"Чеп по чеп и нечији живот постаје леп"

Novosti online

12. 04. 2023. у 13:29

УДРУЖЕЊЕ "Чепом до осмеха" организује прикупљање пластичних чепова, од чије продаје финансира набавку помагала деци са инвалидитетом.

Чеп по чеп и нечији живот постаје леп

Фото: ПКС

У акцији, која је покренута још 2012. године, прикупљено је више од 850 тона пластичних чепова, а помоћ је добило 72 малишана. Акција Удружења„ Чепом до осмеха“ са више од 2000 активних волонтера и координатора у градовима широм Србије, најмасовнија је овог типа у Србији, а са овом иницијативом пријавили су се за награду за друштвено одговорно пословање “Ђорђе Вајферт” Привредне коморе Србије.

- До сада смо прикупили више од 850 тона пластичних чепова и успели да помогнемо 72 малишана, а искрено се надамо да ћемо у будућности учинити да тај број буде што већи. Прикупљеним средствима успели смо да обезбедимо електромоторна инвалидска колица, терапеутске трицикле, електричне трицикле, аспиратор на струју, електрични концентратор кисеоника, преносиве лаптопове за слепе особе, који користе Брајеву азбуку, комплет асистивне технологије- тачскрин екран и лаптоп са адекватним софтверским апликацијама за богаћење појмовног речника и учење слова-Боардмакер и АБЦ Маестро, као и многе друге - каже Вања Петковић, оснивач удружења " Чепом до осмеха" и истиче да се  помагала  додељују по препоруци лекара, да превасходно одговарају потребама детета и да уистину промене дететов живот набоље.   

Оно што је суштина акције јесте подршка појединцима, објашњава Петковић, тачније помажемо деци са сметњама у развоју или инвалидитетом, као и њиховим породицама, како би им се омогућило лакше функционисање у свакодневном животу и образовању.
Сакупљени чепови бивају одвежени у рециклажне центре, а прикупљена новчана средства користе се за куповину помагала деци, па тако акција, осим што има хуманитарни карактер, подупире еколошко освешћивање друштва и унапређивање система одвајања чврстог отпада у Србији, додаје Петковић.

У Новом Саду, где су просторије ове организације, сакупљају се и друге врсте рециклабилног материјала (ПЕТ, лименке, биоотпад, папир и картон, стакло), а са идејом популарисања примарне селекције отпада ово удружење је развило и мобилну апликацију Еко херој са сјајним могућностима.

- У септембру 2017. године, у сарадњи са бројним пријатељима и волонтерима, реализовали смо пројекат „Мозаик за Гиниса”, када смо успели да направимо највећи мозаик на свету од пластичних чепова, величине 621 м2, представивши тада наш град у најсјајнијем могућем светлу. Оно што је од посебног значаја, јесте да смо у јуну 2018. године, заједничким снагама успели да обезбедимо прво игралиште у Србији за децу са и без сметњи у развоју, које се налази на новосадском Штранду, затим  још једно у Пивницама. Осим наведених активности, удружење ”Чепом до осмеха” редовно одржава и до 100 едукативних радионица годишње за децу предшколског и школског узраста на тему заштите животне средине. До сада, успели смо да комуницирамо са више од 60.000 малишана, што нам даје огромну енергију, али и намеће одговорност да наставимо са спровођењем наше мисије - истиче Петковић.

Поред набројаних, удружење спроводи бројне пројекте, као што су, Сајам хуманости, први стручни скуп под називом ”Екосоп 2019” који је тему имплементације принципа заштите животне средине у области социјалног предузетништва, пројекат OPENS 2019 ”Градоначелник отвара врата - укључимо се!”. 

- Препознати смо од градова, локалних заједница, државних институција, компанија, приватног сектора, вредно и напорно радимо на томе да постигнемо још боље резултате. Присутни смо и на бројим манифестацијама, попут Сајма екологије у Новом Саду, Сајма екологије у Београду, преко Спортских игара младих, EXIT фестивала јер се на све начине трудимо да се наш глас чује још даље и што више - каже Петковић.

