ПРИВРЕДНА КРЕТАЊА У 2023. ГОДИНИ Никола Ранковић: А од Деда Мраза инфлација и криза енергената

Пише: Никола Ранковић, Сектор за стратешке анализе у ПКС

28. 12. 2022. у 12:00

ДОГАЂАЈ који је обележио одлазећу 2022. годину је свакако ескалација украјинске кризе са свим својим краткорочним и дугорочним последицама како по привреду Европе и света, тако и Србије.

ПРИВРЕДНА КРЕТАЊА У 2023. ГОДИНИ Никола Ранковић: А од Деда Мраза инфлација и криза енергената

Никола Ранковић

У одлазећој години привреда Србије се суочила са великим бројем изазова, не само у спољнотрговинском пословању, већ и на домаћем тржишту. Иако је снабдевање, пре свега енергентима, али и другим сировинама и репроматеријалима било отежано и иако су рестриктивне мере монетарне политике на глобалном нивоу значајно поскупеле трошкове задуживања, привредници у Србији су успели да се адаптирају на овакве услове пословања и да успешно заврше 2022. годину, да подигну запосленост, уз поштовање свих осталих друштвених норми. Треба имати у виду да је упркос кризи, кредитни рејтинг Србије остао на један ниво испод инвестиционог и да је прилив СДИ наставио тренд започет претходних година.

Фото Shutterstock

Привреду Србије у 2023. години очекује наставак снажних инфлаторних притисака који су тек у новембру дали назнаке успоравања, па се у наредној години очекује просечна годишња инфлација од око 8%. Убрзање инфлације приморало је НБС да чак девет пута подигне референтну каматну стопу током претходне године, а имајући у виду најновије сигнале који нам стижу од америчког ФЕД-а и ЕЦБ, може се претпоставити наставак рестриктивне монетарне политике и током првих месеци наредне године. Повећање вредности овог монетарног индикатора успорава инфлацију али и повећава трошкове задуживања, што значи да ће трошкови кредита бити знатно скупљи него у време „јефтиног новца“. Из угла становништва, висока инфлација смањује њихову куповну моћ због немогућности да раст зарада у потпуности прати раст цена великог броја производа.

Велики изазов у наредној години на глобалном нивоу биће питање енергетске диверсификације и стабилности снабдевања кључним ресурсима за индустрију сваке земље. Снабдевање енергентима у нашој земљи је отежано али релативно стабилно, док је поскупљење у снабдевању електричном енергијом и гасом постало неминовно. Ипак, постоје уверавања од надлежних да та поскупљења нису и неће бити у мери у којој би била угрожена ликвидност пословања наших компанија.

Због поменутих фактора, готово је извесно да се у 2023. години може очекивати успоравање привредне активности у поређењу са 2022. годином, те да би реални раст БДП могао износити 2-3%. Јавне финансије ће према пројекцији Фискалног савета остати стабилне, уз благо повећање фискалног дефицита и удела јавног дуга у БДП, који ће бити у границама дозвољених интервала. Такође, очекује се и наставак снажног тренда у привлачењу СДИ.

Иако је због геополитичких ризика забележена стагнација на пољу европских интеграција, економски односи између компанија у региону Западног Балкана су напредовали, баријере се полако али сигурно уклањају, те стога у наредној години треба очекивати и убрзање регионалне економске сарадње.

БОНУС ВИДЕО: ДОНОСИ БИЗНИС И ОБУЗДАВА РЕКУ: Трстеничани имају велика очекивања од Моравског коридора

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - Имао је осећај за то

МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"

БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.

21. 11. 2024. у 11:45

Коментари (0)

САДА ЈЕ СВЕ ЈАСНО: Ево ко су потенцијални ривали Србије у баражу Лиге нација