САМО ДА СЕ ДУШАН ВРАТИ КУЋИ: Потресне речи Станка Поповића из Џепа, коме жена и четворо деце имају корону - дечак и даље у тешком стању

Ј. С. - Д. А. - И. К.

18. 04. 2021. у 21:50

ОСМОГОДИШЊИ Душан, из места Џеп у општини Владичин Хан, заражен короном, бори се за живот у Нишу, где је на респиратору. Др Ивица Накев, лекар у Дечјој ковид-болници Универитетског клиничког центра у Нишу, каже за "Новости", да је дете и даље на механичкој вентилацији и тешког општег стања.

САМО ДА СЕ ДУШАН ВРАТИ КУЋИ: Потресне речи Станка Поповића из Џепа, коме жена и четворо деце имају корону - дечак и даље у тешком стању

Фото: Д.А.

Станко Поповић, Душанов отац, и сам заражен короном, хоспитализован је у сурдуличкој ковид-болници. Док се и сам бори са тешком болешћу, жели само да му се син опорави и да породица поново буде на окупу.

- Осим мене и Душана, позитивни су супруга и још троје деце. Ћеркице Сандра и Милена, као и Душанова близнакиња Дуња, такође су позитивне. Супруга је код куће, троје деце се опоравља, ја сам у болници, а кажу да наш Душан није добро, на апаратима је. И ћерка је била у болници, али она је сада добро. Тешка нас је невоља снашла - прича Станко, за "Новости", кроз сузе.

Док се и сам бори за ваздух, Станко каже да жели само да Дуле, који има церебралну парализу, успе да победи тешку болест.

У Џепу су сви који познају породицу узнемирени. О њима причају као о блиској породици која је посвећена Душану и његовој примарној болести. Само отац ради и издржава породицу. Девојчице су одличне ученице и лепо васпитана деца, кажу у овом малом месту, надомак Владичиног Хана.

Иако Владичин Хан не бележи значајан пораст броја оболелих, у Џепу кажу да се у једном тренутку чинило да је у свакој кући неко болестан. Мало је место, сви се познају и упућени су једни на друге, па је вероватно због тога дошло до брзог ширења вируса.

Лекари и даље, осим над стањем дечака из Ниша, бдију и над бебом старом девет дана у Крагујевцу, која такође дише помоћу респиратора. У дечјој ковид-болници у Београду тренутно се лечи 13 малишана, а међу њима и беба од 11 дана!

Тешко стање двоје малишана поново је актуелизовало питање вакцинације деце.

- Још не знамо када ће се завршити испитивање цепива којим би могла деца да се заштите од короне - каже, за "Новости", др Оливера Остојић, педијатар-пулмолог и директорка дечје ковид-болнице Клиничко-болничког центра "Др Драгиша Мишовић". - Да ли ће то да буде до краја године, само су нагађања. Лично, мислим да би требало прво вакцинисати децу од 16 до 18 година, и то ону која имају неку хроничну болест. Они су најугроженији од ширења вируса и компликација. До тада требало би вакцинацијом одраслог становништа постићи довољан број имуних. Достизањем критичне масе и формирањем колективног имунитета међу одраслима биће заштићена и деца.

Зашто долази до развоја тешке клиничке слике и међу најмлађима? Проф. др Миланко Шеклер, вирусолог и микробиолог са Ветеринарског института у Краљеву, објашњава:

- Осим количине вируса која се унесе у организам постоје и генетске предиспозиције, то су индивидуалне особине на које не можемо да утичемо. Постоје људи који су отпорнији, то су асимптоматске, благе форме, а постоје и случајеви где здрави, прави, спортисти, добију тешке симптоме.

Професор Шеклер објашњава да је у случају бебе из Крагујевца касно откривено да је мајка инфицирана вирусом, па је беба била незаштићена и заразила се на порођају:

- Случајно је откривено да је мајка заражена, инфицирала се касно у трудноћи, беба је била незаштићена, осетљива на вирус.

Према речима др Шеклера, једини спас против короне је што масовнија имунизација:

- Кад вакцинишемо пет милиона људи вирус ће покушати да се мења да би пробао да нас зарази. Поента је да се прилагоди и вирус нама и ми њему. Њему није циљ да нас убије, јер би онда убио себе. Услед огромног обима вакцинисаних људи и броја људи који су прележали вирус, он ће у покушају да зарази људе који имају неку заштиту почети да се прилагођава томе и биће све слабији.

У ИМУНИЗАЦИЈИ ПРЕДЊАЧИ БЕОГРАД

По броју вакцинисаних у Србији предњачи Београд. У престоници је, према наводима заменика градоначелника Горана Весића, ревакцинисано 28 одсто људи.

Без обзира на добар тренд имунизације, Градски завод за хитну медицинску помоћ Београда за викенд је регистровао повећан број позива везаних за ковид 19.

ВУЧИЋ: СТИЖЕ 130.000 ДОЗА "СПУТЊИКА"

Председник Србије Александар Вучић најавио је да ће у Србију данас стићи још 100.000 доза прве компоненте руске вакцине "спутњик V" и 30.000 доза друге компоненте.

Према његовим речима, после тога долази 211.000 вакцина "фајзер", а затим се очекује велика количина кинеских "синофарм" вакцина.

- Дакле, у наредних 15 дана спремамо се за велики напад на корону, а најбољи напад увек је вакцинација нашег становништва. То значи да ћемо ићи на 500.000 нововакцинисаних људи, и разуме се, за све људе смо спремили ревакцинацију - рекао је Вучић у видео-снимку објављеном на инстаграм-налогу Будућностсрбијеав.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ОДРЖИВ НАЧИН ЖИВОТА: Водич ка бољој будућности