НЕМА КАЗНЕ ЗА ЗЛОЧИН У РТС: И ове године породице и запослени у националном сервису сећају се 16 убијених медијских радника

В. Ц. С.

22. 04. 2021. у 21:17

У НОЋИ између 22. и 23. априла 1999. године НАТО авијација бомбардовала је зграду РТС, када је убијено 16 медијских радника.

НЕМА КАЗНЕ ЗА ЗЛОЧИН У РТС: И ове године породице и запослени у националном сервису сећају се 16 убијених медијских радника

Фото Н. Фифић

На 22. годишњицу овог злочина, погинулим радницима у Абердаревој улици, у два сата и шест минута, у четвртак на петак, код споменика "Зашто" заказано је одржавање помена, у присуству чланова њихових породица и запослених у РТС. У име породица планиран је говор Мирослава Медића, брата погинулог Синише, а у име РТС Илије Церовића, в. д. директора Телевизије.

Случај напада на РТС био је први пут у историји ратовања да је погођена једна медијска кућа, која је претходно проглашена за легитимни војни циљ. Зграда је бомбардована током емитовања вести, после поноћи, иако се знало да у њој сваке ноћи ради између 150 и 160 људи.

Удружење новинара Србије (УНС) и Струковни синдикат РТС истичу да одговорни за овај ратни злочин не смеју остати некажњени и подсећају да је Европска федерација новинара (ЕФЈ), на скупштини у Београду 2011, позвала чланице да се придруже обележавању 23. априла, Дана сећања на 16 медијских радника убијених у НАТО бомбардовању.

Нико од челника 19 НАТО земаља није одговарао за тај злочин, само је бивши директор Телевизије Драгољуб Милановић осуђен јер није запослене склонио на безбедно. Иначе, "Амнести интернешенел", Међународна федерација новинара (IFJ) иЕвропска федерација новинара (EFJ) сложили су се да медији не могу бити легитимне војне мете. Занимљиво је и да је Комитет за заштиту новинара из Њујорка, у чијем Управном одбору је у то време била супруга Ричарда Холбрука, Кати Мартон, до данас није ставио убијене раднике РТС-а на списак страдалих новинара и медијских радника.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

ДА ЛИ ЋЕ НОВАК ВИКАТИ НА ЕНДИЈА: Бивша британска тенисерка о сарадњи Ђоковића и Марија