СУТРА ОДЛУКА О МОГУЋЕМ ПОПУШТАЊУ МЕРА: Док су једни "за", а други изричито "против", ево која опција је најреалнија
СЕДНИЦА Кризног штаба, по свему судећи, биће одржана у понедељак. Питање које се поставља пред свако ново заседање је да нас чекају нове мере или евентуално попуштање постојећих. Какво је стање уочи новог пресека? Да ли је реално да дође до неких промена и које би то промене могле бити?
Епидемиолошка ситуација у Србији већ дуже време је алармантна, о чему говоре и лекари, али и статистички подаци. Скоро сваки дан број заражених је око 5.000, број умрлих већи од 35, а доктори упозоравају да у болницама за нове пацијенте места да скоро и нема, као и да збринути углавном имају тешку клиничку слику.
Међутим, изјава премијерке Ане Брнабић улила је наду многим угоститељима и привредницима који већ дуже време држе катанац на вратима својих објеката. Како је рекла, створили су се услови да се попуштање мера сагледа, али епидемиолози су много опрезнији у својим оценама.
Шта каже медицински део Кризног штаба?
Чланови медицинског дела Кризног штаба скоро да су сагласни да није време за попуштање мера. Једини који је оставио могућност да се бар делимично то и догоди је професор др Бранислав Тиодоровић.
- Ако би се попуштало са мерама које се односе на угоститеље, важно је рећи да би то требало да се односи на баште, јер на отвореном мањи је ризик од заражавања, али уз максимално поштовање мера - рекао је Тиодоровић.
Међутим, Тиодоровић је упозорио да тренутно имамо висок број позитивних, оболелих, хоспитализованих и умрлих, што је аргумент у прилог тези лекара да још није време да се мере попусте. Чак, Тиодоровић сматра да је могуће да недељу дана после католичког Ускрса можемо очекивати још један талас короне.
Његов колега др Предраг Кон изјавио је јуче да не верује да ће мере бити ублажене следеће недеље, а да би разговори о ублажавању могли да почну када почну да опадају бројеви, пре свега проценат позитивних у односу на број тестираних.
- И даље имамо већи прилив пацијената у болнице него одлив. Активност вируса је веома висока, треба бити опрезан приликом размишљања о попуштању. Следеће недеље ће сигурно бити разговора о томе ако бројеви почну да опадају, али реално је да тога неће бити - рекао је Кон.
Разговоре на тему мера најавио је и др Срђа Јанковић. Он је пре неколико дана рекао да ће на наредној седници "сигурно разматрати о попуштању", али упозорио да би и оштрије биле оправдане јер је епидемиолошка ситуација у Србији у овом тренутку тешка.
- Ми смо предлагали још оштрије мере. На крају смо добили ове, које су спречиле катастрофу. Не могу да нагласим колико је ситуација озбиљна. Сада је тежа него у децембру, преоптерећење система је дошло на алармантан ниво - рекао је.
Шта каже економски део Кризног штаба?
Са друге стране, економски део Кризног штаба већ неко време заступа тезу да би требало олабавити мере, бар када је реч о угоститељима. Њихов аргумент је јасан - корона није само здравствена, већ и економска криза. Јасно је и шта ће тражити на предстојећој седници Кризног штаба.
- Предложићу у понедељак на Кризном штабу да угоститељи раде до 22 сата, јер је боље да раде дуже. Боље да људи буду у угоститељским објектима где постоје мере и где их контролишу инспекције, него на кућним журкама. Мислим да сви треба да раде, срећан сам што раде сви сем угоститеља и тржних центара… - рекао је јуче заменик градоначелника Београда Горан Весић одговарајући на питања новинара у “Белеxпо центру”.
Он је и претходних дана јасно износио свој став.
- Замислите колико људи ради у некој фабрици или државној управи. Према томе, није поштено рећи да се корона шири само у ресторанима или кафићима и доносити мере које су само медијски атрактивне. Приче да ће кафићи радити само до 14 сати су глупости и боље да не раде уопште јер сви знамо да се главни промет у њима дешава после 17 часова. Друго, питање је колико њих ће уопште желети да се отвори. Морамо да радимо и то не до 20 него до 22 часа, уз стриктно поштовање мера - рекао је Весић.
Које су опције?
Чини се да је за сада најреалније да уколико дође до било каквог попуштања мера, то буде отварање башта угоститељских објеката, о чему је причао и др Тиодоровић и представници Београда.
И уочи последње седнице Кризног штаба, према сазнањима Блица, представници града разматрали су моделе за рад угоститељских објеката. То се односило искључиво на баште кафића и ресторана.
Једина ствар у којој се сви слажу
За сада, само једна ствар је извесна - сви чланови Кризног штаба слажу се да је једино трајно решење колективна имунизација.
Према јучерашњим подацима, укупнан број вакцинација грађана Србије износи 2.300.436, од чега је 918.905 број ревакцинација.
(Блиц.рс)
Препоручујемо
СУТРА СЕДНИЦА КРИЗНОГ ШТАБА: Три кључне мере на столу - ево шта грађани могу да очекују
23. 03. 2021. у 21:01
ВРХУНАЦ НЕОДГОВОРНОГ ПОНАШАЊА: Гужве на Копаонику су доказ да ништа нисмо научили (ФОТО)
27. 03. 2021. у 14:20
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
ЛУКАС ЖЕСТОКО О СЕВЕРИНИ ПОСЛЕ ИЗЈАВЕ О ЈАСЕНОВЦУ: "Она је будала, прича бљувотине о Србији, а син јој Србин"
У НОВОМ издању емисије "Четири и по жене", код водитељки Зине Ал Саттаф, Катарине Одаловић, Јадранке Јевтић и Маје Мојсовски Рашевић, гост је био певач Аца Лукас.
27. 12. 2024. у 09:30
Коментари (1)