ДО ВИДОВДАНА СВАКИ ДРУГИ РЕВАКЦИНИСАН: У наредних 38 дана другу дозу требало би да прими још милион становника

Б. РАДИВОЈЕВИЋ

21. 05. 2021. у 06:40

БРОЈ оболелих од ковида 19 и јуче је додатно опао, али се са 550 новоинфицираних за последња 24 сата, још нисмо довољно примакли циљу - испод 100 новоинфицираних дневно. Зато је потребна бржа и масовнија имунизација.

ДО ВИДОВДАНА СВАКИ ДРУГИ РЕВАКЦИНИСАН: У наредних 38 дана другу дозу требало би да прими још милион становника

Фото: Танјуг

Како је јуче најавила премијерка Ана Брнабић, биће покренута циљана кампања, и то за имунизацију младих од 16 до 26 година. Сада се дневно вакцинише око 25.000 људи, а и Мирсад Ђерлек, државни секретар у Министарству здравља, каже да би било пожељно да их је више. Пројекција је, ипак, да је реално очекивати да до краја јуна имамо око 2,8 милиона особа, односно 50 одсто становништва, које су примиле обе дозе вакцине.

У Србији је до сада прву дозу примило 2.338.000 пунолетних, а обе дозе - 1.842.000.

- Реално је да до Видовдана достигнемо 50 одсто ревакцинисаних пунолетних грађана - каже Ђерлек.

До тад је остало још 38 дана. У среду је, рецимо, вакцинисано 30.000 људи, али одзив није сваког дана такав, и требало би да се повећа, сматрају епидемиолози.

ЦЕПИВО СА "ТОРЛАКА" ЗА 15 ДАНА

ПРВЕ дозе "спутњика V" из "Торлака", који прошао пробни тест руског Института "Гамалеја" и добио дозволу да производи ову вакцину, могу се очекивати већ за 15 до 20 дана, најавио је министар Ненад Поповић. Он каже да би за почетак на "Торлаку" требало да се произведе око 100.000 вакцина. Доктор Мирсад Ђерлек рекао је јуче да је то охрабрујућа вест, али да не стајемо само на освајању производње "спутњика V":

- Спремамо и другу фабрику са "Синофармом", а постоји могућност да се прави и трећа фабрика за вакцине - рекао је Ђерлек.

- Нисмо задовољни бројем младих, а очекујемо да се и тинејџери од 16 до 17 година вакцинишу, јер је то препоручио и Национални комитет за имунизацију - каже др Ђерлек. - Требало би наћи нове моделе стимулације и промоције вакцинације. На пример, после прве вакцинације председника Србије Александра Вучића, у једном дану вакцинисано је око 80.000 грађана. Код нас кратко трају еуфорије, највише 10 дана после вакцинације председника или јавних личности, а онда се поново успавамо.

СВАДБЕ БЕЗ КОЛА и ЧЕСТИТАЊА

ЈОШ није познат дефинитивни датум од којег ће бити дозвољене свадбе, матуре и друге прославе, с тим што 21. јун важи само као условни рок, под условом да се до тада вакцинише 50 одсто одраслих, и ако број новоинфицираних на дневном нивоу падне испод 100. Упркос томе, прославе венчања већ се заказују. Весеља ће, и када буду дозвољена, свакако морати да се прилагоде условима епидемије.
По предлогу који су припремили Град Београд, Завод за јавно здравље и Привредна комора Србије свадбе ће се организовати без младеначког првог плеса и игре уопште, без грљења, љубљења и честитања, а између музике и публике мораће да буде плексиглас. Такође, домаћини ће можда морати да се обавежу да спискове гостију чувају наредних 30 дана, док би редари на свадби, који би контролисали поштовање мера, могли да "иду" у пакету уз понуду менија од угоститеља, који ће бити задужени и за размак међу столовима од два метра.

Премијерка Србије Ана Брнабић најавила је почетак таргетиране кампања за вакцинацију младих од 16 до 25 година.

- Проценат вакцинисаних у тој популацији је проблематичан - рекла је премијерка. - Покрећемо кампању, а ја ћу наставити да обилазим Србију и да молим и апелујем на људе да се вакцинишу, јер је то једини начин да наставимо са нормалним животом. Добро је што је у популација изнад 64 године скоро у потпуности заштићена вакцинама.

Премијерка каже да одзив за имунизацију генерално није лош и да сада износи приближно 44 одсто.

- Ту се значајно не мењају ствари, оне локалне самоуправе које су добре и даље су добре - казала је Брнабићева. - У неким београдским општинама ускоро ће бити 70 одсто вакцинисаних од укупне пунолетне популације. Најслабији одазив је у Тутину, који још није дошао на 10 одсто. Лоше стање је и у Новом Пазару, Лајковцу, Мионици, Рачи, Ражњу, Сјеници, Убу, Љигу.

На вирус корона се још тестира велики број грађана, за последња 24 сата било их је 10.062. Од последица ковида преминуло је 14 оболелих, а на респираторима је 70 пацијената.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину