МИСТЕРИЈА ТРЕЋЕ ДОЗЕ: Неки немају антитела, а некима ускоро истиче заштита - када је време за још једну вакцину?
ПЕТИНА од укупног броја ревакцинисаних кинеском вакцином у Србији није развила довољан број антитела и они су најозбиљнији кандидати за трећу дозу цепива.
Такође, како је од почетка масовне вакцинације прошло готово пола године, они грађани који су међу првима одлучили да се заштите од ковида питају се јесу ли њихова атитела "истекла" и да ли би ускоро требало да их "обнове"?
Процене говоре да две дозе вакцине Синофарма дају имунитет од четири до шест месеци, мада је код неких људи пронађена довољна количина заштитних антитела и осам месеци након друге дозе.
Да имунитет после кинеске вакцине може да траје шест месеци својевремено је изјавила др Навал ал Кааби, челник Националног клиничког комитета за борбу против ковида 19 из Абу Дабија, где је урађено опсежно истраживање о вакцини "Синофарм". Уједињени Арапски Емирати су, иначе, земља у којој је већина становништва вакцинисана кинеском вакцином.
У Србији је у јануару почела масовна вакцинација грђана, од којих је већина, као и у УАЕ, вакцинисана кинеском вакцином. Наша земља је из Кине набавила преко три милиона доза вакцина и убедљиво највећи број грађана примио је ово цепиво.
20 одсто није развило антитела
Студија коју од фебруара спорводи тим из Института за медицинска истраживања у Београду показује да 20 одсто ревакцинисанбих "Синофарм" вакцином у Србији није развило антитела на корона вирус.
За један део те групе испитаника, који су показали неки одговор, макар био и испод референтне вредности, може се очекивати да у случају контакта са вирусом буду делимично заштићени, али има и оних који нимало нису одреаговали на вакцину. Они други сада лекаре с овог Института, питају како да се заштите.
"Тешко је да им објаснимо..."
Др Олгица Ђурковић, научни саветник на институту и руководилац Студије праћења природностеченог и вакциналног имунитета на САСРСков2 код одраслих испитаника, већина негативних без антитела су старији од 70 година, преноси "Политика".
То је део популације која је и била најревноснија у вакцинацији. Многи од њих имају хроничне болести и желе да се заштите од ковида. Веома нам је тешко да им објаснимо да још не постоји могућност да добију неку другу вакцину. А ту је и део грађана који ради на таквим пословима да су у сталном контакту са људима па страхују од заразе - објашњава она.
Др Ђурковић наглашава да је мишљења да би ово питање требало да буде решено у најхитнијем могућем року.
- Сматрам да би питање њихове вакцинације требало што хитније решити. Иако смо се распитивали, мој десеточлани тим за сада нема информацију када би могла да почне нова имунизација овог дела становништва и да ли ће је уопште бити - рекла је она.
Синофарм касније ствара одговор
У анализи имунитета који смо стекли на ковид и ефикасности свих вакцина које су на располагању нашим грађанима, наводи се да вакцина произвођача "Синофарм" нешто касније ствара одговор у односу на вакцине модерне технологије.
Тако се прве мерљиве вредности антитела јављају најраније око две недеље и након примене друге дозе вакцине. Грађани до 65 година у великој мери развијају специфична антитела након примене Синофарм вакцине и проценат серопозитивних у тој групи испитаника виши је од 90 одсто. Примећен је нешто бржи пад вредности концентрација антитела у узорцима крви вакцинисаних у односу на друге вакцине.
Ако истраживања показују да петина вакцинисаних уопште не развије антитела и да је то најчешћи случај код најстарије популације, јасно је да је потезање питања додатне вакцинације код овог дела становништва потпуно оправадано.
"Само они који нису развили адекватну реакцију"
Марија Гњатовић из Института за примену нуклеарне енергије (ИНЕП) изјавила је недавно да дефинитивног става о томе да ли ће бити потребна трећа доза кинеске вакцине још увек нема, те да се чека да произвођач вакцине објави резултате треће фазе испитивања.
- Неће сви вакцинисани, већ само поједини, морати да приме и трећу дозу Синофарм вакцине, а то су они који уопште нису развили адекватну реакцију или су развили само блажи одговор - рекла је др Гњатовић.
Додала је да је несумњиво да ће вакцине новије технологије стварати дугорочнију заштиту, минимум годину дана и подвукла да су све вакцине безбедне, с тим, што, како наводи, кинеска касније ствара антитела.
Кон: Ни говора, за сада
Др Предраг Кон, епидемиолог и члан Кризног штаба за борбу против корона вируса рекао је недавно да у Србији за давање треће дозе вакцине грађанима још увек није системски, нити на било који други начин за регулисано у нашој земљи.
- Зашто? Зато што никаквих доказа нема, нису су урађена истраживања, говорим о светским истраживањима. Ми не радимо таква истраживања, добијамо само оно што се ради у свету. Постоје неке државе које ће кренути, Емирати су почели давање треће дозе, али као понуда и то је практично теоретисање и експериментисање, без обзира на то што сви очекујемо добар резултат. То код нас не може - рекао је Кон.
Кон је подукао да тренутно "нема ни говора о давању треће дозе", те подсетио да се дешавало да грађани долазе на вакциналне пунктове, са потврдом да су урадили анализе и да немају антитела, те траже вакцинисање трећом дозом. Подсетио је да само присуство или одуство антитела не може да буде довољан податак о томе да ли је неко заштићен или није.
(Блиц)
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)
МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.
12. 11. 2024. у 15:47
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
НАЈВЕЋИ ЈАТАК "ЗЕМУНАЦА" Она је била последња линије одбране клана - у кући крила килограме кокаина, а онда им пресудила
ПОСЛЕ убиства Ђинђића, она се представљала као Зорица Весић и купила је салаш у месту Путинци, где се једно време скривао врх земунског клана.
13. 11. 2024. у 10:23
Коментари (0)