ГРУНДФОС У СРБИЈИ: Воду покрећу гравитација и пумпе, а одговорност добре акције

Биљана Ристивојевић

12. 04. 2023. у 16:00

ГРУНДФОС Србија је 2022. године покренуо пројекат спортског летњег кампа за децу без родитељског старања у Дечјем селу у Сремској Каменици, на који смо посебно поносни јер смо у његову имплементацију укључили како колеге из Фондације у Данској тако и колеге у Србији, невладине организације и Туристичку организацију општине Инђија, каже Мирјана Барићак, стручњак за људске ресурсе компаније Грундфос.

ГРУНДФОС У СРБИЈИ: Воду покрећу гравитација и пумпе, а одговорност добре акције

Фото: ПКС

Пројекат летњег кампа којим Грундфос конкурише за награду за друштвено одговорно пословање Привредне коморе Србије Ђорђе Вајферт, биће одржив, у складу са праксом компаније, па ћемо  наставити са овом лепом праксом и у 2023. реализовати сличан програм, само на измењеној локацији, на Дивчибарама, наводи Мирјана Барићак.

Идејни творац акције је Мирослав Петровић, запослен у Грундфосу, родом из Србије, који тренутно живи у Данској. „Контактирао сам Дечје село и прихватили су предлог. Направили смо летњи камп за децу од 4 до 21 године, а прошлогодишњи смо организовали у Инђији, од 8. до 13. јула. Ове године планирамо Дивчибаре, већ су одобрена средства, што значи да ће пројекат постати традиционалан“, наводи Петровић.

За 80-оро деце Грундфос је обезбедио превоз и смештај током шест дана у Инђији, уз пропратни културни, едукативни и спортски програм, као и дружење са Грундфос волонтерима. Циљ је да се деца из Дечјег села, које је по својој позицији изоловано, интегришу у живот и рад локалне заједнице.

Помогла је и фирма Митекс из Ариља, деца су добила спортску опрему и искрено уживала у свим активностима. Поред спортског, организован је и едукативни програм, као што је посета споменику Милунке Савић и обилазак градског музеја у Инђији. Са децом је било и 13 педагога, задужених да им буде пријатно, да се добро осећају, забаве и да се интегришу у живот локалне заједнице, наводи Петровић и додаје да запослени Грундфос доживљавају као велику породицу.  

Вељко Тодоровић, директор Грундфоса у Србији, подсетио је да компанија основана у Данској 1945. године, данас броји више од 100 фабрика у читавом свету, а једна од њих налази се у Србији, у Инђији. У Србији, Грундфос, поред фабрике у Инђији,  и канцеларије у Airport City-ју у Београду, које се баве продајом запошљава и глобалне функције.

Са производњом у Србији почели су 2010. године а поред ове фабрике која ради по најсавременијим принципима енергетске ефиканости и циркуларне економије, крајем 2019. изградили су и соларну електрану капацитета 1,3 МW и bio booster постројење за пречишћавање отпадних вода које након финалног пречишћавања путем реверзне осмозе и минерализације даје воду квалитета пијаће воде.

- Изградили смо станице за пуњење електричних возила, формирали највеће геотермално поље у Србији, где користимо геотермалну енергију црпећи је из земље, а у периодима када имамо вишкове, складиштимо је поново у земљу, како би се одржао баланс - наводи Тодоровић.

Велику пажњу компанија поклања дигитализацији и роботизацији, чиме се омогућава да даљински, без физичког присуства обезбедимо подршку из централе у вези са отклањањем неког проблема у процесу производње, објаснила је Нинослава Звицер, менаџер за EHS у Грундфосу.

Радимо на развоју аутоматски вођених возила као подршке у оптимизацији процеса, док се у реалном времену прате сви параметри у процесима и тиме омогућује промптна реакција на изазове.

Компанија има имплементиран Интегрисани систем менаџмента који чини укупно 4 система: ISO 9001-квалитет, ISO 45001-безбедност на раду, ISO 14001-животна средина, ISO 50001-менаџмент енергијом. Добитници су Оскара квалитета.

Када је у питању бављење друштвеном одговорношћу, Компанија Грундфос у организационој структури има посебан Комитет за ДОП који се бави заштитом животне средине, сарадњом са локалном заједницом, невладиним организацијама и образовним институцијама.

Три кључна стратешка опредељења компаније – чиста вода за људе и планету, смањење емисија CO2 и коришћење обновљивих извора енергије, повезивање са локалном заједницом - доследно их примењују кроз пословну праксу, указује Мирјана Барићак. Подршка особама са посебним потребама огледа се у успостављању „флекс“ одељења за особе са ограниченом способношћу, где је запослена 21 особа.

Компанија се посебно истиче у примени принципа одрживог пословања у погледу максималног коришћења обновљивих извора енергије, енергетске ефикасности, минимизације отпада, рециркулације флуида, уштеде у потрошњи воде, енергије, сировина, ресурса.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава

ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава

ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.

06. 01. 2025. у 19:41

ОВО ЈЕ УБИЦА ИЗ ЈАГОДИНЕ: Власник кафане и други мушкарац га тукли, он се вратио са шкорпионом и запуцао (ФОТО)

ОВО ЈЕ УБИЦА ИЗ ЈАГОДИНЕ: Власник кафане и други мушкарац га тукли, он се вратио са "шкорпионом" и запуцао (ФОТО)

НАПАДАЧ који је вечерас убио власника кафане у Јагодини Дејана Михајловића (55) и ранио још једно лице је Саша Милосављевић Бабац (47), који има дебео досије, а осуђиван је за више кривичних дела, покушај убиства, насиље у породици.

06. 01. 2025. у 21:25

Коментари (0)

ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава