БИЋЕ ЖИТА ЗА ХЛЕБ И ИЗВОЗ: Пољопривредници у јужној Бачкој задовољни стањем пшенице на својим пољима
РАТАРИ у јужној Бачкој су се, изгледа у право време, вратили хлебном житу, повећавајући површине под овом културом и до 30 одсто.
Захваљујући повољним временским приликама, поља под пшеницом изгледају веома добро, посебно она посејана у оптималном року уз примену одговарајуће агротехнике.
И стручњаци и пољопривредници верују да ће сигурно бити још боље након првог прихрањивања биљака које следи крајем месеца. Пшеници иде наруку ова релативно блага зима, биљке су здраве и набујале и засад имају све услове за наставак раста и развоја, будући да су од јесење сетве до сада ипак добиле одређене количине падавина.
- Задовољни смо стањем стрнина на свих укупно око 340 хектара које смо засејали почетком октобра, од којих је 280 хектара под пшеницом, а остатак заузима јечам - прецизира агроном Живко Васин из Основне земљорадничке задруге "Жуњи-Силак" у Темерину, напомињући да су у тој задрузи повећали површине под хлебним житом за 20 до 30 одсто у односу на претходну годину.
И пољопривредник из Каћа Младен Михајлов, који је такође повећао површине на око 25 катастарских јутара.
- Обавио сам сетву крајем октобра и почетком новембра, што је нешто касније у односу на претходне године и веома сам задовољан како су биљке ушле у зиму и њиховим садашњим стањем. Посебно је битно то што их нису напале болести - каже Михајлов и напомиње да је повећао површине под пшеницом на рачун соје, чију производњу протеклих година драстично погађа суша.
И Синиша Мургашки, произвођач из Ченеја, који је сетву обавио средином октобра, истиче да је пшеница у врло добром стању.
- Имамо под пшеницом око 20 хектара, што је знатно више него лане. Смањили смо површине под сојом и кукурузом, због суше која током лета узме данак у производњи - наводи Мургашки.
У Србији је пшеницом посејано око 700.000 хектара, што је за неколико десетина хиљада хектара више него претходних година.
Анализа пре прихрањивања
ПРОИЗВОЂАЧИМА стручњаци препоручују да пре прихрањивања усева обаве анализу узорака земљишта, како би на основу добијеног резултата што прецизније применили одговарајуће врсте и количине минералних ђубрива.
- Потребно је такође да ратари повремено обилазе поља, како би благовремено уочили евентуалне појаве болести или глодара - поручује др Владимир Аћин из новосадског Института за ратарство и повртарство.
Препоручујемо
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (1)