СТУДЕНТИ ЋЕ ПРАВИТИ И СИМУЛАТОРЕ ЛЕТА: Сарадња Машинског факултета и српске компаније (ФОТО)
МАШИНСКИ факултет у Београду и домаћа иновативна компанија ПР-ДЦ, специјализована за производњу беспилотних летелица, потписали су Споразум о сарадњи на овом факултету.
Споразумом су договорили заједничко наступање факултета и компаније на различитим пројектима и међународним конференцијама, удружено истраживање и учешће у модификацији образовних програма.
Иза компаније ПР-ДЦ стоје две генерације породице Петрашиновић - родитељи и деца, сви инжењери машинства. Занимљиво је да су своје прве научне кораке направили управо на овом факултету.
Према речима Николе Петрашиновића, осим развојем и производњом беспилотних летелица, они развијају и брзе пуњаче за дронове, као и опрему која их штити, али и симулатор лета на коме се обучавају пилоти, као и летелице од килограм, 20 кг, 100 кг и 200 кг.
- Почетак компаније ПР-ДЦ практично представља полазак наших родитеља на студије ваздухопловства, пре 40 година, који су још тада предвиђали ово чиме се ми данас бавимо. Када смо браћа, сестра и ја завршили Машински факултет, редом смо им се придруживали и данас сви заједно радимо у фирми на производњи иновативних производа - каже Никола Петрашиновић.
Додаје да су кроз студије и искуство родитеља схватили да могу остати у Србији и одавде стварати иновације које ће, надају се, видети цео свет.
- Најбитније је имати идеју, вољу и бити храбар током целог пута, од замисли једног новог дрона, па све до његове производње - каже наш саговорник, и додаје да им је посебно драго што ће студенти моћи да долазе у њихову фирму на праксу. Тако ће још током раних студентских дана почети да стичу практичне вештине и искуство, драгоцено за будуће инжењере ваздухопловства и машинства.
ЛЕТЕЋА КОЛА
КОМПАНИЈА ПР-ДЦ конструисала је "летећи аутомобил" (flying car) за власника Пинка Жељка Митровића. У питању је први октокоптер са кабином и мануелним управљањем.
- Идеја нам је да подржимо повезивање науке и привреде у целој Србији, јер сматрамо да је то прави пут до усклађивања потреба привреде и капацитета научне заједнице - закључује.
Габријела Грујић, помоћник министра просвете за дуално и предузетничко образовање и васпитање, рекла је приликом потписивања уговора да је брзина трансфера знања кључна за двадесет први век.
- Најбољи начин за то је спајање теорије и праксе и омогућавање младим људима да буду иновативни. На време смо размишљали о законској регулативи која данас омогућава да у стимулативној средини развијају критичко и аналитичко мишљење и развијају иновативност - казала је Грујићева.
Бојана Крстић, руководилац службе за иновације Привредне коморе Србије, истакла је да млади који се баве иновативном делатношћу имају њихову подршку, а компаније кроз овај вид сарадње вишеструку корист. Потписивању споразума присуствовао је и декан Машинског факултета Радивоје Митровић.
Препоручујемо
КАТАМАРАН ЧИСТИ САВУ И ДУНАВ: Студенти Машинског факултета раде протип брода
06. 04. 2021. у 12:13
БОЉИ УСЛОВИ ЗА УЧЕЊЕ: Сређени амифитеатри и кабинети на Машинском факултету
25. 03. 2021. у 12:10
МЛАЗНИЦЕ У СТРОЈУ: Тендер Агенције за напредне истраживачке пројекте одбране у САД
21. 03. 2021. у 17:40
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)