ЧАДЕЖ ИЗ ТИРАНЕ: Због политичких ограничења компаније све теже послују
ПРЕДСТАВНИЦИ пословних заједница свих економија Западног Балкана протеклих осам година јасно поручују да ЕУ и САД треба да уложе више напора за стабилизацију и нормализацију односа Београда и Приштине, траже регион без баријера у пословању и нови бржи модел укључивања региона у економску структуру Европске уније, поручио је данас Марко Чадеж, председник Привредне коморе Србије.
У супротном, ни регион ни Европска унија неће опстати, рекао је Чадеж на Пословном форуму “Приближавање јединственом тржишту као потенцијал за раст Западног Балкана”, који се одржава у оквиру Берлинског процеса у Тирани.
У контексту актуелних догађаја на КиМ, Чадеж је упозорио да је компанијама све теже да опстану и послују.
- Више се не надамо да ли ће између две конференције бити нешто боље, него се надамо само да не буде нешто горе када је политика у питању. А видимо да ситуација може да буде и те како компликованија, комплекснија и тежа за привреду. Иако наше компаније, биле оне из Приштине, Пећи, Крагујевца, Београда, Бања Луке, Сарајева, раде заједно дуго, све је теже и теже опстати, уколико имате сва та ограничења која политика намеће. Не можемо више да будемо део неког догађаја уколико не чујемо заиста нешто што ће да се промени, а то је све ређе и ређе - рекао је Чадеж.
Чадеж је као пример неконкурентности пословања компанија у региону навео дестилерију из Србије која има 20 одсто већи трошак извоза јер није из ЕУ.
- Дакле, у самом старту више не можемо да будемо конкурентни са нашим производима уколико Европа то не схвати. А Европа има разлога да схвати јер је цела њена индустрија овде, производи се у региону, њене фабрике су овде, које имају исти тај проблем због политичких околности, пре свега, несналажења њених чланица, шта хоће са овим регионом и шта хоће са Европом уопште - објашњава председник ПКС.
Чадеж подсећа да је протеклих година на конференцијама у оквиру Берлинског процеса говорио о комерцијалним разлозима за регионалну сарадњу, потребом за другачијим односом са Европском унијом, да је износио и политичку аргументацију, а да је овај пут користио „медицинску аргументацију“ и учесницима форума говорио о значају превазилажења догађаја из прошлости и трауматичних искустава у региону.
Указује да је важно да политичари у ЕУ схвате где виде европску индустријску будућност и сигурност у приступу ретким металима које Европа увози 98 одсто из Кине, уместо да интегришу Западни Балкан који располаже свим потребним ресурсима.
- Замолио сам да Берлински процес не буде још једна пропала терапеутска сеанса, него да седну и преговарају о решењима - брзи улазак региона у европску економску заједницу и коришћење свих бенефита јединственог тржишта - поручио је Чадеж.
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)