ОБУЧЕН КАДАР И НИЖИ ПОРЕЗИ: Како до успешне текстилне индустрије
ЗА опстанак и развој текстилне индустрије Србије потребно је улагање у квалификовану радну снагу јер је у овом моменту у текстилној индустрији запослено око 84.000 радника, махом жена, поручују из Удружења за текстилну индустрију Привредне коморе Србије.
Старосна структура запослених никако не иде на руку овој индустрији па је неопходно хитно што више компанија и средњих стручних школа укључити у систем дуалног образовања.
Глобална привредна кретања на која је утицала пандемија вируса корона утицала су на све секторе привреде укључујући и „текстилце. Слика данашње текстилне индустрије у много чему се разликује у односу на период од пре нешто више од годину и по дана, иако је у јулу ове године производња достигла ниво из 2019.
За даљи развој и одрживо пословање потребна су улагања у развој кадрова, стимулативна пореска политика и промоција ове гране индустрије, сматра Немања Јовановић из Удружења за текстилну индустрију.
“Пред српском текстилном индустрије је велики број изазова због промена трендова на светском тржишту и начину пословања који у највећем случају подразумева пребацивање производних капацитета из земаља југоисточне Азије у земље југоисточне Европе. Управо ова чињеница може ићи наруку домаћим текстилцима“.
„Потребно је веће укључивање компанија у систем дуалног образовања и учешће у креирању послова као и стандарда квалификације јер ће тако помоћи да се формира стручни кадар. Већ сада, на основу иницијатива и потреба компанија, отварају се одељења у средњим стручним школама широм Србије”, каже Јовановић. Још један од предуслова, каже, јесте потреба да се повећа интересовање младих људи да раде у текстилној индустрији.
“Текстилна индустрија је нискоакумулативна и радноинтензивна привредна грана и годинама је просечна плата у текстилној индустрији испод републичког просека. Уколико би се из бруто плате смањио део који се односи на порезе и доприносе и тај проценат прелио у корист радника, дошло би до знатног приближавања просечној плати у Србији. То би, без икакве сумње, повећало интересовање младих људи за рад у текстилној индустрији.
Последица би била и већи број ученика у средњим стручним школама у којима се по систему дуалног образовања спроводи обука и едукација младих кадрова”, истиче Јовановић.
Потенцијал постоји. Да би се шанса искористила, потребно је заједничко ангажовање свих - представника текстилне индустрије и оних који утичу на креирање привредног система, од образовања преко извршне и законодавне власти, закључује Јовановић.
Потенцијал
Последњих неколико година приметан је недостатак модних кројача, моделара, механичара текстилних машина, што у многоме ремети планове за проширење капацитета и ширење тржишта за које постоји потенцијал.
Препоручујемо
НОВАЦ У БИЗНИС, А НЕ У ПОТРОШЊУ! „Пословни Атлас Србије и дијаспоре“ у децембру
02. 10. 2021. у 17:40
КАНДИДАТ ЗА РУМУНСКОГ ПРЕДСЕДНИКА ЂОРЂЕСКУ: Украјина је измишљена држава, биће подељена сто посто
КАНДИДАТ за председника Румуније Калин Ђорђеску изјавио је да је Украјина „измишљена држава“ коју ће поделити суседи.
30. 01. 2025. у 13:44
БРИТАНСКИ ЕКСПЕРТ: Имамо посла са дилетантом – Зеленски не може да поднесе да је крај
ШЕФ украјинског режима Владимир Зеленски подсвесно не може да прихвати тему повлачења украјинских снага у зони борбених дејстава, изјавио је британски војни аналитичар Александар Меркурис
30. 01. 2025. у 07:58
ДОНОСИ НЕСРЕЋУ УКУЋАНИМА: Верује се да једна ствар никако не сме да се стави у ковчег покојника
ВРЛО често се људи изненаде када виде обичаје у појединим деловима наше земље везано за сахране, а преносили су се са колена на колено и све до данас опстали.
02. 02. 2025. у 08:45
Коментари (0)