ГАЗДЕ ЗАКИДАЈУ НА МИНИМАЛЦУ: Најнижи износ зараде се не прописује исто свима, радника "на одређено" послодавац може да плаћа и 20.000 динара

Ј. Ж. С.

29. 04. 2021. у 10:00

ЗВАНИЧНО, минималац у Србији износи 32.126 динара, а незванично може да буде и мање од тога. Цена радног сата од 184 динара односи се само на запослене по уговору о раду, али не и на оне који су ангажовани на привремено-повременим пословима или запослене по уговору о делу, као сезонски радници.

ГАЗДЕ ЗАКИДАЈУ НА МИНИМАЛЦУ: Најнижи износ зараде се не прописује исто свима, радника на одређено послодавац може да плаћа и 20.000 динара

Регрес и топли оброк треба да буду додати на минималац / Фото П. Милошевић

Они су изузети из одредаба минималне зараде, јер не примају зараду, него новчану накнаду за свој рад, а таквих има доста, па чак и у јавном сектору. То значи да само радници "за стално" имају право на минималац, остали зависе од газдине воље, који месечно може да их плаћа и 20.000 динара.

Недавно су запослени у железничким предузећима тражили од државе да поштује законски ниво цене радног часа и том приликом обелоданили да око 5.000 радника, или око 40 одсто, прима минималац који је нижи од износа прописаног на Социјално-економском савету. Како се утврђује минимална зарада и да ли је она гарантована категорија, зависи од неколико фактора, а најважнији је онај који се односи на то коме се износ обрачунава.

По закону, минимална зарада није гарантована, већ се утврђује на основу броја сати проведених на раду, а то значи да се обрачунава у минималном износу, али и даље по радном сату. Тако ће запослени који је у датом месецу радио мање од колеге који исто прима минималац, имати другачији износ месечне зараде у односу на њега.

Синдикалци наглашавају да правила око минималне зараде постоје, али само на папиру, док је пракса потпуно другачија.Према незваничним подацима, више од 300.000 радника Србије има утврђену основну зараду у износу мањем од минималне.

- Уместо да повећају коефицијент или основицу, радницима се на њихову плату или зараду додаје износ до минималне зараде. Ова пракса се масовно примењује у јавним службама, јавним предузећима, посебно у комуналној делатности, али и у реалном сектору - каже Ранка Савић, председница Асоцијације слободних и независних синдиката Србије. - Посебан проблем је у јавним службама, јер су топли оброк и регрес урачунати у минималну плату, уместо да буду додати на њу.

Синдикати покрећу судске спорове, који се готово увек добијају и тада је послодавац у обавези да ретроактивно исплати разлику зарада. АСНС је недавно упутила и захтев Влади да ургентно реагује и спречи кршење закона.

РАЗЛИЧИТИ МЕСЕЧНИ ИЗНОСИ

МИНИМАЛНЕ зараде се разликују од месеца до месеца, па тако, рецимо, децембар и март имају највише радних дана, што значи да ће тада и износ бити виши код оног ко је провео више радних сати на послу. Ипак, радни сат не сме да буде испод 184 динара, јер је толики износ утврђен за 2021. годину.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (1)

ГОТОВО ЈЕ! Новак Ђоковић открио да ли ће играти на Завршном мастерсу у Торину