износи 15% од кварталне квоте.
ИКТ СЕКТОР ПОВЕЋАО СУФИЦИТ
ИНФОРМАЦИОНЕ и телекомуникационе технологије ове године додатно су повећале суфицит у размени са иностранством. Поједине гране привреде су показале изразиту флексибилност, повећале своје производне капацитете, како за домаће тржиште тако и за извоз, или су преоријентисале производне линије. Циљ преоријентације био је да се смање губици, али то у већини случајева не замењује основну делатност.
ПРЕРАЂИВАЧИ НОСЕ РАЗВОЈ
ПАНДЕМИЈОМ су убедљиво највише погођени туризам, угоститељство и путнички саобраћај, тако да додатне мере подршке у првом реду треба да буду усмерене на те гране привређивања. Прерађивачка индустрија на укупном нивоу остала је готово непромењена у односу на прошлу годину, изузев појединих делатности које су знатно смањене, као што су производња моторних возила, текстила, коже и обуће, основних метала, и друго.
- Носилац привредног развоја Србије је прерађивачка индустрија и у том погледу је врло битно што су металска, хемијска и прехрамбена индустрија релативно добро поднели ову кризу - каже Бојан Станић. - Добро се држи и грађевинска индустрија, која је прошле године у односу на 2018. годину порасла за око 40 одсто. Очекујемо да и у наредној години ове делатности буду носиоци економског раста.
ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт
НОВИ технолошки напредак током ратног времена спречиће озбиљније пробијање фронта дуж украјинско-руске границе до око 2027. године, изјавио је Валериј Залужни, бивши врховни командант Украјине и садашњи амбасадор у Уједињеном Краљевству, за „Украјинску правду“ у интервјуу објављеном 23. новембра.
23. 11. 2024. у 18:55
БРИТАНЦИ ОБЈАВИЛИ ЗАСТРАШУЈУЋУ МАПУ: "Орешник" може да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута (МАПА)
БРИТАНСКИ лист "Дејли мејл" оценио је да би балистичка ракета "орешник" могла да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута.
23. 11. 2024. у 15:58
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (0)