МОЈА ГИБАНИЦА РАСКРАВИЛА ЕНГЛЕЗЕ: Како је Јована Милосављевић уврстила балканску кухињу у мени бристолског ресторана

Јована ГОЧАНИН

03. 05. 2021. у 11:34

У ПРАВО време на правом месту - могло би се рећи за Јовану Милосављевић у Midsomer Norton, енглеском градићу недалеко од Бристола, крајем прошле године. Управо ова двадесеттрогодишња девојка из околине Врњачке Бање "кривац" је што се на менију ресторана Westfield Sport & Community Center, осим јаја, кобасице и сланине, налазе и гибаница, бурек и сарма. Власници локала, "њени енглески родитељи", Тери и Анет Ендруз, иако и сами веома традиционални, подржали су њену идеју да у понуду уврсте балканску кухињу, која ће им, чини се, "преко ноћи" разрадити посао.

МОЈА ГИБАНИЦА РАСКРАВИЛА ЕНГЛЕЗЕ: Како је Јована Милосављевић уврстила балканску кухињу у мени бристолског ресторана

Јована с а Теријем и Анет

Брачни пар Ендруз и Јована упознали су се пре три године у Калељи у Шпанији, где је она као студент факултета за хотелијерство и туризам радила стручну праксу, у хотелу у ком су они били гости. Како објашњава, била је то љубав на први поглед. Након тог лета, Јована их бар једном годишње посећује у Великој Британији. Током последњег боравка тамо, у септембру, ризиковала је, каже, да традиционалним Енглезима представи нашу кухињу, културу и обичаје.

- Веровала сам да је то прилика да спојим лепо и корисно. Увели смо Balkan night сваке суботе, а у понуди, коју смо сваке недеље мењали, било је предјело, главно јело и десерт за око 1.200 динара. Кувала сам им домаћу супу, пасуљ, гулаш, купус, завијала сарму, правила ледене коцке, обланду, баклаву, ролат са џемом... А, када ме већ сутрадан питају "шта нам спремаш следећи пут" потврде ми да сам "победила", јер би можда сваки други човек лакше прихватио промену него Енглез који новитете веома тешко усваја - објашњава, за "Новости", Јована.

Била је, говори она, сигурна да ће успети јер конкуренција не постоји. Балканска кухиња се може наћи тек у Лондону удаљеном 200 километара, а сатисфакција њене "мисије", између осталог, били су Срби, односно народ са наших простора који живи тамо. Са неколицином је и ступила у контакт, али, нажалост, због уведених ковид-мера и ограничености кретања по зонама, нису могли да посете ресторан.

Енглези су себи живот, каже, много олакшали. Храну искључиво поручују или купују замрзнуту, што оправдавају мањком слободног времена.

 

Архива

- Порције су им велике, а за мој укус намирнице набацане - прича Јована. - На пример, доручак је црвени пасуљ, кобасица, јаја, печурке и хлеб, све то на једном тањиру. Занимљиво им је било да ме гледају како кувам, јер они те намирнице користе, али на неки другачији, једноставнији начин. Нису знали сврху коцке за супу, а када сам домаћу супу први пут спремила, рекли су да је то кинеска храна, због резанаца. Тамо постоје само чорбе, потажи.

Увођење тоталног карантина обуставило је рад ресторана и убрзало Јованин повратак у Србију. Ипак, када то могућности буду дозволиле, Тери и Анет чекају "своју српску ћерку" да наставе тамо где су стали, док Јована осим "развијања бизниса", планира да упише и мастер студије интернационалног маркетинга у Британији.

- Чудна су нација која се грчевито држи свог острва, али је стереотип да су хладни и недружељубиви. Међутим, има нешто у Гандијевој изреци: "Кад видиш две рибе у води да се свађају, знај да је Енглез близу" - кроз осмех прича саговорница. - Ипак, имала сам лудачку срећу да упознам предивне Енглезе и поносна сам што ме сигурно више неће питати да ли је у мојој земљи рат, мислећи на Сирију, и да ли нам је главни град Будимпешта. Сигурна сам да ми је у томе "сарадница" била, сад већ њихово омиљено српско јело, "пита гужвара", односно гибаница са крављим сиром. Поносна сам и што под сиром више не подразумевају качкаваљ, али и што сада знају да обланда, осим на коцке, може да се сече и на, како ми то кажемо, "клавир".

 

Јована Милосављевић

ПРОСТО КАО ПАСУЉ

КАДА би на менију био пасуљ, Јована би гостима "држала говор" о томе како ми кажемо "просто као пасуљ", а скувати га ипак није тако једноставно.

Баклава је добила име по њеној мами Данијели, те је Deny's baklava, а ролат са џемом по покојној баки - Nanna's jam roll.

НЕ ПОСТОЈЕ "РУПЕ У ЗАКОНУ"

О ТОМЕ колико се грчевито држе навика, објашњава Јована, говори чињеница да већ 13 година два пута годишње долазе у исти хотел у Калељи, а да Барселону, удаљену 45 минута вожње, никада нису посетили.

- Просто их само Енглеска интересује, а и сама сам задивљена колико је уређена, те могу и да их разумем. Тери (73) је пензионисани популарни певач, док Анет (61) током карантина прима 80 одсто плате. Велика Британија никада неће банкротирати, тамо не постоје "рупе у закону".

РЕЦЕПТ НИЈЕ НА ПРОДАЈУ

ВЛАСНИК оближњег ресторана понудио је да купи рецепт за питу с јабукама.

- Како нисам желела да продам, он је стално долазио да једе питу и нагађао састојке, али му је тотална мистерија била, како је говорио, тајни састојак. Објаснила сам му да је тајни састојак љубав, како према спремању, тако и према сваком другом послу - говори Јована.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ДА СЕ ЗНА КО ЈЕ ШАМПИОН: Ново злато за Дамира Микеца