ПРИВРЕДНА КРЕТАЊА У 2023. ГОДИНИ Никола Ранковић: А од Деда Мраза инфлација и криза енергената
ДОГАЂАЈ који је обележио одлазећу 2022. годину је свакако ескалација украјинске кризе са свим својим краткорочним и дугорочним последицама како по привреду Европе и света, тако и Србије.
У одлазећој години привреда Србије се суочила са великим бројем изазова, не само у спољнотрговинском пословању, већ и на домаћем тржишту. Иако је снабдевање, пре свега енергентима, али и другим сировинама и репроматеријалима било отежано и иако су рестриктивне мере монетарне политике на глобалном нивоу значајно поскупеле трошкове задуживања, привредници у Србији су успели да се адаптирају на овакве услове пословања и да успешно заврше 2022. годину, да подигну запосленост, уз поштовање свих осталих друштвених норми. Треба имати у виду да је упркос кризи, кредитни рејтинг Србије остао на један ниво испод инвестиционог и да је прилив СДИ наставио тренд започет претходних година.
Привреду Србије у 2023. години очекује наставак снажних инфлаторних притисака који су тек у новембру дали назнаке успоравања, па се у наредној години очекује просечна годишња инфлација од око 8%. Убрзање инфлације приморало је НБС да чак девет пута подигне референтну каматну стопу током претходне године, а имајући у виду најновије сигнале који нам стижу од америчког ФЕД-а и ЕЦБ, може се претпоставити наставак рестриктивне монетарне политике и током првих месеци наредне године. Повећање вредности овог монетарног индикатора успорава инфлацију али и повећава трошкове задуживања, што значи да ће трошкови кредита бити знатно скупљи него у време „јефтиног новца“. Из угла становништва, висока инфлација смањује њихову куповну моћ због немогућности да раст зарада у потпуности прати раст цена великог броја производа.
Због поменутих фактора, готово је извесно да се у 2023. години може очекивати успоравање привредне активности у поређењу са 2022. годином, те да би реални раст БДП могао износити 2-3%. Јавне финансије ће према пројекцији Фискалног савета остати стабилне, уз благо повећање фискалног дефицита и удела јавног дуга у БДП, који ће бити у границама дозвољених интервала. Такође, очекује се и наставак снажног тренда у привлачењу СДИ.
Иако је због геополитичких ризика забележена стагнација на пољу европских интеграција, економски односи између компанија у региону Западног Балкана су напредовали, баријере се полако али сигурно уклањају, те стога у наредној години треба очекивати и убрзање регионалне економске сарадње.
БОНУС ВИДЕО: ДОНОСИ БИЗНИС И ОБУЗДАВА РЕКУ: Трстеничани имају велика очекивања од Моравског коридора
Препоручујемо
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)