Заједничким напорима ка одрживом и инклузивном развоју

Удружење "Чепом до осмеха" једно је од иницијатора и потписника Новосадске декларације разумевања и потребе заједничког деловања за одржив, паметан и инклузиван раст Србије. Декларација има за циљ да умрежи све заинтересоване релевантне актере који својим деловањем могу да допринесу ефикаснијем сагледавању и решавању изазова у области заштите животне средине  и социоекономског развоја у својим локалним заједницама. Уз привредне субјекте, декларација је намењена како државним органима, формалним организацијама, тако и неформалним групама, удружењима, фондацијама или задужбинама.

Удружење је у процесу оснивања едукативно еколошког центра који ће се бавити едукацијом свих учесника, од невладиних организација, предузетника, предшколских, школских и високообразовних установа и представника локалне самоуправе кроз примере добре праксе.
 Циљ је да умрежавањем, унапређивањем релевантне законске регулативе писањем конкретних предлога за измене и допуне закона, као и усклађивањем са европским стратегијама и плановима, кроз остварену међуинституционалну сарадњу допринесемо ефикаснијем сагледавању и решавању изазова у области заштите животне средине  и социоекономског развоја у локалним заједницама истиче Петковић.

Према њеним речима, све је више компанија које препознају значај корпоративне одговорности према заштити животне средине, па се придружују удружењу у еколошким акцијама чишћења локација широм Републике Србије у којима се укључује више стотина волонтера, еколошких активиста и љубитеља природе.

- У протеклој години, у сарадњи са Лидл Србија учествовали смо као партнери у акцијама чишћења "Чисто из љубави" на 8 локација у Републици Србији, где је прикупљено више од 12 тона комуналног отпада, а учествовало више од 500 волонтера. Затим, у акцији чишћења у емисији Бициклом кроз Србију, као и чишћењу приобаља ушћа Саве у Дунав на делу код Небојшине куле са Једриличарским клубом "Ада" - каже Петковић.

Удружење "Чепом до осмеха" носилац бројних награда за допринос заједници
Рад удружења је уважен од друштвене заједнице на више нивоа, па смо добитници више награда истичу у овом удружењу.

2019. године удружење је одликовано Националном наградом за волонтирање 2019. у категорији Најбоља дугорочна акција. Награду су доделиле организације препознате у области друштвено- одговорног пословања - USAID, Форум за одговорно пословање, Смарт колектив, Фондација Ане и Владе Дивац, Траг фондација, Каталист удружење, Српски  филантропски форум и Приведне коморе Србије.

2020. године удружење " Чепом до осмеха" добило је награду "Покретачи промена" у категорији "Први глас грађана", коју додељује Београдска отворена школа (БОШ) и USAID, председница удружења Вања Петковић добитница је Виртус награде у категорији за индивидуалну филантропију, награде компаније Поште Србије у оквиру иницијативе Владе Србије за подршку женском предузетништву, a ове године њена биографија улази у Оxфордову енциклопедију значајних људи. Последња у низу је награда  Energy Globe Award

2022 -глобална награда за одрживост у категорији ширења свести о значају заштите животне средине, и многих других.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
ПРВЕ ФОТОГРАФИЈЕ ОРЕШНИКА: Украјински истражитељи испитују остатке руске ракете (ФОТО)

ПРВЕ ФОТОГРАФИЈЕ "ОРЕШНИКА": Украјински истражитељи испитују остатке руске ракете (ФОТО)

УКРАЈИНСКИ истражитељи почели су да испитују остатке Орешника, нове руске балистичке ракете средњег домета, која је недавно употребљена у нападу на Дњепар, и представља најмоћније оружје употребљено у рату до сада.

24. 11. 2024. у 15:26

Коментари (0)

НЕВЕРОВАТНИ ПОПУСТИ ДО КРАЈА МЕСЕЦА! Не пропустите прилику за велику уштеду