СУЗЕ ЗА 16 ЖРТАВА КАСЕТНИХ БОМБИ: У Нишу обележене 22 године од када су НАТО авиони град засули "жутим убицама"

Ј. ЋОСИН

08. 05. 2021. у 10:55

ПРЕ 22 године, два контејнера касетних бомби из НАТО авиона, посејала су смрт на улицима Ниша.

СУЗЕ ЗА 16 ЖРТАВА КАСЕТНИХ БОМБИ: У Нишу обележене 22 године од када су НАТО авиони град засули жутим убицама

Фото Ј. Ћосин

Тог поподнева, у Шуматовачкој улици у близини нишког Универзитета и код Хитне помоћи, погинуло је 16 недужних грађана, међу њима и трудница, Љиљана Спасић (26). Било је и 18 рањених.

Ниш се и даље са неверицом сећа тог 7. маја. Опело је служено на месту страдања недужних, венци су положени на споменик, али бол и туга не престају. Текле су и јуче сузе за 16 жртава "жутих убица".

БОМБАРДОВАН 40 ПУТА

НИШ је за 78 дана бомбардовања гађан из ваздуха 40 пута, 28 пута ноћу и 12 дању. Погинуло је 56 Нишлија, а више од 200 је рањено. На град су испаљена 324 разорна пројектила: 161 авио-бомба, 36 контејнера касетних бомби, 71 крстарећа ракета, осам графитних пројектила. Срушено је 120 објеката, а више од 3.400 стамбених, пословних и војних објеката је оштећено.

Касетне бомбе које је сејао НАТО, усмртиле су и трудницу Љиљану Спасић. Један гелер погодио је Љиљану у врат и пресекао јој артерију... Искрварила је за неколико минута. Њени родитељи, Радмила и Милоје Илић, палили су јуче свећу на месту где је њихова јединица мучки убијена. Кажу да им је после 22 године све још теже, док је мајка у сузама говорила о дану када су НАТО злочинци прекинули живот њене ћерке и унучета.

СЕЋАЊЕ Венци за погинуле Нишлије, Фото Ј. Ћосин

- Сада је још теже. Имамо и сина и унуке, али њено место нема замену. Сви смо били у селу тих дана, баш као и она. Али, дошла је на контролу у болницу. Пожелела је да купи прве трешње, кренула је са свекрвом и више нам се није вратила. Свекрва јој је била тешко рањена, убрзо је и она умрла од повреда и траума - готово углас испричали су нам Радмила и Милоје Илић.

Мештанин Шуматовачке улице и новинар Марко Смиљковић, који је пре 22 године био сведок страшног злочина над недужним људима, каже да се његове комшије нису и никада се неће опоравити од тог дана, 7. маја 1999.

- Нико тада није могао да наслути да ће неко бацити бомбе на људе који су кренули на пијацу, а било их је много тога дана на улицама. Носили су кесе са воћем и поврћем... Одједном сам угледао на небу кишобранчиће. И одједном ужас. У улици потоци крви, мртви људи... Љиљана је била у седмом месецу трудноће. Она је симбол страхота тога дана - сећа се Смиљковић.

У Нишу је одржано и опело и подсећање на дан који ће Нишлије памтити по злу.

- Налазимо се на месту безумља и злочина НАТО-а. Они су се на данашњи дан обрачунавали са непостојећом војском на овом месту, са недужним и немоћним цивилима, децом, старима, са нерођеном бебом, употребивши забрањено оружје и касетну муницију - рекао је јуче генерал у пензији Владимир Лазаревић.
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину