КАКО ЋЕ КАД МЕ ВИШЕ НЕ БУДЕ? Потресна питања чланова породица Саветовалишту за особе са интелектуалним инвалидитетом
ОСОБЕ са интелектуалним инвалидитетом и њихове породице одговоре на сва питања у вези са остваривањем права, али и савете, могу да потраже у Саветовалишту које је недавно почело да ради у нашем граду.
Адекватне и правовремене информације и савете моћи ће да добију и из других градова Војводине.
Истичући да, од када је Саветовалиште почело да ради 1. априла, већ имају доста позива, Татјана Лазор Обрадовић, програмска координаторка, каже да је циљ Саветовалишта, чији је рад покренуо Савез удружења за помоћ ментално недовољно развијеним особама у Војводини, да кроз мултидисциплинарни приступ решавају проблеме особа са интелектуалним инвалидитетом и њихових породица.
- Породице са оваквим особама, разумљиво, највише интересује на који начин могу да реше проблем њиховог збрињавања, када родитељи дођу у године да не могу више адекватно да се о њима старају и када их више не буде - истиче наша саговорница. - Интересују се и за остваривање права на туђу помоћ и негу.
Тим стручњака у Саветовалишту састављен од по два правника, психолога и дефектолога, заинтересованима бесплатно пружа помоћ да остваре своја права, пре свега из социјалне заштите, образовања, здравства, али и других сфера живота.
- Могу нам се обратити сви којима је потребна подршка да остваре своја права, а циљ је да се особе с интелектуалним инвалидитетом и њихове породице оснаже и да се што више укључе у све области друштвеног живота - предочава програмска координаторка Саветовалишта. - Улога је и да се заједница мења и да прихвата и прилагођава се овим особама.
ТЕЛЕФОНОМ И МЕЈЛОМ
САВЕТОВАЛИШТУ заинтересовани могу да се обрате сваког радног дана од 10 до 12 сати на број телефона 021/444219 или мејлом mnro.voj@gmail.com.
Савез удружења за помоћ ментално недовољно развијеним особама броји 2.064 члана, а од тога њих 1.550 су особе са интелектуалним инвалидитетом. Међу њима је 139 деце узраста од неколико месеци до шест година, 195 њих имају од седам до 14 година, а 43 су од 15 до 18 година. Најбројнији су старији и има их 1.073.
Ради се и на њиховом осамостаљивању, али се прави и стратешки план запошљавања кроз програме јавних радова које спроводи Национална служба за запошљавање, јер сваким њиховим ангажовањем уговором у раду, прикупљају године стажа како би остварили услов за пензију.
Препоручујемо
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (0)