СТУДЕНТИ ТРАЖЕ ДА СЕ ЖАРКУ ВРАТИ УЛИЦА: Зато је готово заборављен борац против фашизма који је страдао 4. априла 1936? (ФОТО)

М. СТАНОЈКОВИЋ

25. 04. 2021. у 15:00

ИМЕ студента права Жарка Мариновића, који је 1936. године страдао у студентским демонстрацијама у Београду, спорадично из историје оживљава само на Дан академаца, 4. априла.

СТУДЕНТИ ТРАЖЕ ДА СЕ ЖАРКУ ВРАТИ УЛИЦА: Зато је готово заборављен борац против фашизма који је страдао 4. априла 1936? (ФОТО)

Фото: Д. Миловановић

У међувремену, са умањеним заслугама, чак и међу академцима недовољно знан и помињан, већ 17 година је без улице у главном граду. Да исправи ову неправду решен је Савез студената Београда, који ће у наредном периоду поднети иницијативу за враћање улице на карту града.

На његов потиснут значај указује и чињеница да је улицу имао, а потом се, из непознатих разлога, нашао на списку Скупштине града за брисање из адресног регистра 2004. године, још у време када је град водила Радмила Хрустановић. Његово "парче асфалта" на Дедињу тада је "преузео" Ђорђе Радојловић, београдски индустријалац који је 1945. нестао у затворима Озне. Разлози "протеривања" Жарка Мариновића после толико година остали су непознати, а како је потврђено "Новостима" у Граду, до данас ниједна иницијатива за враћање улице није стигла на њихову адресу.

- Нисам упознат зашто је 2004. године донета одлука о преименовању улице - каже, за "Новости", министар просвете, науке и технолошког рзвоја Бранко Ружић. - Мислим да би било исправно да се та одлука преиспита. Са представницима студената у више наврата разговарали смо о различитим иницијативама и начинима да се шира јавност упозна са истакнутим студентима из савременог доба, али и прошлости. Студентски дом у Земуну носи име по Жарку Мариновићу, а испред студентског дома "4. април" на Вождовцу постоји спомен-плоча у знак сећања. Свакако да заслужује и да улица са његовим називом поново постоји.

На Жарков гроб у Алеји заслужних грађана на Новом гробљу, где су тек три деценије после његове смрти пренети посмртни остаци, венац су недавно положили представници Савеза студената Београда, који верују да ће успети да Жарка врате на престоничку карту. Иако истичу да студенти воле и негују традицију прослављања њиховог празника, са малим стидом у гласу, представници овог удружења признају да многи академци не знају да се 4. април слави због Жарка Мариновића.

Фото: Д. Миловановић

- Нажалост, ми смо ове године једини положили венац на његов гроб - наводи председник Савеза студената Београда Илија Тодоровић. - Ове године један део обележавања био је посвећен њему, са циљем да из године у годину име Жарка кроз време остане. Мислим да је оставио велики дуг граду и студентима, да не заслужује да само најмањи дом у престоници носи назив по њему. Обећавамо да ћемо испред Савеза поднети предлог Граду да се улица Жарка Мариновића врати.

Осим скромне спомен-плоче, још и најмањи студентски дом у престоници у Земуну чува сећање на Жарка Мариновића, својим именом.

- Наши студенти знају ко је био Жарко, а наш дом 1978. године добио је назив по њему, када је и основан у свом садашњем облику - каже управник Дома Радомир Јелић. - Искрено, мислим да је свима промакло свих ових година да је његова улица нестала, јер се подразумевало да је има у Београду.

СТРАДАО БРАНЕЋИ ДРУГА

ЖАРКО Мариновић рођен је у селу Очинићи код Цетиња, а Правни факултет у Београду уписује уз помоћ Фонда за сиромашне ученике. Настрадао је у генералном штрајку студената 1936. године, испред Патолошког института Медицинског факултета, када је покушао да одбрани друга који је нападнут ножем, а сам је задобио убоде у леђа. Борио се против нарастајућег фашизма, против Универзитетске полиције, коју је власт увела и укинула аутономију универзитета.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.

26. 12. 2024. у 08:55

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"

АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.

26. 12. 2024. у 07:44

Коментари (1)

УКРАЈИНА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Не може да верује које санкције су управо укинуте Русији