МИНИСТАР МИЛАТОВИЋ: „Два ока у глави“ као заједничко тржиште

В. Н.

02. 07. 2021. у 10:34

БУДУЋНОСТ наших привреда, не само Црне Горе и Србије, већ свих земаља Западног Балкана јесте интеграција у јединствено тржиште - слободан проток робе и услуга без пословних баријера, а које ће као такво бити конкурентније у оквиру заједничког европског тржишта, поручује у интервјуу за "Предузетник" Јаков Милатовић, министар економског развоја Црне Горе:

МИНИСТАР МИЛАТОВИЋ: „Два ока у глави“ као заједничко тржиште

Фото Архива

 -Наше државе и наша тржишта су мала, због чега треба да створимо јединствено тржиште и јединствени инвестициони простор. Пандемија вируса корона нас је научила да привреде и представници влада морају тесно да сарађују, како би се постигли најбољи резултати.

Србија је за Црну Гору више од економије и обрнуто, каже Милатовић.

- Две земље везују заједничка историја и добри односи, пријатељски, родбински али и економски, и њихова међузависност је природна.

Очекује се отварање представништва Коморског инвестиционог форума Западног Балкана у Подгорици.

Фото Архива

Јаков Милатовић

ЗА ЛУКУ БАР СРБИЈА ВАЖНО ТРЖИШТЕ

- На овај начин ће се комплетирати процес интензивирања сарадње између привредника у региону, а на јесен планирамо организацију великог привредног форума где би нова Влада Црне Горе представила визију српским привредницима јер сматрамо да је Србија најзначајнији спољнотрговински партнер Црне Горе.

Сектори у којима има највише могућности за сарадњу су трговина, туризам, иновације и технолошки развој, истиче министар и указује да Лука Бар представља један од најважнијих привредних ресурса Црне Горе и има огроман потенцијал за успостављање привредних веза како са земљама у окружењу, тако и широм света.

- Једно од најважнијих тржишта за Луку Бар представља тржиште Србије, због близине као и саобраћајне повезаности која ће, верујемо, у будућности бити још и боља. Овоме у прилог говори и најновији договор Луке Бар и компаније МонтеКарго са компанијом "Зи Ђин" из Бора. Верујемо да ће многе компаније из Србије у наредном периоду проширити или започети сарадњу са Луком Бар, рекао је Милатовић.

Боља саобраћајна повезаност обе државе, по речима црногорског министра, унапређење путне и железничке инфраструктуре, остаје главни предуслов за остваривање пуног капацитета Луке Бар за сервисирање потреба њених клијената како у Србији тако и на тржиштима Средње Европе.

Министар је такође указао на многе предности пословања и улагања у Црној Гори која има велики пољопривредни, туристички, хидроенергетски потенцијал. Пословање у Црној Гори подразумева и бројне погодности и олакшице. Порески систем за стране инвеститоре исти је као за домаће фирме.

ЗАЈЕДНИЧКИ ГРАНИЧНИ ПРЕЛАЗ У ШТО КРАЋЕМ РОКУ

Отварање заједничког граничног прелаза Гостун-Добраково би дефинитивно допринело бољем и бржем пословању. Наша деловања морају бити промптна како бисмо га успоставили у што краћем року, поручује Милатовић.

Младен Ђорић из Центра за регионалну сарадњу Привредне коморе Србије истиче да осим робне размене, између Србије и Црне Горе постоје реалне могућности за веће међусобне инвестиције, успостављање виших облика привредне сарадње и укључивање српских и црногорских компанија у капиталне инфраструктурне радове као што је изградња ауто пута Бар – Бољаре и деоница ауто-пута Милош Велики од Пожеге до Бољара, који ће дати нов замајац у бољој повезаности не само наше две земље, већ читавог региона Западног Балкана са Европом.

Фото Архива

Душан Кнежевић Златиборац

ЦРНА ГОРА ШАНСА ЗА СРПСКУ ИНДУСТРИЈУ МЕСА

Компанија “Златиборац” присутна је на црногорском и тржиштима региона скоро две деценије. Црна Гора највише меса увози из Србије што представља озбиљан потенцијал и шансу за српску месну индустрију посебно када се узме у обзир будућа тенденција посткоронарне стабилности тржишта, раста потрошње и оживљавања туризма, рекао је Душан Кнежевић, генерални директор “Златиборца”.

- Са црногорским партнерима имамо веома добру сарадњу, висок ниво поверења, поштовања и разумевања и то је основа заједничког стратешког наступа на тржишту и остварења резултата. "Златиборац" на црногорско тржиште извози комплетан асортиман из свог производног портфолија, доминирају наши традиционални ферментисани производи, али све је већи и раст продаје наших полутрајних производа, објашњава Кнежевић.

За српске компаније предности црногорског тржишта су огромне, а то су компатибилност привреда, близина тржишта, саобраћајна инфраструктура и њен утицај на организацију и цену транспорта, логистику, дистрибуцију, брзу, ефикасну и сигурну испоруку производа, док ће будућа изградња ауто-пута још више поспешити и унапредити привредне везе.

РОБНА РАЗМЕНА

УКУПНА робна размена између Србије и Црне Горе у 2020. вредела је 751,6 милиона евра, 12,3 процента мање у односу на 2019. годину. Суфицит у робној размени је 622,7 милиона евра.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)

"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."

22. 01. 2025. у 14:15

Коментари (0)

ОВО СВЕ ЖЕЛИМ ШТО ПРЕ ДА ЗАБОРАВИМ: Швјонтек очајна после пораза у Мелбурну