ПОЛА МИЛИОНА ДИНАРА ЗА ОДШТЕТУ: Новосадски суд потврдио незаконит обрачун зараде спремачици у Клиничком центру Војводинe
СПРЕМАЧИЦИ из Новог Сада, запосленој у Клиничком центру Војводине, због урачунавања накнаде за топли оброк и регрес у минималац послодавац мора да исплати више од пола милиона динара са каматом, одлучио је Основни суд у Новом Саду. То је разлика између исплаћене и припадајуће зараде од 1. децембра 2012. до 31. децембра 2015. године.
Поменута радница је последњег дана 2015. године пресавила табак и тужила Клинички центар, а суд је утврдио, како се наводи у образложењу пресуде у коју су "Новости" имале увид, да овој радници у спорном периоду нису исплаћене накнаде за топли оброк и регрес. Множењем коефицијента њене зараде са ценом рада потврђено је да износ није одговарао висини минималца.
Правни заступник поменуте раднице, новосадски адвокат Данијел Динчић, каже да минимална зарада запослених представља основицу и на њу се даље остварује право на топли оброк и регрес.
- Дошло је до колизије Закона о раду, који утврђује минималну зараду, и Закона о платама у државним органима и јавним службама - објашњава адвокат Динчић. - Закон о раду који утврђује минималну зараду је обавезујући за све послодавце, па и за раднике у државним органима и јавним службама.
Према његовим речима, до сада је судовима у Војводини и Београду предато око 500 тужби запослених у државним органима и јавним службама ради остваривања права на исплату накнада за топли оброк и регрес, а чак 99 одсто њих је у просвети.
- Тужбе нису циљ, већ средство да се дође до измене закона и да економски најугроженија категорија запослених који примају миминалну зараду, коначно оствари своја загарантована права на основу рада, а која су им ускраћена још од 2009. године - предочава Динчић.
У Асоцијацији слободних и независних синдиката објашњавају да проблем настаје јер послодавци не планирају висину топлог оброка и регреса.
- Накнада за исхрану мора да буде иста за све, не сме да зависи од зараде и мора се исплаћивати линеарно - кажу у синдикату. - Обе накнаде утврђују се колективним уговором или правилником о раду, што често није случај. Највише оваквих непоштовања прописа има у комуналним предузећима.
ТРИ ГОДИНЕ УНАЗАД
ПРАВО на исплату накнада за топли оброк и регрес три године уназад, према речима адвоката Динчића (на слици), имају запослени са минималцем у образовању, култури, здравству, ПИО, Националној служби за запошљавање:
- Реч је о такозваном техничком особљу - спремачицама, домарима, сервиркама, портирима, сви они који у обрачунским листама имају ставку "додатак, доплата, допуна" до минималне зараде.
Препоручујемо
ПРВИ ПАЦИЈЕНТИ ПРИМИЛИ ЛЕК ПРОТИВ КОРОНА ВИРУСА! Докторка Стокић открила детаље терапије (ФОТО)
26. 03. 2021. у 11:29 >> 11:46
ПОЧЕЛА ВАКЦИНАЦИЈА У КЦВ: Фајзерова вакцина за 500 здравствених радника
05. 01. 2021. у 12:46
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)