ДИСКРИМИНАЦИЈА МЕЂУ СУДИЈАМА: Ко суди за прекршаје има нижу плату од колега, потребна измена закона

Танјуг

27. 03. 2021. у 11:42

У СУСРЕТ скупштинској расправи о предлогу да се изменама Закона о судијама изједначи статус судија за прекршаје са судијама истог ранга у редовним судовима, Удружење судија и тужилаца Србије (УСТ) поздравило је овај предлог указујући на значај изједначавања материјалног положаја свих судија.

ДИСКРИМИНАЦИЈА МЕЂУ СУДИЈАМА: Ко суди за прекршаје има нижу плату од колега, потребна измена закона

Фото: Архива

Судија Прекршајног суда у Јагодини и члан Управног одбора УСТ Данијела Трифуновић указује за Танјуг да би се усвајањем поменутих законских измена нормативни положај судија прекршајних судова изједначио са судијама који поступају у другим материјама у истом степену надлежности.

То практично значи да си се плате судија за прекршаје које поступају у првом степену изјеначиле са платама судија у основним судовима, док би се плате судија Прекршајног апелационог суда изједначиле са платама судија у редовним апелационим судовима у Србији.

У Србији има око 540 судија за прекршаје које суде у првом степену и 65 судија у Прекшајном апелационом суду.

Трифуновић указује да би се усвајањем предложених законских измена отклонила својеврсна дискриминација судија за прекршаје пре свега у погледу висине зарада, коју како наводи УСТ "трпе више од 10 година".

- Различитост материје којом се баве у судницама није и не сме бити разлог за деградирање значајно мањим зарадама у односу на своје колеге судије које поступају у редовним судовима, посебно што сносе једнаку одговорност и обавезе, указала је судија.

Према њеним речима, судије за прекршаје подносе велики терет у раду правосуђа, имајући у виду велики број предмета који судије имају у раду и то у просеку по 1. 200 предмета по судији, у зависности од насељености територије у надлежности конкретног суда.

У већим градовима судије имају и по више хиљада предмета у раду, нагласила је Трифуновић.

УСТ у саопштењу подсећа да судије за прекршаје примењују у свом раду поред Закона о прекршајима и 273 друга закона и 800 подзаконских прописа из свих области живота: безбедности саобраћаја, спречавања корупције, јавне безбедности, безбедности и заштите здравља, јавног реда и мира, спречавања насиља у породици, као насиља на спортским приредбама, затим, царинн,а пореза, рада и социјалног старања, одбране, заштите људских права, застите узбуњивача, буџета и јавних набавки и многих других.

Почев од 1. јануара 2010. године, почели су са радом Прекршајни судови који су раније били посебни државни органи за прекршаје, а прекршајни поступак је Законом о прекршајима уређен као судски поступак.

Предлог измена Закона о судијама наодној скупштини раније су поднели посланици Ðорђе Комленски, Марјан Ристичевић, Ана Караџић и Бојан Торбица, а Влада Србије је недавно дала позитивно мишљење о том предлогу.

Седница скупштине на чијем је дневном реду, поред осталих и Предлог измена и допуна Закона о судијама почиње 30. марта.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

Cedevita podržava klinCE kreativCE: deca iz SOS Dečijeg sela Srbija osvojili su javnost umetničkim delima u sklopu kampanje Budi TU. Budi CE