МОРАМО ДА ТРАЖИМО НОВА ТРЖИШТА: Привредници о последицама сукоба у Украјини на бизнис

ПКС

30. 03. 2022. у 09:45

ПОСЛЕДИЦЕ украјинске кризе дуже од месец дана тресу светску привреду, док глобални токови робе, услуге и капитала покушавају да пронађу нове карике пословања у покиданом ланцу снабедавања и плаћања са Украјином, Белорусијом и Руском Федерацијом.

МОРАМО ДА ТРАЖИМО НОВА ТРЖИШТА: Привредници о последицама сукоба у Украјини на бизнис

Трају завршни радови "Енергопројекта" на Hyatt Regency у Ростову на Дону, Фото ПКС

Домаће компаније које су директно и индиректно пословно везане за ове три земље, упркос бројним притисцима, фокусиране су на одржавање дугогодишње сарадње са руским, украјинским и белоруским колегама, тражећи паралелно и „трећа“, алтернативна тржишта.

Тренутна криза има озбиљан утицај на све логистичке и транспортне токове. Раст цена нафтних деривата, зависних трошкова у процесима реализација, али и повећан број захтева клијената тренутно су највећи изазови са којима се сусрећу транспортна предузећа.

Због сукоба у Украјини транспорт и услуге ка руском тржишту поскупели за 70 до 100 одсто, Фото ПКС

Нове руте до Русије

„Капацитети су делом лимитирани услед техничких и административних ограничења везаних за друмски транспорт између Србије и РФ, али смо одмах покренули све потребне активности које ће нам омогућити што стабилније пословање“, наводи Ненад Здравковић, заменик генералног директора "Милшпед групе".

Због промена рута ка Русији и нових услова превоза робе, цене услуга су скочиле за 70 до 100 одсто у односу на период са почетка године.
 

Ненад Здравковић, Фото ПКС

Након кризе, тражња ће скочити

Сваки крупнији поремећај у тржишној привреди прате опасности али и шансе, поручује Милош Ненезић, генерални директор „Trayal кorporacije“ и председник Уније послодаваца Србије.

„Сигурно је да привредним субјектима који стабилно послују не одговара да ремете устаљени ток рада и у тренутку поремећаја тржишта имају проблеме. С друге стране, отвара се низ могућности које могу да искористе, али само ако су довољно јаки да издрже првобитни удар и ако располажу адекватном кадровском структуром која може да препозна и искористи те могућности“.

Привредницима поручује да издрже и остану присутни колико је могуће на тржиштима Украјине, РФ и Белорусије јер, каже, након завршетка кризе, долази до изузетно повећане тражње, а предност ће имати они који су већ присутни на тим тржиштима.

Милош Ненезић, Фото ПКС

Авио карте и цене

„Имамо активна градилишта на простору Руске Федерације. Оперативно, суочени смо са отежаним одласком и повратком радника због немогућности резервација авио карата и набавке робе западних произвођача који не испоручују робу на руско тржиште. Увоз робе из Србије је отежан, а у неким случајевима и потпуно онемогућен“, каже Милован Мијаиловић, извршни директор „Енергопројект Високоградња“.

Проблем је и платни промет, нагли пад рубље, a уговори који су закључени у рубљама не могу да се заврше по уговореним ценама.

Милован Мијаиловић, Фото ПКС

Нове бизнис прилике

Представништва ПКС у иностранству свакодневно раде на повезивању потенцијалних ино-компанија са српским фирмама.

„Интензивно радимо на представљању наменски прикупљене понуде производа од воћа и поврћа из Србије, и смрзнутог и обрађеног за два израелска ланца супермаркета“, каже Александар Николић, директор Представништва ПКС у Израелу.

Ради се и на анимирању три израелске компаније да пословање преселе у Србију. Реч је о компанијама које су имале пословнице у Украјини у области дизајнирања сајтова и видео игрица.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

ЗВЕЗДА СЕ ПОХВАЛИЛА: Ових пет странаца иду с Маракане - весели