ЧЕТВРТИНА ПЛАНТАЖА У ВОЈВОДИНИ: Лековито биље као извор прихода (1)
ЛЕКОВИТО, зачинско и ароматично биље у Србији представља богату традицију и део културе народа.
Србија захваљујући повољној клими, земљишту и незагађеној средини веома је погодна за интензивно гајење овог биља. Производња лековитог, зачинског и ароматичног биља доноси већи, бржи и лакши профит од других пољопривредних производа.
Лековито биље у Србији се плантажно највише гаји у Војводини. У северној српској покрајини налази се четвртина укупних засејаних површина под овим биљем.
Највеће плантаже су у селу Баваништу, на југу Баната где се гаје камилица, нана, босиљак, матичњак. Сакупљање из природе највише је заступљено на Ртњу, Озрену, Сувој планини, Сврљишким планинама, Старој планини...
Богата и еколошки чиста подручја Хомоља, Јужне и Југоисточне Србије, Голије, Копаоника, Западне Србије, Ваљевских планина, богата здравом пијаћом водом и термалним изворима, пружају велике могућности за сакупљање и плантажно производњу овог биља.
Србија је веома погодна за интензивно гајење лековитог биља и по биодиверзитету сврстана је у 158 најбољих центара света.
Према подацима Републичког завода за статистику, засејане површине под лековитим, ароматичним и зачинским биљем у 2020. години су износиле 2.207 хектара или један одсто обрадивих површина, што је мало с обзиром да имамо дугу традицију гајења и сакупљања овог биља и да је реч о веома профитабилној производњи која може да се обавља и у стакленицима и плантажно, а не тражи нарочито плодну земљу.
Годину дана касније засејано је 2.115 хектара, што је смањење од 4,3 процента. У Србији се лековито и ароматично биље гаји или сакупља на теренима, и обично су то територије на којима се ова производња и прикупљање одвија, маргинална подручја. Земљиште на коме се узгаја лековито биље не мора бити захтевно. Плантаже неких врста лековитог биља могу имати више жетви у току године.
На основу слободних процена са терена, површине под лековитим, ароматичним и зачинским биљем се крећу око 5.000 хектара. Максималне површине за гајење лековитог биља би биле око 15.000 хектара, како не би дошло до суфицита сировина.
(наставиће се)
Препоручујемо
ПРИВРЕДНА КОМОРА СРБИЈЕ И РАЗВОЈНА АГЕНЦИЈА: Српски привредници на сајму у Дубаију
17. 02. 2023. у 11:05
И АСФАЛТ ИДЕ НА РЕЦИКЛАЖУ: Путарске фирме ће морати да прилагоде пословање
01. 02. 2023. у 16:09
ШАЛТЕР ЗА ПРЕДУЗЕТНИКЕ У ТЕМЕРИНУ: На једном месту све информације за почетак посла
31. 01. 2023. у 14:54
ПКС: Већа откупна цена млека и редовна исплата субвенција подстичу производњу
17. 01. 2023. у 17:41
НЕМАЧКИ БИЛД: Руси незаустављиво напредују - Ускоро крећу борбе у Дњепропетровској области, тамо никада нису били
РУСКИ војници настављају напредовање и сада се налазе свега 7 километара од Дњепропетровске области Украјине, где "до сада није било копнених борби". Ово се наводи у чланку немачког листа Билд, који је написао новинар Јулијан Репке.
04. 01. 2025. у 15:35
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
"НЕЋЕ ОНО ТЕБЕ ПРАВИТИ СРПКИЊОМ" Потресна исповест - крвник јој убио мужа на Цетињу, па је позвао телефоном: "Рекао је и спустио слушалицу"
ЦЕТИЊЕ се није опоравило од стравичног масакра од пре скоро три лета, а на самом почетку ове године отворене су нове страшне ране.
04. 01. 2025. у 14:52
Коментари (0)