ЧЕТИРИ ГОДИНЕ НА ТЕРЕНУ КОЛУБАРСКЕ БИТКЕ: Лајковчанин истраживао најславнију победу српске војске у Првом светском рату (ФОТО)
ВРАЧЕ брдо, у селу Ћелије, недалеко од Лајковца, поред Ибарске магистрале, место најжешћих борби српске и аустроугарске војске у славној Колубарској бици, у Првом светском рату, темељно је истражио Душан Миловановић из Лајковца.
У протекле четири године претражио је сваки педаљ 16 квадратних километара простора, пронашао мноштво предмета - чаура, делова оружја, војничке опреме и униформи, ордења, те прилично прецизно одредио положаје српских и аустроугарских јединица.
ГВОЗДЕНИ ПУК
- У ратним дневницима помиње се српски Други пешадијски Гвоздени пук, који је био на истуреном положају до река Љиг и Колубара, и ту сам пронашао чауре и делове пушака типа "маузер кока" којима су српски војници били наоружани - каже Миловановић.
- У књигама стоји да је пук после неколико дана премештен на западни плато Враче брда, ка селу Ћелије, али претражујући терен нисам пронашао трагове где се елитни пук тачно налазио.
Душан Миловановић, главни пословођа за електронику и аутоматику Површинског копа "Поље Д" Рударског басена "Колубара", у претраживању Враче брда, на ком је погинуо и Димитрије Туцовић, користио је приручни детектор за метал, који открива предмете до 20 центиметара дубине. Извор информација били су му ратни дневници српске, понекад и аустроугарске војске.
ИСТРАЖИВАЊА је сам финансирао, а намера му је, каже, била да открије кретања јединица у периоду после преласка српске војске преко Колубаре и заузимања простора на десној обали реке, у области Враче брда и Човке, до напуштања положаја средином новембра 1914. године.
- Почео сам истраживања из радозналости, јер сам у детињству слушао многе приче о борбама на Враче брду током Колубарске битке, с обзиром на то да сам пореклом из села Ћелија - каже Душан Миловановић.
- Прво сам покушао да откријем где су били ровови војски, али се веома тешко уочавају, јер су у међувремену многи затрпани. Према подацима, на Враче брду је била Моравска дивизија, наоружана домаћим пушкама типа "маузер кока", а суседна Тимочка првог позива, стационирана према Лазаревцу, имала је руске "мозин наган".
Проналазећи чауре у земљи, тачно сам лоцирао где су ове дивизије биле. И Дринска дивизија другог позива, лоцирана према селу Жупањац имала је "мозин наган" пушке. У ратним дневницима пронашао сам и податак да су Моравској као појачање упућивани пукови Тимочке дивизије, па сам настојао да установим и њихово кретање на положајима.
НИКО ДА СЕ ЗАИНТЕРЕСУЈЕ...
- Све нађене предмете чувам, али у додиру с ваздухом с временом све више пропадају, па би било добро да буду смештени у одговарајући простор - каже Миловановић.
- Све што има историјску вредност, спреман сам да поклоним некој институцији, завичајном или војном музеју, али за сада, нажалост, нема интересовања. Игуману манастира Ћелије предлагао сам да се од чаура које сам нашао направи мања реплика лустера који постоји у цркви Ружици у Београду, начињеног од истог материјала.
МИЛОВАНОВИЋ је све податке до којих је дошао детаљно убележио на мапу. Тачно се, каже, на карти виде покрети јединица - на ком месту су Аустроугари пробили наше редове, а где је српска војска прелазила у контранапад...
- Досадашња истраживања обухватала су само кретања дивизија, зато нема детаљног приказа како се Колубарска битка одиграла - каже Душан.
- Светски тренд у историји као науци сада је такозвана археологија бојишта, да се на основу нађених предмета лоцирају положаји војски. Тако су, на пример, у Америци до најситнијих детаља истражили битку код Литл Биг Хорна. Колико знам, оваква истраживања, сем мене, код нас још нико није практиковао.
ПРОНАШАО је неколико пројектила и ручних такозваних Васићевих бомби, које су стручњаци МУП Србије преузели. У земљи су била два ордена - Петрова крста, споменице из 1913. године за учешће у Другом балканском рату, новчићи, дугмад са униформи српске и аустроугарске војске, међу њима пар позлаћених и посребрених, који су припадали неком високом непријатељском официру.
- Као што чауре пронађене у једној линији у земљи показују тачан положај одређених јединица, лични предмети говоре о судбинама војника који су у борбама учествовали - каже Миловановић.
- Тако сам нашао и прстен направљен од турског новчића, по чему се може претпоставити да је војник коме је припадао вероватно био са југа Србије. Било је и шнала са опасача, делова фишеклија за муницију... Сви ти предмети потресно су сведочанство збивања на овом простору у тих десетак дана крвавих борби током Колубарске битке.
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (0)