УПРКОС СВЕМУ, КОСМЕТ НИЈЕ ОТУЂЕН ОД СРБИЈЕ: Овако је говорио велики професор Ратко Марковић, највећи српски стручњак за уставно право

М. МАРКОВИЋ

29. 04. 2021. у 19:52

ПРОФЕСОР Правног факултета у Београду и некадашњи високи функционер Социјалистичке партије Србије, Ратко Марковић, преминуо је у Београду, у 77. години. Сахрањен је, по сопственој жељи, у присуству најуже породице.

УПРКОС СВЕМУ, КОСМЕТ НИЈЕ ОТУЂЕН ОД СРБИЈЕ: Овако је говорио велики професор Ратко Марковић, највећи српски стручњак за уставно право

Ратко Марковић у Рамбујеу / Архива

- Отишао је велики човек, интелектуалац, један од најугледнијих правника у историји Србије 20. века. Поштен, праведан, истински левичар до краја привржен идеји социјалних једнакости, увек доступан сваком човеку, велики хуманиста - подсећа, за "Новости", на животни пут професора Марковића његов вишедеценијски друг Живадин Јовановић, некадашњи шеф дипломатије СРЈ.

Ратко Марковић

Вест о смрти и последњем испраћају у тишини затекла је Јовановића.

- Знам да је уназад неколико година Ратко имао проблема са здрављем, заправо са леукемијом, па је избегавао и пре пандемије масовније скупове који су могли да му погоршају стање. Искрено жалим што није било прилике за неке наше договоре о штампању његовог сведочења о преговорима у Рамбујеу, где је у фебруару 1999. предводио наш тим у такозваним преговорима са представницима косовских Албанаца. Био би то драгоцен документ, јер је само он могао да сведочи из прве руке, све остало што је о тој великој превари написано може се вазда стављати под лупу сумње.

А шта је професор Марковић доживео у Рамбујеу, уписано је у његов живот као врео жиг. У том чувеном француском "замку замке" за српску делегацију, и није било никаквих преговора. Била је то представа чији је последњи чин било бомбардовање Југославије.

- Он је прозрео превару, у једном тренутку решио да се повуче из тима, вратио се у Београд да руководство суочи да је на делу игра, али се поново прихватио тешког и одговорног задатка, као што је увек радио - говори Живадин Јовановић. - Ценили смо га и ми и многи опоненти. Цениле су га колеге у свету, а његово сведочење у Хагу у поступку против председника Милошевића и Милутиновића пољуљало је тужбе Трибунала против обојице.

Ипак, остало је забележено оно што је професор Марковић кратко изјавио по повратку из Рамбујеа:

- Сада смо као рањеник који пристаје да му ампутирају руку или ногу да бисмо му спасли живот - казао је. - Зато смо пристали на ампутацију Косова како бисмо спасли сопствену државу и народ. Знам да грађани тешко примају ову истину да Србија преговара са Косовом. Али, нема сврхе да се то прикрива.

Додао је:

- Упркос свему Космет није отуђен од Србије, НАТО не би требало да мисли да то што ће посегнути да то силом учини, да је отуђење и трајно решење.

МЕЂУ ОСНИВАЧИМА СПС

ПРОФЕСОР Ратко Марковић је један од оснивача Социјалистичке партије Србије. Био у најужем руководству и њен дисциплиновани војник све до вишестраначких избора, када је изгубио мандант. Казао је: "Повлачим се из Генералштаба, јер сам изгубио битку".

НАУКУ УСАВРШАВАО У СВЕТУ

ТОКОМ последње четири деценије, професор Марковић је у биографију уписао значајне мандате у правосудном, али и просветно-научном систему Србије. Био је судија Уставног суда Југославије, писац три устава, аутор неколико закона. Објавио је више од 200 научних радова, уџбеника и књига из области права. Радови су му превођени на неколико станих језика и објављивани у свету, где се и сам усавршавао.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (2)

ПАНАТИНАИКОС ЋЕ ИГРАТИ ФАЈНАЛ ФОР У АБУ ДАБИЈУ: Атаман провоцира пред меч против Олимпије