ШТА СУ ОБАВЕЗЕ СРПСКИХ ДОБАВЉАЧА? Нови Немачки закон о DUE DILLIGENCE
ПРЕМА немачком Закону о дју дилиџенсу (Due Dilligence) у ланцу снабдевања, који је почео да се примењу је 1. јануара 2023. године, све домаће компаније које су у ланцима добављача немачких компанија морају да успоставе менаџмент ризика којим ће се испунити низ захтеве на пољу заштите људских права и екологије.
Како би се што лакше прилагодиле захтевима инодобављача, Привредна комора Србије у сарадњи са Немачком међународном сарадњом (ГИЗ) покренуће у првом кварталу ове године, „хелп деск“ (Responsible Business Hub) за савете компанијама. Радићемо на стварању мреже стратешких партнера и консултаната, а ПКС ће у наредном периоду организовати и низ семинара, догађаја и консултација усмерених на подизање свести и подстицање дијалога између заинтересованих страна о немачком закону у ланцу снабдевања и предстојећој ЕУ регулативи.
Закон се односи како на компаније које су регистроване у Немачкој тако и на њихове ћерке фирме у иностранству, као и на директне и индиректне добављаче у њиховим ланцима снабдевања.
Захтеви који се постављају пред добављаче односе се на забрану дечијег рада, забрану принудног рада и дискриминације, право на могућност удруживања и примерену зараду, забрану противправног одузимања земљишта, као и забрану злоупотребе приватног обезбеђења.
У области заштите животне средине закон прописује поштовање три међународне конвенције - Употребу живе у складу са међународном конвенцијом у Минамати, примену Стокхолмске конвенције о дуготрајним органским загађујућим супстанцама као и примену Базелске конвенције о прекограничном кретању опасних отпада и њиховом одлагању.
Закон се односи само на ланце добављача производа и услуга, а не на пласирање финалних производа домаћих компанија на немачко тржиште.
Овај акт је само увод и припрема за ЕУ директиву која је већ у припреми и која ће у наредном периоду бити усвојена и имаће још више захтеве по питању заштите људских права и еколошког „дју дилиџенса“. Закон се односи на привредна друштва која имају седиште или огранак у Немачкој и која запошљавају више од 3.000 радника у Немачкој, а од
1. јануара 2024. се важење закона проширује на сва привредна друштва која у Немачкој запошљавају више од 1.000 радника.
Први део 2023.године ће немачке компаније искористити да прилагоде своје процедуре, а за домаће компаније се очекује да ће у другој половини ове године добити од својих немачких партнера захтеве које треба да испуне сходно одредбама овог акта.
Све компаније које су сада у неком од ланаца добављача немачких компанија, уколико желе да наставе пословну сарадњу са својим партнерима, мораће да испуне обавезе из овог акта.
Препоручујемо
НЕМЦИ ТРАЖЕ ПАРТНЕРЕ У СРБИЈИ: Договорени нови послови на данима добављача у ПКС
02. 07. 2022. у 18:00
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)