ЗАЈЕДНО У ЉУБАВИ И СМРТИ: После чувеног музичара Максута Максутовића, преминула и његова супруга Хајрике

Д. АЛИХОЏИЋ

06. 04. 2021. у 09:44

КОРОНА је завила у црно породицу Максутовић из Ниша.

ЗАЈЕДНО  У ЉУБАВИ И СМРТИ: После чувеног музичара Максута Максутовића, преминула и његова супруга Хајрике

Фото Приватна архива

Породица и музичка јавност нису се опоравили од шока због одласка цењеног музичара и композитора Максута Максутовића (75) кад је стигла страшна вест из ковид-центра нишког УКЦ да је преминула и његова животна сапутница и велика подршка Хајрике (78). За непуних 10 дана, за великим Максутом, праунуком чувене Коштане, јунакиње романа Боре Станковића, пошла је и жена са којом је живео више од пет деценија.

- Нису могли једно без другог. Били су родитељи за пример и не постоји ниједно сећање на њих које није испуњено љубављу и подршком. Отац је био посвећен породици и музици, а мајка је била његова верна подршка. Заједно су читав живот, много су се волели. Тешко је изгубити оба родитеља за 10 дана, а још теже је брату и мени што се нисмо опростили од њих, једноставно веровали смо да ће победити корону - прича ћерка Рамона, наставница музике која живи у Лондону.

ПРИЈАТЕЉ Небојша Саитовић не крије тугу, Фото Д. Алихоџић

Рамонин брат Саша је завршио медицину и живи и ради у Цириху. Максутовићи имају унуке Ењу (13) и Кају (10) које живе у Цириху. Наследиле су музички таленат који прати њихову породицу, поготово старија унука која показује изузетну музикалност. У породици Максутовић ценило се образовање јер је и сам Максут завршио Музичку академију у Скопљу, у класи чувеног професора трубе Алојза Стрнада. Осим трубе, свирао је и клавир и хармонику. Члан Нишког симфонијског оркестра био је до 2000. године када одлази у инвалидску пензију.

- Професор Максут био је човек који је означио не само српску музику него и светску музику.

ОРКЕСТАР 100 ТРУБА И ЏЕЗ

МАКСУТ Максутовић је учествовао у формирању јединственог Оркестра "Сто труба" по угледу на мађарски национални оркестар "Сто виолина". Ова српска трубачка елита имала је први наступ 19. октобра 2009. поводом 65. годишњице ослобођења Београда у Другом светском рату. Остаће упамћен и као велики сарадник Сабора у Гучи, јер је припремао оркестре за то велико такмичење.

- У души је био џезер и када се враћао са свирки опуштао се уз Луја Амстронга па смо и ми поред њега заволели тај музички жанр - каже ћерка Рамона.

Живео је за музику и дао је све музици - неутешан је његов пријатељ, познати музичар Небојша Саитовић, познат као Неша Саита.

Саитовић управо Максуту дугује своје музичке почетке.

- Максут је био изврстан педагог и с поносом могу да кажем да је мој музички отац. За Србију и мене ово је велики губитак. Били смо нераздвојни и откад је умро, изгубио сам глас. Прво Макса, а сад и његова Рада, како ју је звао. Све се десило пребрзо и изненада - вели Саита и додаје да су "Максутовићи имали здрав и домаћински брак".

Открива нам да је његов отац Рама помогао Максуту када се из Врањске Бање доселио у Ниш.

- Мој отац је радио као конобар у хотелу "Парк" и ту је Максут почео своју каријеру. Све што је уследило било је плод његовог талента и рада, а много је постигао. Радио је музику за стране и домаће филмове "Зона Замфирова" и "Пљачка Трећег рајха", свирао је дипломатама, светским политичарима међу којима је Медведев, али и звездама као што су Хулио Иглесијас, Ричард Бартон, Натали Вуд, Софија Лорен - сетно прича Саита.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЛЕПОТА У СКЛАДУ СА ПРИРОДОМ:  Еco-friendly beauty производи