ЧЕТВРТИНА ПЛАНТАЖА У ВОЈВОДИНИ: Лековито биље као извор прихода (1)

ЛЕКОВИТО, зачинско и ароматично биље у Србији представља богату традицију и део културе народа.

ЧЕТВРТИНА ПЛАНТАЖА У ВОЈВОДИНИ: Лековито биље  као извор прихода (1)

Фото Shutterstock

Србија захваљујући повољној клими, земљишту и незагађеној средини веома је погодна за интензивно гајење овог биља. Производња лековитог, зачинског и ароматичног биља доноси већи, бржи и лакши профит од других пољопривредних производа.

Лековито биље у Србији се плантажно највише гаји у Војводини. У северној српској покрајини налази се четвртина укупних засејаних површина под овим биљем.

Највеће плантаже су у селу Баваништу, на југу Баната где се гаје камилица, нана, босиљак, матичњак. Сакупљање из природе највише је заступљено на Ртњу, Озрену, Сувој планини, Сврљишким планинама, Старој планини...

Богата и еколошки чиста подручја Хомоља, Јужне и Југоисточне Србије, Голије, Копаоника, Западне Србије, Ваљевских планина, богата здравом пијаћом водом и термалним изворима, пружају велике могућности за сакупљање и плантажно производњу овог биља.
Србија је веома погодна за интензивно гајење лековитог биља и по биодиверзитету сврстана је у 158 најбољих центара света.

Фото ПКС

Према подацима Републичког завода за статистику, засејане површине под лековитим, ароматичним и зачинским биљем у 2020. години су износиле 2.207 хектара или један одсто обрадивих површина, што је мало с обзиром да имамо дугу традицију гајења и сакупљања овог биља и да је реч о веома профитабилној производњи која може да се обавља и у стакленицима и плантажно, а не тражи нарочито плодну земљу.

Годину дана касније засејано је 2.115 хектара, што је смањење од 4,3 процента. У Србији се лековито и ароматично биље гаји или сакупља на теренима, и обично су то територије на којима се ова производња и прикупљање одвија, маргинална подручја. Земљиште на коме се узгаја лековито биље не мора бити захтевно. Плантаже неких врста лековитог биља могу имати више жетви у току године.

На основу слободних процена са терена, површине под лековитим, ароматичним и зачинским биљем се крећу око 5.000 хектара. Максималне површине за гајење лековитог биља би биле око 15.000 хектара, како не би дошло до суфицита сировина. 

                                                              (наставиће се)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМАЧКИ БИЛД: Руси незаустављиво напредују - Ускоро крећу борбе у Дњепропетровској области, тамо никада нису били

НЕМАЧКИ БИЛД: Руси незаустављиво напредују - Ускоро крећу борбе у Дњепропетровској области, тамо никада нису били

РУСКИ војници настављају напредовање и сада се налазе свега 7 километара од Дњепропетровске области Украјине, где "до сада није било копнених борби". Ово се наводи у чланку немачког листа Билд, који је написао новинар Јулијан Репке.

04. 01. 2025. у 15:35

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.

03. 01. 2025. у 20:35

НЕЋЕ ОНО ТЕБЕ ПРАВИТИ СРПКИЊОМ Потресна исповест - крвник јој убио мужа на Цетињу, па је позвао телефоном: Рекао је и спустио слушалицу

"НЕЋЕ ОНО ТЕБЕ ПРАВИТИ СРПКИЊОМ" Потресна исповест - крвник јој убио мужа на Цетињу, па је позвао телефоном: "Рекао је и спустио слушалицу"

ЦЕТИЊЕ се није опоравило од стравичног масакра од пре скоро три лета, а на самом почетку ове године отворене су нове страшне ране.

04. 01. 2025. у 14:52

Коментари (0)

ОВО НИЈЕ ДОБРО! ЖЕЛИМ ДА БУДЕМ БОЉИ: Алкараз се одлучио на велике промене